
Gyors sikertörténet. A nyolc éve alapított klub idén már bajnokságot nyert
Fotó: FACEBOOK.COM/ACADEMIAHAGI
A román labdarúgó bajnokság nem fejeződött be, hiszen a kiesés elkerüléséért még harcolnak a csapatok. De a rájátszásos rendszer lebonyolítása miatt a hét végén már eldőlt, ki a bajnok. Vagy mégsem?
2017. május 25., 22:302017. május 25., 22:30
2017. július 06., 21:372017. július 06., 21:37
„Hajrá, Románia! A minden lehetőségek országa! Valószínűleg a svájci sportdöntőbíróság (CAS) már vágyott utánunk. Még mondja valaki, hogy a bajnokságunk nem csigázza fel az emberek érdeklődését. Hiszen még a bajnokság végén sem lehet tudni, ki a győztes” – írta Facebook-oldalán múlt hét végén Edward Iordănescu, miután a Viitorul megnyerte a bajnokságot, ám a FCSB csapat támogatója, Becali bejelentette: a CAS-hoz fordul jogorvoslatért. De ne szaladjunk annyira előre.
Múlt szombaton a bajnokság első hat helyezettje egyidőben játszotta mérkőzéseit: a bajnoki cím volt a tét, s a pontok alapján akár három csapat is első helyen végezhetett volna. A FCSB azzal a Craiovával csapott össze, amely a kupában is érdekelt, így az oltyán csapat – amelynek a bajnokság már semmilyen téttel nem bírt – valószínűleg már a másik kiírásra koncentrált. A Becali által támogatott csapat 3–0-ás sikere így senkit nem lepett meg. Annál inkább a másik mérkőzés eredménye: a Dinamo hazai pályán nem tudta legyőzni az Astra csapatát, amely ugyancsak érdekelt a kupában. Marius Şumudică tanítványai azonban kitettek magukért, és döntetlent értek el a „kutyák” otthonában. Cosmin Contra a fiúkkal így is óriásit küzdött, hiszen Ioan Andone vezetőedző menesztését követően utolsó métereken vitte be a csapatot a legjobb hat közé. Ott pedig a rájátszás során rendkívül hatékony futballt játszva felhozta a harmadik helyre úgy, hogy az utolsó mérkőzésen – a többi eredmény függvényében – még a bajnoki cím is elérhető közelségbe került. Ami végül mégsem sikerült.
Sikerült viszont a Viitorul csapatának, amely a rendszerváltást követő eddigi bajnokságok talán legnagyobb meglepetése. A Gheorghe Hagi által irányított, fiatalokból álló csapat elsőként jutott be a rájátszásba, ott pedig megtartotta helyét, és az utolsó mérkőzésen a CFR elleni 1–0-s sikerével megnyerte a bajnokságot. Ehhez természetesen az is kellett, hogy a CFR két 3–0-s hazai vereség után, motiválatlanul, néhány sérült és eltiltott játékosa nélkül érkezzen a tengerpartra, egy olyan középhátvéddel, Lariével, aki már aláírt a FCSB-hez. S akinek köszönhetően a Viitorul 11-eshez jutott – talán nem mellékes megjegyezni, hogy Larie a néhány éve megszűnt FC Farul Constanţa játékosaként éppen a tengerparton nevelkedett fel, a Viitorul szomszédságában. Ez azonban talán semmit nem von le a Hagi által patronált csapat teljesítményéből. Igaz, többen is nehezményezik, hogy annyi tizenegyest, mint amennyit a Viitorul kapott az elmúlt két évben, egy csapat javára sem ítéltek.
A Viitorul azonban mégsem lehet biztos a bajnoki címben. Hogy miért? Azért, mert a FCSB ugyannyi ponttal áll az élen, ám – ahogy az lenni szokott Romániában – a csapatok eltérő módon értelmezik a versenykiírást. Ez nem is csoda, hiszen a szabályzatban csak annyi állt: az egymás elleni eredmények határozzák meg a sorrendet. A Hivatásos Labdarúgóliga (LPF) két évvel ezelőtt ugyanis – amikor a rájátszásos lebonyolítási rendszert bevezette – nem pontosította, melyik egymás elleni eredmények számítanak (az alapszakaszban, a rájátszásban vagy mindkettőben). Csupán az utolsó forduló napján adott ki egy közleményt, amely szerint csak a rájátszásban lejátszott meccsek eredményei a mérvadóak. A liga értelmezésében a rájátszás annak ellenére egy új, külön bajnokságnak számít, hogy a csapatok továbbviszik az alapszakaszban szerzett pontjaik felét. Márpedig a rájátszásban a Viitorul négy pontot szerzett az FCSB ellen (3–1 és 1–1), összesítésben azonban a bukaresti csapat áll jobban, hiszen Reghecampf együttese az alapszakaszban mindkétszer győzött.
Reghecampf különben távozik az együttestől: Becali nem bocsátja meg neki, hogy az ország legjobb keretével rendelkező együttes élén egyetlen trófeát sem szerzett meg. Az FCSB korábban ugyanis a kupából, valamint a Ligakupából is kiesett. Becali már az új edzőt is kinevezte: Nicolae Dică fogja irányítani az együttest. A 37 éves edző, aki játékosként kétszer is magára öltötte a Steaua mezét, az SCM Piteşti vezetőjeként idén feljutott a másodosztályba. Igaz, ezúttal is van egy kis szépséghiba: Dicának nincs meg a képesítése ahhoz, hogy a Liga 1-ben vezetőedző legyen. Ezért Becali másodedzőnek vette fel, a principálist majd ez utóbbi fogja „megválasztani” magának. Ennek a felállásnak az alapján akár borítékolható, hogy a csapat jövőre sem fogja megnyerni a bajnokságot. Nem csoda, hogy az együttest már úgy tartják, mint ahol mindent a támogató szab meg: Faci ce spune Becali (FCSB).
A CAS döntéséig jelenleg a második helyen a Viitorul mögött a Becali csapata áll, a harmadikon a Dinamo, a negyediken pedig egymást követő három vereség és a bajnokság elején levont hat pont ellenére a CFR. A kolozsvári csapatnál nyáron nagy átalakulások várhatóak abban az esetben, ha május 26-án a bíróság a klubot kivonja a pénzügyi felügyelet alól (ieşire din insolvenţă). Az ötödik helyen a Craiova, a hatodikon pedig az Astra végzett. Az első két helyezett a Bajnokok Ligája selejtezőiben folytatja, a többi – a CFR-t kivéve – az Európa Liga selejtezőiben szerepel majd.
Az alsóházban egyelőre minden kérdéses, hiszen még hátravan négy forduló – ez alatt minden megtörténhet. Egyelőre azonban úgy néz ki, a két kieső csapat a marosvásárhelyi és a zsilvásárhelyi: mind az ASA, mind pedig a Pandúrok anyagi gondokkal küzdenek. A 12. helyen végző csapat oda-vissza alapon játszik majd a Liga 1-ben való bennmaradásért a második vonalban a harmadik helyen záró együttessel. Ez jelen pillanatban a Sepsiszentgyörgy, amely a toronymagasan vezető Juventus Bucureşti után álló aradi UTA mögött 1 ponttal van lemaradva. Kérdés, hogy a háromszéki csapatnak – feljutás esetén – megvannak-e a feltételei, hogy a küzdelmeket az elsőosztályban folytassa.
Burleanu választ vár
Răzvan Burleanu, az FRF elnöke az LPF-t okolta a kialakult helyzetért, ugyanakkor kijelentette: mindaddig, amíg megvan a lehetősége annak, hogy az egyik vagy másik csapat reménykedjen, el kell fogadni, hogy ismét a CAS-hoz fordulnak. Ebben az esetben azonban a svájciaknak hamar kell dönteniük, mert a román szövetségnek ki kell jelölnie azokat a csapatokat, amelyek az országot a nemzetközi kupákban fogják képviselni.
CAS – a mindent eldöntő fórum
Az idei bajnokság nem az első, amikor a csapatok a svájci sportdöntőbírósághoz fordulnak annak érdekében, hogy a CAS mondjon véleményt a Liga 1 végeredményéről.
2007–2008
A 23. fordulóban a Galac–Vaslui mérkőzés 1–1-re végződött, ám a vendégek megóvták utólag a mérkőzést, mert szerintük Székely és Paraschiv jogosulatlanul játszott a hazai cspatban. Lausanne-ban igazat adtak a moldovai csapatnak, amely 3-0-s győzelmével megelőzte a 7. helyen álló Duna parti együttest és az Intertoto Kupába iratkozhatott be.
2008–2009
A Temesvári Poli állítólag jogosulatlanul használta a klub jelvényeit, ezért hat büntetőponttal sújtották. A bánságiak fellebbeztek, a bajnokság végén visszakapták a 6 pontot, így a Dinamo helyett a BL selejtezőiben indulhattak.
2009–2010
A 20. fordulóban a Rapid–Temesvári Poli mérkőzésen hazai győzelem született, csakhogy Dacian Varga és Tiberiu Bălan játékosokat a Rapid jogosulatlanul küldte a pályára, ezért Svájcban a bánságiak javára döntöttek, így a bukarestiek a 6-ról a 7. helyre estek vissza, és nem indulhattak a nemzetközi kupákban.
2010–2011
A Pandúrok–Galac mérkőzést nem játszották le, mert a hazaiak bizonyos pénzösszeggel tartoztak a Dinamónak. Az ügy Lausanne-ba került, ahol a Duna parti együttes javára ítéltek, a három ponttal a Galac megnyerte a bajnokságot.
2011–2012
A bajnokság végén az U–CFR mérkőzés 0–1-es állásnál a 27. percben rendbontás miatt félbeszakadt. A CAS a mérkőzés újrajátszását rendelte el, amelyet 3–2 arányban a CFR nyert meg, így a bajnoki cím is a vasutasoké lett.
2012–2013
A kolozsvári U-t az LPF kizárta a másodosztályba, ám a CAS másként látta a dolgot, ezért a kolozsvári együttes ismét visszakerült a Liga 1-be.
2013–2014
A Román Labdarúgó-szövetség (FRF) a Rapid–Chiajna osztályozó mérkőzés alapján döntötte el, hogy a Rapid folytatja a küzdelmeket a Liga 1-ben. A CAS szerint azonban a bukarestieknek nem volt meg az engedélyük, ezért a Rapidot kizárták, a Concordiát visszavették a Liga 1-be, ahol az ilfovi gárdának a Rapid ellenfeleivel újra kellett mérkőznie.
2014–2015
A Rapid megnyerte a másodosztályt, de az FRF nem adott licencet a bukarestieknek, így azok a CAS-hoz fordultak. A svájciak nem a román szövetségnek adtak igazat, így a Rapid mégis feljutott a Liga 1-be.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!