
Mi tagadás, pici csalódással könyvelték a magyar vízilabdázás szerelmesei a margitszigeti Hajós Alfréd-uszodában rendezett Európa-bajnokság végkimenetelét. A magyar mérleg ugyanis „csak” egy ezüst- (férfiak) és egy bronzérem (nők). Persze, soha ne legyen rosszabb...
2014. július 31., 22:282014. július 31., 22:28
Csak félig teljesült Kemény Dénes jóslata is. A Magyar Vízilabda-szövetség elnöke – korábbi háromszoros olimpiai bajnok szövetségi kapitány – az Eb előtt ugyanis úgy nyilatkozott, hogy mindkét csapattól elvárja az elődöntőbe kerülést, de titkon azt is, hogy a döntőben a legfényesebb éremért küzdve győzzön. Ez utóbbi lehetőség a férfiaknak meg is adatott, miután a csoportkörben a címvédő szerbeket és az olimpiai bajnok horvátokat is legyőzve veretlenül kerültek a döntőbe. Több mint hatezer szurkoló előtt a Benedek-csapat azonban súlyos vereséget szenvedett a szerb válogatottól, így sokak számára az egyik „legsötétebb” forgatókönyv valósult meg: szerb zászló, szerb himnusz, szerb arany Budapesten. A déli szomszédok különben Eb-specialistának számítanak, hiszen a margitszigeti elsőségük mellett a 2012-es hollandiai kontinenstornát is megnyerték, 2006-ban hazai pályán éppen a magyarokat verték a döntőben, előtte pedig két alkalommal is (még Montenegróval együtt) első helyen végeztek.
Budapesten több dolgot sem sikerült megváltoztatni. Egyrészt azt, hogy újra szláv csapat nyerje a tornát (utoljára az olaszok 1995-ben győztek Bécsben). Másrészt azt, hogy 1958 után Budapesten ismét magyar csapat legyen az első. Harmadrészt azt, hogy egyenes kieséses szakaszban vagy éremért való csatában megverjük a szerbeket. Erre ugyanis utoljára az athéni olimpia döntőjében került sor, amikor Kásás Tamásék 8-7-re győztek. No meg azt sem, hogy 15 év után újra magyar arany szülessék.
„Köszönjük az országnak, hogy ennyire szerettek minket két héten keresztül. Sokat tettünk ennek érdekében, annak ellenére, hogy ez a mérkőzés nem sikerült. Nagyon nehéz veretlenül tornát nyerni, várható volt, hogy a szerbek jobban fognak »haragudni«, mint mi. Sajnos sem az emberelőnyünk, sem az emberhátrányunk nem működött a döntőben, de végig küzdöttünk, az utolsó pillanatig” – értékelt a mérkőzés végén Benedek Tibor szövetségi kapitány. Szerinte a margitszigeti kontinenstornával lezárult egy ciklus a válogatott életében, világbajnoki címmel és Eb-ezüstéremmel – van mire visszatekinteni, és büszkén visszatekinteni. „Ez az Eb méltó lezárása volt ennek a rövid korszaknak, annak ellenére, hogy a vége nem volt szép. Egy évvel ezelőtt azt mondtam, hogy a szerb és az olasz válogatott kiemelkedik, utánuk van négy-öt jó csapat. Most azt mondtam volna, hogy a szerb kiemelkedik, és utána van öt-hat jó csapat. Ott vagyunk, a szerbek elleni csoportmeccsen aratott siker nagy erőt ad. Sokat fogunk ebből tanulni az elkövetkező két évre. A sportkarrieremben megtanultam, hogy nincs mindig siker. A felkészülésünk tökéletes volt, minden körülmény tökéletes volt, mégsem nyertünk – de fölállunk, és tovább erősödünk” – zárta értékelését a szövetségi kapitány. Az elvesztett döntő után nyilván mindenki szomorú volt, játékosok, szakemberek, szurkolók egyaránt. Ám azt is tudni kell, hogy míg a szerbek rögtön az olimpia után fogtak fiatalításba, addig Benedek Tibor csupán másfél éve kezdett hozzá. Ehhez képest az elmúlt másfél évben a válogatott négy alkalommal is megmérette magát, s mind a négy alkalommal döntőt játszott. A világbajnokságot megnyerte, a tavalyi és idei Világligában, valamint a budapesti Eb-döntőben a szerbektől szenvedett vereséget. Figyelembe véve, hogy az olimpiai ciklus közepén vagyunk, és hasonló ütemben fejlődik a válogatott, Rió szép reményekkel kecsegtethet.
Az olasz–montenegrói bronzmeccset az előbbiek nyerték 11-9-re, a balkáni pólónagyhatalomnak ezúttal nem jutott érem.
A férfiak mellett a nők sem szégyenkezhetnek, ők is éremmel zárták a budapesti kontinensviadalt. Magyarország a kontinens egyetlen országa, amely mind a nőknél, mind pedig a férfiaknál érmet szerzett, akárcsak a tavalyi világbajnokságon: akkor a magyar férfiak aranyat, a nők bronzérmet nyertek. Merész András vezérletével különben a nők zsinórban a harmadik bronzérmüket szerzik, hiszen a 2012-es eindhoveni Eb-n is harmadikok lettek. Összességében az utóbbi nyolc év alatt ez az ötödik bronzérmük világversenyen, utoljára épp a hazai rendezésű kontinenstornán győztek, 2001-ben a Margitszigeten. A magyar lányok ballábbal kezdték a tornát, a hollandoktól egygólos vereséget szenvedtek, de ezt követően magabiztosan győzték le ellenfeleiket, és jutottak az elődöntőbe, ahol a világbajnoki címvédő spanyol csapat már túl nagy falatnak bizonyult. A kisdöntőre azonban szívvel-lélekkel felkészültek, és az olasz válogatott már nem okozott gondot.
„Nem csak saját magunkat kellett legyőznünk, ez az olasz csapat hihetetlenül jó – nyilatkozta Merész András kapitány. – Ezt bizonyította az elődöntőben is, ahol csak egy nem normális formaságon múlt, hogy nem a fináléban játszott, hanem velünk. Talán furcsa, amit mondok, de ha ezt a meccset az olaszok nyerik meg egy góllal, akkor is megérte volna a sok munka. Megérte, mégpedig azért, mert ezen az Eb-n több néző volt női vízilabdameccsen, mint a világon összesen – beleértve a londoni olimpiát, ahol mindennap hatezren voltak. Szenzációs volt. Azt mondtam a csajoknak, úgy küzdjenek, hogy elképzelhető: ez az utolsó alkalom ilyen közönség előtt játszani. Bár nagyon remélem, sok embernek megtetszett, amit a vízilabda jelent, s a jövőben is kijönnek a meccsekre. Hihetetlenül nagy támogatást adott a közönség, nagy köszönet érte.” A lányok a megnyert bronzérem után sok gratulációt kaptak, de a legnagyobb elismerés talán mégis Fabio Contitól, az olasz szövetségi kapitánytól érkezett: „Szerintem természetes, ha éremért játszunk Budapesten, Magyarország számít esélyesebbnek, de számomra a magyar válogatott Európa első számú csapata.” Az aranyérmet egyébként Spanyolország szerezte, miután a döntőben 10-5-re múlta felül Hollandia csapatát.
A román válogatott sem térhet haza szomorúan az Eb-ről, miután teljesítette küldetését. A csoportban a gyengébb ellenfeleket legyőzte, a 7-12. helyekért való küzdelemben pedig megszerezte a 8. helyet, amely jogot biztosít a két év múlva rendezendő szerbiai kontinenstornán való részvételre.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!