Hirdetés

Ki hozza le a Csillagot az égről?

Az orosz, ukrán, svájci és horvát bajnokság után a hétvégén megkezdődik a román labdarúgó pontvadászat is. A június elején rendezett kupadöntő óta a román futball minden rákfenéje a felszínre került, klubokat zártak ki és vettek vissza az első osztályba. A legnagyobb kérdés: képes lesz-e valaki megállítani a Steauát?

Somogyi Botond

2013. július 21., 15:012013. július 21., 15:01

Magyarzászló-égetésért zárt kapus mérkőzés a Rapidnak, aztán mégsem. Kizárják a Kolozsvári „U”-t, aztán visszaveszik. Felszámolják a Craiovát, aztán engedik, hogy a másodosztályban újraalakuljon. Az új idény 15 vagy 17 csapatból fog állni, végül mégis 18-an állnak rajthoz. Ilyen és ehhez hasonló összevisszaságok, szabálysértések jellemezték az elmúlt hetek-hónapok romániai futballéletét. A legmeghökkentőbb azonban mégiscsak a Román Labdarúgó-szövetségnek az a döntése, amely kimondta: a másodosztályba véglegesen (!) száműzött Rapid mégis indulhat a Liga 1-ben, ha egy osztályozó mérkőzésen legyőzi a licenccel ugyan rendelkező, de a tavalyi szezonban kiesett Concordia Chiajnát. A múlt hét végén lejátszott mérkőzésen a Rapid győzött, ám a vesztesek már a mérkőzés előtt a svájci sportdöntőbírósághoz (TAS) fordultak, mert igazságtalannak tartják a döntést.

 Menekülő tulajdonosok

A bajnokság különben azért indul újra 18 csapattal, mert néhány héttel ezelőtt a versenytanács úgy foglalt állást, hogy sérült azon tévéadók joga, amelyek három évvel ezelőtt több mint 100 millió eurót fizettek a Profi Labdarúgó Ligának (LPF) a közvetítési jogokért. Az akkor kötött szerződés értelmében ugyanis az adók fordulónként 9 mérkőzést közvetítenek. Ha a bajnokság nem 18 csapatos, a tévéadók kevesebb mérkőzést közvetíthetnek, így kevesebb reklámbevételük is származik. A büntetés – a szóban forgó összeg 10 százaléka – több millió euróra rúgott volna, így az illetékesek elálltak csökkentési szándékuktól.

A sorozatos szabálysértések mellett az elmúlt hetekben-hónapokban a romániai futballéletben annyi minden történt, mint az elmúlt tíz évben talán összesen: a Rapid, a Kolozsvári „U” valamint az Oþelul Galati elleni csődeljárás mellett bejelentette visszavonulását a Vaslui tulajdonosa, Adrian Porumboiu. Betegségre való hivatkozással visszavonult az „U” korábbi, a Petrolul Ploieºti jelenlegi fő támogatója, Florian Walter is. Eladta részvényeit a legzsugoribbnak ismert román klubtulajdonos, George Copos, aki több mint húsz éven át volt a Rapid tulajdonosa, és már többször próbálkozott a részvények eladásával, de a tárgyalások mindig megakadtak. Rossz nyelvek szerint még mindig érdemes várni egy kicsit, nehogy az utolsó utáni pillanatban mégis kiderüljön: Copos marad. Az új tulajdonosok, a szabadkőműves Nicolae Cristescu és Adrian Zamfir, különben még nem értesítették a LPF-t a váltásról, így nem kizárt, hogy a Rapid tulajdonosi papírjain még mindig a Copos neve szerepel. Az érdekességek sorát gyarapítja a korábban visszaminősített temesvári csapat felkerülése az első osztályba, valamint hogy Bukarest és Kolozsvár után Brassónak is két csapata lesz a Liga 1-ben.

 Többfrontos harcok

A küszöbön álló bajnokság igazi nagy kérdése azonban, hogy ki fogja megállítani a Steauát, ki hozza le a földre a Csillagot? A katonacsapat tavaly szárnyalt mind a bajnokságban, mind pedig a nemzetközi kupákban, bebizonyítva: mindkét fronton helyt lehet állni. Igaz, egyre többen emlegetnek sportszerűtlenséget, arra hivatkozva, hogy a játékosok tiltott szerek használata révén voltak annyira frissek. A Steaua ugyanis elsősorban kiváló erőnlétének köszönhette eredményeit. Azt pedig a klubnál sem tagadják, hogy a játékosoknak adott „speciális” táplálékkiegészítők több mint százezer euróba kerültek. Nemrég jelentették be: a véralapú doppingellenőrzéseket idén világszerte a futballistákra is kiterjesztik.

A katonacsapatot nehéz lesz megszorítani, annak ellenére, hogy tulajdonosa három évig nem fogja zavarni a vizeket. A klub számlái egy-két eladott játékosból újra jól állnak, Laurenþiu Reghecamp edző maradt a csapatnál, hasonlóan a tavaly csodákat művelő német erőnléti edző, Thomas Neubert is. Az együttes ugyan akadozott a felkészülési mérkőzéseken, ám a múlt héten lejátszott Szuperkupa-döntőn mutatott játékkal ismét bizonyította: a Sevillának eladott tavalyi gólkirály, Raul Rusescu nélkül is képes eredményes maradni.

A katonacsapat egyik fő vetélytársa a Petrolul lehet, amelynek kerete a tavaly a 22 gólig jutó Jeremy Bokila „szökésével” meggyengült. Sőt, az is elképzelhető, hogy a nyári átigazolási szezonban – amely még másfél hónapot tart – a prahovai együttesnek a válogatott Gicu Grozavtól is meg kell majd válnia (aBolognával hozták hírbe). Florian Walter kiválása nyomán a csapat likviditási gondjai is megnőnek, hiszen kérdés, hogy milyen mértékben támogatja a város a csapatot. A támadó, kreatív játékra viszont aligha lehet majd panasz, Cosmin Contra edző személye erre garanciának tűnik.

Kolozsvári feltámadás?

A 2008-as évtől kezdődően a páros évek a CFR bajnoki címét hozták, 2014-ben pedig újra bajnokot avatnak. A fellegvári együttes azonban a korábbi páros évekhez képest eddig kevésbé tudott olyan keretet kialakítani, amely egyértelmű bajnoki esélyessé avatta volna. Az elmúlt hetekben 18 játékostól vált meg a klub, köztük olyan alapemberektől, mint Gabriel Mureºan, Vasile Maftei vagy Ivo Pinto. A11-szeres magyar válogatott Vass Ádámot is lapátra tette a belga Standard Liége-től egy évre szerződtetett új edző, Mircea Rednic. A szakembernek a megmaradt anyaggal valamint olyan játékosokkal kell új játékrendszert kidolgoznia, akiket a klub a csökkentett költségvetés – a kolozsvári EnergoBit tavaly óta lengyel érdekeltségű cég lett, és már nem támogatja a csapatot – nyomán többnyire kölcsönbe kapott, vagy ingyen szerzett meg. A gazdasági nehézségek és a szűkebb keret ellenére a Fellegváron a bajnoki cím elérését tűzték ki célul.

Jelentős játékerőt képvisel az idén – története során először – az Európa Liga selejtezőjében induló Pandurii Tg. Jiu is. A zsilvásári alakulat ugyancsak nehézségekkel küzd: a klubot az egyik részvényes feljelentette a pénzügyi hivatalnál, amelynek munkatársai rendőrök kíséretében szálltak ki a csapat székhelyére. Az ok: a klub állítólag 18,8 millió lejjel tartozik a CE Oltenia cégnek. „Az együttes anyagi helyzete stabil – cáfolta a híreket Marin Condescu elnök –, a következő szezonban pedig szeretnénk az első ötbe kerülni.”

Az első helyek egyikére pályázik az Astra is, bár tulajdonosa, Románia egyik leggazdagabb embere, Ioan Niculae szűken bánt a pénzzel: a giurgiui csapat kerete gyengült, eddig többen távoztak a klubtól, de csak egy játékos érkezett. Az előbbi három csapat esetében azonban az is kérdés, hogy – a nemzetközi kupákban való továbbjutás esetén – mennyire bírják majd a kettős terhelést.

Alapos átalakítás előtt áll viszont a másik két bukaresti együttes. Ionuþ Negoiþã tulajdonos a Dinamo csapatát új alapokra próbálja helyezni: fiatal, többnyire ismeretlen és alacsonyan fizetett játékosokkal, de tapasztalt edzővel, Gheorghe Mulþescuval próbál szerencsét. A csődeljárás alatt álló Rapid poraiból próbál feltámadni, a játékoskeret kicserélődött, az újjal pedig Marian Radának legfeljebb a tisztes helytállás lehet a célja. Feltéve, ha a TAS úgy dönt, hogy maradhat a Liga1-ben.

Sötét ló szerepét tölti be a Vaslui, amely Adrian Porumboiu távozása nyomán tőkeerős támogatótól esett el. A volt tulajdonos azonban visszalépése után kijelentette: a klub pénzügyi helyzete stabil, így a következőkben is számolni kell majd a moldovai csapattal. A négy (vagy ki tudja hány?) kiesőt a másodosztályból felkerülő együttesek (Sãgeata Nãvodari, ACS Poli, Brassói Corona, CS Botoºani) valamint a Viitorul Constanþa és a Ceahlãul Piatra Neamþ között kell keresni, a többi középcsapat (Brassói FC, U, Szászmedgyesi Gaz Metan, Oþelul Galaþi) valószínűleg nem kerül a kiesés határára.

A 2013-2014-es szezon hivatalosan a Temesvári ACS Poli–Dinamo mérkőzéssel kezdődik pénteken 20.45-kor (Antena 1, Dolce Sport). Ha a nemzetközi kupákban szereplő csapatok sok pontot szereznek, Románia pedig két helyet javít, és bekerül Európa legjobb 16 országa közé, két év múlva lehetőség lesz arra, hogy a román bajnok újra a Bajnokok Ligája főtábláján szerepeljen. Addig a 2014-2015-ös idényben a román bajnok BL-selejtezőt vív, három csapat pedig az EL-selejtezőkben szerepel.

 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés