Hirdetés

Gödörből az álmok nyomában

Gazdag pályafutása során szinte mindent elért, Németországban edzőként is sikert sikerre halmoz. Pedig a székelyudvarhelyi Fejér Konnert András életét nemcsak a diszkrimináció, hanem egy súlyos sérülés is nehezítette. De egyetlen pillanatig sem adta fel.

Zátyi Tibor

2014. november 01., 11:342014. november 01., 11:34


– Sikert sikerre halmozott, sosem hagyta abba, harminc évnyi asztalitenisz után is ott van még a csúcson. Honnan ez a nagy felhajtóerő, kitartás?

– Ezt csináltam egész életem során, szeretem, ez tart fiatalon, miért adnám fel? Tizenöt évvel ezelőtt súlyos sérülést szenvedtem, csontátültetést hajtottak végre a bokámban. Fájni kezdett a bokám, az MR-vizsgálaton észrevették, hogy egy helyen a csont elporladt, nem kapott vért. Az első műtét alkalmával lyukakat fúrtak belé, hátha újraképződik, sikertelenül. Fél év kihagyás után újabb műtét következett, a csípőmből vettek ki csontvelőt, amit aztán beültettek a bokámba. Az orvosom azt mondta, örvendjek, ha majd járni tudok, a sportolást pedig felejtsem el. A karrierem csúcspontján voltam, nagyon elkeseredtem, nem tudtam, mit kezdjek magammal, kérvényeztem a sportolói betegnyugdíjat, csak kevésen múlt, hogy meg is kapjam.

– Hogyan sikerült talpra állni egy ilyen súlyos sérülésből?

– A tévében minden szombaton volt egy távgyógyító műsor, orvos vagy pszichológus minden adásban csak egyetlen testrésszel foglalkozott, a fejtől tartott lefelé. Hetente megjelentek ott emberek, akik elmondták a bajukat, majd meggyógyították őket. Kezdtem hinni a dologban: miért ne próbáljam ki én is? Amikor a bokához ért, egyik kezemet a bokámra kellett tennem és a szemébe néznem, sokáig mondta, hogy így, meg úgy gyógyul. A fejemtől lefelé hidegrázás szaladt végig a testemen, azt hittem, az izgulástól van, míg az a pont, ahol a kezemet tartottam, nagyon elforrósodott. Néhány nap után már semmi fájdalmat nem éreztem, így megint el tudtam kezdeni az edzéseket. Mikor elmondtam a családomnak, orvosaimnak, mi történt, nem akarták elhinni.

– Miért hagyta el annak idején Székelyföldet?

– Romániában országos bajnok voltam a gyerekek, majd a serdülők között is, mégsem vittek el az Európa-bajnokságra, azzal magyarázták, hogy véletlen volt a győzelmem. Aztán az ifjúságiaknál is bajnok lettem, de a négyfős Eb-keretbe eredetileg nem hívtak be. Azzal volt szerencsém, hogy az utazást megelőző székelyudvarhelyi edzőtáborban az egyik román játékos lesérült, így kerültem a keretbe, az Eb-n azonban Craioveanu néven kellett játszanom. Háromszor nyertem felnőtt bajnokságot egyéniben, párosban ötször voltam aranyérmes, ám hiába voltam hat éven át a romániai mezőny legjobbjai között, egyetlen világversenyre sem neveztek. Kisebb nemzetközi versenyekre is csak a közép- és kelet-európai régióba vittek. Ezeken annyi pontot gyűjtöttem, hogy az európai ranglistán az első harmincba kerültem, így végül kijutottam az 1984-es moszkvai Eb-re, ahol kiemeltként szerepeltem. Csapatban egyetlen meccset sem veszítettem, egyéniben, párosban és vegyes párosban is bejutottam a harmadik fordulóba, én voltam az egyedüli az egész Eb-n, aki hat nap alatt egyetlen meccsen sem kapott ki. A csapatversenyt megnyerő franciák legjobbja, Birocheau elleni meccs a nap utolsó mérkőzése volt, 2-0-ra vezettem ellene, az emberek körülülték az asztalt, ami nagyon megzavart, végül kikaptam. Vegyes párosban egy ponton múlt, hogy nem lettünk bronzérmesek. Nemzetközi versenyen legyőztük a magyarokat, többszörös világbajnokokkal játszottunk, mint Klampár Tibor vagy Jónyer István. A román edző a meccs előtt odajött hozzám, és azt mondta, ha nem nyered meg, otthon azt fogom mondani, hogy eladtad a meccset. Akkor nagyon megvertem Klampárt. Éreztem, hogy sokkal tovább tudnám vinni. Soha nem mentem volna el, ha engednek fejlődni, de az álmaimat sem adtam fel. Huszonkét évesen kerültem ki Németországba, de legjobb éveim elvesztek, mivel Németországban eltiltás miatt négy éven át nem játszhattam nemzetközi szinten, csak a Bundesligában. Aztán a TTC Jülich csapatával kétszer megnyertük az Európa Kupát, egyszer döntősök voltunk, egyszer pedig bronzérmesek, aktuális világbajnokokat győztem le akkoriban. A Bundesligában a marosvásárhelyi Nemes Olgával négyszeres német bajnok voltam, zsinórban háromszor voltunk aranyérmesek, a kolozsvári Böhm Zsolttal pedig a férfi párost nyertük meg. Negyvenévesen a veterán világbajnokságon német színekben párosban aranyérmet nyertem Rio de Janeiróban, tavaly az Eb-n lettem első párosban. Amit nem sikerült fiatalon, sikerült veteránként.

– Milyennek ítéli a székelyföldi asztaliteniszezést?

– Én 1988-ban mentem el Romániából. A fordulatot követő években majdnem minden sportág összeomlott, a sportiskola nem tudta fizetni a versenyeken való részvételt, emiatt szponzorok után kellett nézni. A szívem szakadt meg, hogy megszűnhet az asztalitenisz Székelyudvarhelyen. Az első években a szabadságom nyolcvan százalékát azzal töltöttem el, hogy ismerősökhöz, barátokhoz mentem szponzort keresni. Szerencsém volt, sokan segítettek, így sikerült életben tartanunk a sportágat. Mostanra kialakult egy elég jó rendszer, igaz, most sincs elég pénz benne, de legalább létezik. Folyamatosan tartom a kapcsolatot az udvarhelyi csapattal, egymást biztatjuk. Az idősebbeknek az a dolguk, hogy tartsák a frontot, míg a fiatalok melléjük nőnek. Már nincs sok addig. Nagyon kevés a különbség, a gyerekek ott vannak a sarkukban. Rengeteg ügyes és tehetséges gyerek van Székelyudvarhelyen.

– Mi a titka annak, hogy egy kisvárosban fel tudnak nőni olyan gyerekek, akik felnőtt országos divíziókban játszanak, a különböző korosztályos bajnokságok élmezőnyéhez tartoznak, Eb-re jutnak ki?

– A hagyomány sokat számít. Nagy Feri bácsi, aki nyugdíjaztatása után sem tudott elszakadni a gyerekek edzésétől, annak idején a semmiből hozta fel az asztaliteniszt Udvarhelyen. Nagyon ritka az olyan edző az országban, aki szinte minden korosztályból tudott folyamatosan válogatott szintű játékosokat kinevelni. Előttem ott volt Nagy Levente, majd következtem én és unokaöcsém, Fejér Konnert Zoltán, majd jöttek a György testvérek, Szilárd és István.

– A végleges hazatérésre gondolt már?

– Mindig, de még nem tudok időpontot mondani. Ha majd Székelyföldnek lesz a focihoz hasonlóan asztalitenisz-válogatottja is, akkor annak én szeretnék lenni az edzője. Már tíz évvel ezelőtti is beszéltünk róla, s szerintem rövidesen meg is valósul. Komoly kiugrási lehetőséget jelenthet ez a fiataloknak. Most minden kapu megnyílt, igaz, most is kicsivel jobb kell hogy legyél, mint a román, másképp elnyomnak. De adott a lehetőség, hogy keményen dolgozz, eddz, nyugatra lehet igazolni, profiként pedig sok pénzt lehet keresni. Ezért érdemes harcolni, egyetlen pillanatig sem szabad feladni. Akinek tehetsége akarattal párosul, sokra és magasra viheti.

 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés