
Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin a vb budapesti megnyitóján
Fotó: MTI
A nagysikerű vizes világbajnokság után újabb rangos sportesemény színhelye Budapest: hétfőtől vasárnapig tartják a 31. cselgáncs világbajnokságot, amelyen 19 magyar cselgáncsozó is részt vesz. A budapesti Papp László Sportarénában Vlagyimir Putyin orosz államfő is jelen volt a megnyitó ünnepségen.
2017. szeptember 02., 21:582017. szeptember 02., 21:58
2017. szeptember 02., 22:022017. szeptember 02., 22:02
„Nem lehet kérdés egy ilyen nyár után, hogy Budapest a világ egyik sportfővárosa” – jelentette ki a cselgáncs-világbajnokságra és a vizes vb-re utalva Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn újságíróknak, miután Orbán Viktor miniszterelnök tárgyalt a vb kezdetére a fővárosba látogató Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Az sem lehet kérdés – fűzte hozzá a miniszter –, hogy egy ország miniszterelnöke fogadja a nagy nemzetközi sporteseményekre Budapestre látogató vezetőket. Így van ez Vlagyimir Putyinnal, a mongol elnökkel, valamint a nemzetközi dzsúdószövetség és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnökével – fűzte hozzá. Jelezte: Vlagyimir Putyin meghívta a magyar miniszterelnököt a jövő évi, oroszországi labdarúgó-világbajnokságra, a kormányfő elfogadta a meghívást.
A színpompás nyitóünnepséggel elkezdődött 31. cselgáncs világbajnokság műsora Al Bano fellépésével indult, a 74 éves olasz énekes előadta a Nemzetközi Cselgáncsszövetség himnuszát, majd mintegy húszperces koncertet adott. Ezt követte a résztvevő 140 ország zászlójának behozatala, majd a vb kabalafigurája, Judogi köszöntötte a nézőket. A zenés-táncos ünnepi műsorban íjászok, kopjások, huszárok és csikósok mellett Molnár Levente operaénekes is színre lépett. Akárcsak a vizes világbajnokságon, a mostani sportesemény nyitóünnepségén is a magyar történelem fontosabb mozzanatait villantották fel a művészeti összeállításban.
Üdvözlő beszédében Tóth László, a Magyar Judo Szövetség elnöke köszöntötte a helyszínen tartózkodó Orbán Viktor miniszterelnököt, továbbá a dzsúdós család valamennyi tagját. Az MJSZ első embere külön köszönetet mondott a kormánynak a vb megrendezéséhez nyújtott támogatásáért, a nemzetközi szövetségnek (IJF) és a több mint 400 önkéntesnek. Marius Vizer, az IJF vezetője ugyancsak köszönetet mondott a magyar kormánytámogatásért.
A rendkívüli erős nemzetközi mezőnyben „ez a minimális célkitűzés, két éremnek már nagyon örülnénk. Sajnos, Fogasy Gergő nyaki gerincsérve súlyosnak tűnik, remélhetőleg nem kerül sor műtétre, az ő helyére Ohát Zalán ugrott be” – mondta az MTI érdeklődésére Nagy András szakágvezető. „Nagy pozitívum ugyanakkor Karakas Hedvig felépülése az újabb térdműtétje után, már a súlya is rendben van, és tudta vállalni az 57 kilót” – jelentette ki.
Az előző világverseny, az áprilisi Európa-bajnokság egyéni küzdelmeit két bronzéremmel zárta Varsóban a magyar csapat Csernoviczki Éva (48 kg), illetve Joó Abigél (78) révén. A csapatversenyben a Bartha Csaba, Szabó Frigyes, Csoknyai László, Vér Gábor, Bor Barna összeállítású férfi válogatott ugyancsak a dobogó alsó fokára állhatott fel.
Az első magyarországi vb-n a férfiaknál és a nőknél is teljes a keret, azaz 18 dzsúdóst nevezett be a magyar szövetség. Egyedül a női 63 kilogrammban nincs hazai induló, női 52, 78 és +78, illetve férfi 81, 90 és 100 kilóban viszont ketten is tatamira lépnek.
A Papp László Sportarénában mutatkozik be a vegyes csapatok versenye, mivel ez a szám már szerepel a 2020-as tokiói olimpia programjában. A csapatversenyen hat-hat fő küzd meg egy-egy mérkőzésen, három férfi és három női súlykategóriában. Ha 3-3-mal zárulnak a meccsek, akkor a bemutatott akciók értéke dönt, ipponért 10, vazaariért pedig 1 pont jár. Az előző, 2015-ös vb-n a 16 fős magyar válogatott Csernoviczki Éva (48 kg), Karakas Hedvig (57), Ungvári Miklós (73), Tóth Krisztián (90) és Bor Barna (+100) révén öt-hetedik hellyel zárt Asztanában.
Az egyéni küzdelmekben az aranyérem mellé 26 000, az ezüsthöz 15 000, a bronzhoz pedig 8000 dollár jár. A vasárnapi csapatverseny győztese 90 ezer dollárt vihet haza, a másodikok 60 ezer, a harmadikok pedig 25 ezer dollárt kapnak.
Az egymással vetélkedő sportolókat vasárnap sorsolták ki, ahol kiderült, hogy 126 ország 731 dzsudósa léphet tatamira Budapesten, s mindkét szám nagyobb, mint a legutóbbi, 2015-ös asztanai létszám. Ennél többen csak 2011-ben, a párizsi világbajnokságon vettek részt, de az amolyan „kísérleti esemény” volt abból a szempontból, hogy ott minden ország minden súlycsoportban két versenyzőt indíthatott. A sorsolással kapcsolatban Nagy András szakágvezető úgy fogalmazott, nehéznek látszik az út minden hazai versenyző előtt, csaknem mindenkinek szüksége lesz egy vagy több bravúrra ahhoz, hogy a legjobb nyolc közé jusson. (Lapzártánkig Csernoviczki Éva és Szabó Csaba esett ki a selejtező mérkőzések során.)
Marius L. Vizer, a nemzetközi cselgáncsszövetség vezetője a sorsolást követő nemzetközi sajtótájékoztatón elmondta, több mint 700 akkreditált médiaképviselő dolgozik a vb-n, hatvannál is több országban élő közvetítés lesz a viadalról, amelynek hírei több mint kétszáz országba jutnak el.
Az újabb budapesti világbajnokság nem csak kiemelkedő sportesemény, hanem fontos nemzetközi gazdasági tárgyalásokat is közelképbe hoz. A Budapestre érkező Vlagyimir Putyin orosz elnök kíséretében több miniszter is eljött Magyarországra. A magyar–orosz gazdasági kapcsolatokról szólva, Szijjártó Péter külügyminiszter úgy fogalmazott: hosszú évek visszaesését követően – amely az európai uniós szankciókból és egyéb világgazdasági hatásokból adódott – idén újra elkezdett jelentősen növekedni a két ország közötti kereskedelmi forgalom, május végéig 34 százalékkal. Ezen belül 30 százalékkal növelték a magyar exportot, ennek két összetevője van: egyrészt a 44 százalékos növekedés a gyógyszeriparban, másrészt az, hogy az oroszok támogatják magyar cégek élelmiszeripari beruházásait, három beruházást átadtak, kettő még folyamatban van, „a magyar gabonaexport 89 százalékkal növekedett az első öt hónapban”. A következő lépcsőfok a magyar vízipari beruházások végrehajtása lesz – közölte Szijjártó Péter.
A beruházás teljes összege 12 milliárd dollár, és ebből 5 milliárd dollár értékű munkát magyar vállalatok végezhetnek el, tehát a 40 százalékos arányhoz tartja magát az orosz fél – hangsúlyozta.
Szijjártó Péter kitért arra is, hogy megindult a közvetlen légi összeköttetés Szentpétervár és Budapest között, valamint arra, hogy szeptembertől 184 orosz hallgató kezdi meg tanulmányait Magyarországon. Hétfőn pedig megállapodott az orosz egészségügyi miniszterrel arról, hogy százra növelik a magyar diákoknak adandó ösztöndíjak számát.
A földgázszállításról azt mondta: az orosz elnök megerősítette, hogy Oroszország Törökországgal, Bulgáriával és Szerbiával is együtt dolgozik Magyarország mellett azért, hogy Törökországból az oda szállított orosz gáz eljuthasson Nyugat-Európába. Ez az útvonal „2019 végére kell, hogy létrejöjjön”. Ez nem új vezeték, mint amilyen a Déli Áramlat lett volna, hanem a bolgár, szerb és magyar hálózat modernizációjával alakul ki. „Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy 2019 végén Magyarország déli határánál egy 10 milliárd köbméter gáz fogadására képes infrastruktúra épül ki, amellyel a magyarországi fogyasztás biztosításán túl Ausztria irányába hagyja el az országot” – mondta a magyar tárcavezető.
Olimpiát nyerhetett volna Magyarország
Duncan Mackay, az olimpiai és paralimpiai mozgalommal foglalkozó, tekintélyes insidethegames.biz szakportál szerkesztője szerint Budapest „surranópályán” elnyerhette volna a 2024-es olimpia és paralimpia megrendezésének jogát. A Nagy-Britanniában számos díjjal kitüntetett szakíró Budapestről keltezett írásában arra a kérdésre keresi a választ, hogy „mi lett volna, ha a magyar főváros nem vonja vissza pályázatát, és mennyivel másképpen nézne most ki a versenyfutás a 2024-es rendezésért.” Mackay szerint ebben az esetben „valódi versengés” zajlana a „koronázás” helyett, értve ezalatt azt, hogy szeptember 13-án, Limában a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) Párizsnak adja majd a 2024-es, Los Angelesnek pedig a 2028-as játékok rendezési jogát. A szakíró szerint Budapest az elmúlt hetekben a „legszebb arcát mutatta meg a világnak”, legfőképpen a júliusban megrendezett vizes világbajnokságon, amely Julio C. Maglione, a vizes sportokat tömörítő nemzetközi szövetség (FINA) elnöke szerint is „a valaha volt legjobb vb” volt.
A magyar vb-csapat tagjai
Férfiak: 60 kg: Szabó Csaba, 73 kg: Ungvári Miklós, 81 kg: Csoknyai László, Ungvári Attila, 90 kg: Tóth Krisztián, Vér Gábor, 100 kg: Cirjenics Miklós, Ohát Zalán, +100 kg: Bor Barna.
Nők: 48 kg: Csernoviczki Éva, 52 kg: Pupp Réka, Szabó Katinka, 57 kg: Karakas Hedvig, Gercsák Szabina, 78 kg: Joó Abigél, Salánki Evelin, +78 kg: Szigetvári Mercédesz, Kárpáti Emese.
Csak a csapatversenybe nevezték: Szabó Frigyes (73 kg).
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!