
Csúszva-mászva. Az andorraiak (sötétben) nem kegyelmeztek nekünk
Fotó: MLSZ
A múlt hét végén bizonyossá vált, hogy a román labdarúgó-válogatott húsz év után sem fog világbajnokságon szerepelni. A magyar csapat már korábban búcsúzott a vb-álmoktól, ám azt azonban a tavalyi Eb-szereplést követően senki sem sejtette, hogy ismét egy történelmi vereségbe fut bele.
2017. június 18., 18:422017. június 18., 18:42
2017. június 22., 22:172017. június 22., 22:17
Bernd Storck, a magyar labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya az előzetes tervek szerint az Andorra elleni 1–0-s vereséget követően interjút adott volna az M4 Sportnak, ám a német szakember nem sokkal az adás előtt lemondta a beszélgetést. A műsorban a riporter elmondta, Bernd Storck a kezdés előtt közölte: az előzetesen megbeszéltekkel ellentétben mégsem szeretne nyilatkozni. Az adásban elhangzott, a Magyar Labdarúgó-szövetség (MLSZ) felajánlotta, hogy egy játékos és a sajtófőnök elmegy a német edző helyett, a sportcsatorna azonban ezt az ötletet nem fogadta el. Ezt követően a műsorvezető felolvasta a kérdéseket, amelyeket a szövetségi kapitánynak is feltett volna.
A német szakember a következő közleményben indokolta tettét: „sajnálattal mondtam le az interjút. Nem vagyok az az ember, aki szeret kapkodva dönteni, nyilatkozni. A mostani helyzet különleges, így nekem is több időre van szükségem, hogy összefoglaljam és megosszam a nézőkkel, a magyar válogatott szurkolóival a mondandómat. A jövőben – mint eddig is – nyitott vagyok a megkeresésekre, és szívesen elmondom a véleményem!”
Nos, ezekkel a történtekkel folytatódott a magyar válogatott múlt heti Andorra elleni veresége. Szégyenteljes veresége.
A szégyen soha nem érhet véget – parafrazálták többen is az interneten a Soho Party Az éjjel soha nem érhet véget című dalát, amely a tavaly kiválóan játszó magyar válogatott himnusza lett. A trollkodó oldalakon olvasható és látható mémekről, szövegekeről most hadd ne is tegyünk említést.
Ennyire hiányozna Király, Juhász vagy Gera? – tették fel sokan a kérdést. A válasz csak részben igen. A csapatból ugyanis nemcsak a visszavonult játékosok hiányoztak, hanem a sérültek és azok, akiket Bernd Storck nem hívott be a keretbe. Ez utóbbiak közé tartozik a védő Guzmics és Korhut, a csatár Priskin, Nikolics vagy a frissensült horvát gólkirály, Futács Márkó. A német szakember ugyanis kísérletezett, fiatalokat hívott be a keretbe, mert a legutóbbi portugálok ellen elveszített mérkőzés után nyilvánvalóvá vált, hogy a magyar válogatottnak nincs esélye a második hely megszerzésére és csoportjából a továbbjutásra. Akkor mindenki egyet is értett az ötlettel és a mostani kezdeményezéssel is, csak senki sem gondolta – talán még a német edző sem –, hogy a rutinos játékosok hiánya ilyen borzalmas játékot eredményez. Itt látszik meg, hogy míg a tapasztalt játékosokkal a magyar válogatott képes elfogadható játékot produkálni, sőt meglepetést is okozni, addig a második vonal szinte képtelen a labdába rúgni. Bár elképzelhető, hogy Bernd Storck szövetségi kapitány az MLSZ-nek bemutatandó elemzésében valószínűleg más okokat fog írni a szégyenteljes szereplésről.
Az MLSZ különben a hivatalos honlapján azt írta az üggyel kapcsolatban, hogy Csányi Sándor kezdeményezésére ezen a héten elnökségi ülésen hallgatják meg a kapitányt, Storck beszámolója után pedig az elnökség tárgyal a kialakult helyzetről. Ez utóbbi pár szó igencsak furcsán hangzik, hiszen azt is sejtetheti, hogy a kapitánytól megválnak. A probléma azonban mégsem a kapitány személye, akit csupán azzal lehet vádolni, hogy nem a legjobb játékosokat válogatta ki a mérkőzésre. És aki azt gondolta, hogy az általa behívottak meghálálják a bizalmat, kiteszik a lelküket a pályán, és próbálnak megnyerni egy viszonylag könnyűnek tűnő mérkőzést. A probléma inkább az utánpótlás-nevelésben kereshető: a fiatal magyar játékosok szinte sehol sem kellenek. Ha mégis külföldre igazolnak, ott a gyenge csapatok kispadjára szorulnak, vagy kölcsönbe kerülnek alsóbb osztályokba.
A csoportban a magyar meccstől eltérően minden a normális kerékvágásban haladt: a portugálok magabiztosan győztek a lettek ellen, a svájciak pedig a Feröer-szigeteket múlták felül. A csoportban tehát nagyjából minden eldőlt. Csupán az a kérdés, ki szerzi meg a biztos továbbjutást érő első helyet.
A magyar csapat leégett, de a román válogatott sem dicsekedhet. Matematikai esélyei még talán lennének, de mindenki biztosra veszi, hogy a jövő évi oroszországi világbajnokságon nem lesz ott a Daum-csapat. Nem elsősorban az eredmények, hanem inkább a mutatott játék miatt. Némi „bizakodásra” adott okot a varsói mérkőzés közvetítése során az egyik bemondó, aki „lehet ennél rosszabb is” gondolatokkal próbálta vigasztalni a tévénézőket. Ugyanis 3–0-s lengyel vezetésnél a „dögöljön meg a szomszéd tehene is” alapján úgy fogalmazott, hogy a szomszéd magyar válogatott még ennél is szégyenteljesebben játszik, hiszen a Feröer-szigetek elleni döntetlen után Andorrától vereséget szenvedett. A román sajtó természetesen Daum fejét követeli, ám a szakember kijelentette, nem távozik posztjáról. Ettől persze még kirúghatják, ám a német edző szerződése a selejtezők végéig szól. Ami azt jelenti, hogy amennyiben felbontják a munkaviszonyát, a román szövetségnek végkielégítés címén jelentős összeget kellene fizetnie Cristoph Daumnak. Román sportportálok értesülése szerint már az ideiglenes utódot is megtalálták: Mihai Stoichiţă lépne a kapitány helyére, aki jelenleg a szövetségen belül a technikai igazgató posztját tölti be, és a juniorok keretéért felel.
A „szakmai folytonosság” tehát ebben az esetben is „biztosítva” lenne. A román szurkolók egy gyors internetes közvélemény-kutatás szerint leginkább Mircea Lucescut látnák szívesen a válogatott élén (50 százalék), a többiek Olăroiu (16 százalék), Hagi (11 százalék), Contra (9 százalék) és Piţurcă (5 százalék) mellett tették le a voksukat. A csoportban különben nagyjából eldőlt, hogy Lengyelország jut ki a vb-re, a második helyért pedig Dánia és Montenegró fog harcolni, a románok pedig Örményországgal küzdenek meg a 4–5. helyért.
Az A jelű hatos csoportban meglepetésre a Zlatan Ibrahimovic nélkül felálló svédek legyőzték a franciákat, így ádáz harc van kialakulóban az első helyért, amelybe még a Luxemburgot felülmúló hollandoknak is lesz beleszólásuk. A továbbjutás tehát egyáltalán nem lefutott.
A C-csoportban a németek – ahogy szokták – semmit sem bíznak a véletlenre: maximális pontszámmal vezetik a táblázatot, és valószínűleg így is fogják befejezni. A pótselejtezőt érő második helyre legnagyobb esélyük az észak-íreknek van. Meglepetésre Csehország és Norvégia alulmúlja önmagát.
Az A-csoporthoz hasonlóan a D-ben is pontegyenlőség alakult ki Szerbia és Írország között, közülük fog kikerülni majd a csoportgyőztes, de a tavalyi Eb-elődöntős Wales csapatát sem szabad még leírni.
Az F-ben Anglia dolga könnyűnek tűnik. Még akkor is, ha csupán két ponttal vezet a második helyezett Szlovákia előtt. A hétvégi összecsapások slágermérkőzését éppen az angol csapat vívta az „ősellenség” Skócia ellen, az eredmény alakulása pedig a szívbajosok számára nem volt ajánlott. Lefújás előtt néhány perccel még Anglia vezetett, ám két remekbe szabott szabadrúgásgóllal (87. és 90. perc) Griffiths fordított. Még mielőtt azonban a bíró lefújta volna a mérkőzést, érkezett az angol bajnokság egyik gólvágója, Kane, és beállította a 2–2-es végeredményt. Az angolok első helyét valószínűleg semmi sem fenyegeti, ám a második helyért a szlovák, szlovén és skót együttes még kemény csatákat fog vívni.
A G jelű hatosban minden az „előírás” szerint történik: a spanyol és az olasz csapat fej-fej mellett halad. Mindkét mediterrán csapat képes legyőzni mindegyik csoportellenfelét, ezért az első helyet majd az egymás elleni mérkőzések fogják eldönteni. A végső csatára szeptember 2-án kerül sor: Spanyolország Olaszországot fogadja.
A H-csoportban Belgium semmit sem bíz a véletlenre, valószínűleg könnyedén fogja megszerezni az első helyet, a másodikért viszont a görögök és bosnyákok harcolnak.
Érdekes helyzet alakult ki az utolsó csoportban, ahol az első kettőnek 13–13, a második kettőnek 11–11 pontja van. Ennél talán még érdekesebb, hogy nem a törökök vagy az ukránok, hanem az izlandiak harcolnak az első helyért. Hétvégén a lefújás előtti pillanatban rúgták be a győztes gólt Horvátország ellen, így életben tartják továbbjutási esélyeiket. Ebből is látszik, hogy a legutóbbi csoportból való továbbjutásuk, valamint az Eb-n nyújtott tavalyi teljesítményük nem a véletlen műve, hanem több éves tudatos építkezés eredménye, amelynek gyümölcse immár beérett. Vajon mikor mondhatjuk el ezt magyar vonatkozásban?
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!