Hirdetés

CFR: újabb történelmi labdarúgó siker Kolozsvárnak

Ünnepel a kolozsvári CFR. Zsinórban háromszor lett bajnok, összesen hatodik bajnoki címét szerezte meg •  Fotó: Facebook/Fotbal Club CFR 1907

Ünnepel a kolozsvári CFR. Zsinórban háromszor lett bajnok, összesen hatodik bajnoki címét szerezte meg

Fotó: Facebook/Fotbal Club CFR 1907

Minden jó, ha a vége jó – tartja a közmondás. Tegnap estétől pedig a CFR-szurkolók is ezt mondhatják, miután kedvenc csapatuk történelmet írt, és zsinórban a harmadik labdarúgó bajnoki címet szerezte meg.

Somogyi Botond

2020. augusztus 04., 19:432020. augusztus 04., 19:43

2020. augusztus 04., 19:532020. augusztus 04., 19:53

A címvédés tavaly ősszel nem indult nehezen, hiszen Dan Petrescu csapata ősszel a második (egyesek szerint csere) csapattal menetelt a bajnokságban, amíg az első csapattal az európai kupaporondon alkotott maradandót. A nagyarányú különbség még a rájátszás után is megmaradt, amikor a pontokat az érvényben levő – sokak által kritizált – szabályok értelmében felezték. A gond a járvánnyal kezdődött, pontosabban a karantén után döcögősen újraindult mérkőzésekkel, amikor a bajnokcsapat már nem mutatott olyan meggyőző, hatékony játékot, mint korábban.

A legnagyobb csapás azonban akkor érte az együttest, amikor a játékosok, valamint a szakmai stáb nagy része pozitív lett a koronavírusteszten. Még szerencse, hogy az FCSB ellen elhalasztott meccs után a Mogosoaián karanténban tartott játékosokat egy kolozsvári klinikán újratesztelték, így kiderült, hogy a csapat nagy része soha nem volt beteg. Egyesek azonnal összeesküvést kiáltottak, de eszementnek kell lennie annak, aki azt állítja, hogy a CFR szántszándékkal lett „pozitív”. Hiszen az elkülönítés miatt a játékosok tíz napig nem edzettek, s ez a Botosani, valamint a később bepótolt FCSB elleni összecsapáson meg is látszott. Még akkor is, ha a közben európai kupaszereplést bebiztosító moldovaiak és a cserékkel felálló fővárosiak nem igazán izzasztották meg Camorát és társait.

Hirdetés

Időközben ugyancsak vírusfertőzés miatt elmaradt az Astra–Craiova mérkőzés, ami igencsak összekuszálta a dolgokat. Amennyiben ugyanis lejátszották volna a mérkőzést, és az Astra pontot csent volna az oltyánoktól, a kolozsváriaknak a bajnoki címhez elég lett volna a Ion Oblemenco stadionban a döntetlen. A hivatalosságok azonban az idő szorítása miatt – a bajnoki táblázat első felének sorrendjét tegnap éjfélig kellett elküldeni az UEFA-hoz – meglepő és példanélküli döntést hoztak, amelyet a mai nemzetközi sportsajtó is külön megemlített: kupadöntőnek beillő bajnoki döntőt kell játszani. Egyenlő állás esetén pedig hosszabbítás és büntetőrúgások állapították volna meg a győztest. A fáradt CFR-játékosoknak, akiknek hét nap alatt három mérkőzést kellett lejátszaniuk, újabb pofoncsapást jelentett.

Mindent összevetve úgy tűnt,

sportszakmai szempontból és a hivatalosságok döntései alapján is a hazai pályán játszó Craiovának áll a zászló hétfő este. Ám a Dan Petrescut és a szakmai stáb nagy részét nélkülöző, megtizedelt kerettel felálló, korábban gyengébben muzsikáló vasutasok mindenkit megtréfáltak.

Főleg a craiovaiakat, akik azt gondolták, hogy 29 év után ismét bajnokok lesznek, és simán leiskolázzák a fellegvári alakulatot, ezért még mérkőzés előtt – a címet ünneplendő – vendéglőt is lefoglaltak.

Mégis minden másképp sült el: a CFR a régi önmagát idézte, és bár a tizedik perc környékén hátrányba került ugyan, de meggyőző játékkal megfordította az eredményt, és semmi kétséget nem hagyott afelől, hogy idén melyik csapat a legjobb. Tette ezt úgy, hogy az első félidőben még két jogosnak tűnő tizenegyest sem adott meg számára a Romániában legjobb bírónak tartott Hateganu. Ezt a CFR-szimpatizánsnak egyáltalán nem nevezhető egykori bíró, Adrian Porumboiu is elismerte. Az oltyán ex-sípmester Ion Craciunescu szakkomentátor is úgy nyilatkozott, hogy a meg nem adott tizenegyes mellett a kolozsváriak jobban is játszottak ellenfelüknél.

Viniciusék a pályán és a csapatbuszban kezdtek neki a fiesztának, hazaérkezéskor pedig hajnali 2 óra körül a kolozsvári Bocskai téren összegyűlt mintegy 250 szurkolóval ünnepeltek.

Az oltyánoknak maradt a második hely, a bosszúság, a hűtőbe tett pezsgő, valamint a szokásos Ki a magyarokkal az országból! rigmus skandálása, amiért valószínűleg senki sem fogja felelősségre vonni őket.

Győzelmével az 1907-ben alapított CFR, az ország legrégebbi klubja többszörösen is történelmet írt. Zsinórban háromszor lett bajnok, összesen hatodik bajnoki címét szerezte meg,

ezzel pedig az örökranglistán a Steaua/FCSB (26), a Dinamo (18) és a Venus Bukarest (7) mögött feljött a negyedik helyre, amelyet az ugyancsak hat elsőséggel büszkélkedő Temesvári Kinizsivel (a románok szerint Kínaival, Chinezul Timisoara) és az Aradi UTA-val oszt meg. A fellegvári csapat így 12 év alatt a hatodik bajnoki címét ünnepelheti, a kupákkal és szuperkupákkal együtt pedig tizenharmadik serlegét. Ezzel pedig az utóbbi két évtized legsikeresebb csapatává vált.

A klub vezetői már ma reggel elkezdték keresni a következő szezonhoz az új játékosokat, hiszen többeknek lejár a szerződésük, az új idény pedig az ajtón kopogtat. Hasonlóan a nemzetközi kupaidény is, mert augusztus 9-én már Svájcban a sorsolást is megejtik. Első fordulóban a CFR könnyű ellenfelet kap, amelyet valószínűleg legyőz. A második fordulóban már sokkal nagyobb nevek szerepelnek a kalapban (mint például Celtic Glasgow, Belgrádi Vörös Csillag, Legia Varsó, Ludogorec), a harmadik fordulóban a Slavia Prága vagy az Olimpiakosz, illetve később az Ajax és a Salzburg nézne farkasszemet Bordeianuval és társaival. Ami szinte lehetetlen küldetésnek tűnik. Ráadásul a koronavírus miatt a továbbjutás egyetlen meccs alatt dől majd el, a pályát sorsolással fogják eldönteni. Ámbár ha a legutóbbi CFR-menetelést tekintjük kiindulópontnak, semmi sem lehetetlen.

A bajnoki döntő körüli nagy felhajtás lázában a Román Labdarúgó-szövetség (FRF) közben tegnap éjjel újabb megdöbbentő döntést hozott. E szerint a román Liga 1 táblázatán 12. helyezett csapatnak az élvonalba való felkerülésért a megadott időben, azaz augusztus 9–12. között kell lejátszania a másodosztály bronzérmesével (Mioveni) az osztályozót. A második vonal első két helyezettje az aradi UTA és az FC Arges szombaton feljutott az élvonalba, a Mioveni a harmadik helyen zárt.

Ezzel a döntéssel az FRF tulajdonképpen kiesésre ítélte a Dinamót, amely a játékosok pozitív tesztje miatt hosszú ideig karanténban volt, és nem volt lehetősége lejátszani a meccseit, így egyelőre a megszerzett pontok nélkül jelenleg kiesőhelyen áll. A fővárosi klub vezetősége természetesen tiltakozott, a szurkolók kemény magja pedig még fenyegetőzni is kezdett. Részben joggal, hiszen a csapatnak így nem lenne lehetősége a pályán kivívnia a bennmaradást. Tekintettel arra, hogy az elmúlt napokban szinte percről percre változott a helyzet és részben a szabályzat is, kár lenne jósolgatásokba bocsátkozni. Ha mégis marad a jelenlegi döntés, a Dinamo pedig meccsek nélkül kiesik, a svájci sportdöntőbíróságnak (TAS) valószínűleg újabb romániai ügye akad majd a nyáron.

 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés