
Ünnepel a kolozsvári CFR. Zsinórban háromszor lett bajnok, összesen hatodik bajnoki címét szerezte meg
Fotó: Facebook/Fotbal Club CFR 1907
Minden jó, ha a vége jó – tartja a közmondás. Tegnap estétől pedig a CFR-szurkolók is ezt mondhatják, miután kedvenc csapatuk történelmet írt, és zsinórban a harmadik labdarúgó bajnoki címet szerezte meg.
2020. augusztus 04., 19:432020. augusztus 04., 19:43
2020. augusztus 04., 19:532020. augusztus 04., 19:53
A címvédés tavaly ősszel nem indult nehezen, hiszen Dan Petrescu csapata ősszel a második (egyesek szerint csere) csapattal menetelt a bajnokságban, amíg az első csapattal az európai kupaporondon alkotott maradandót. A nagyarányú különbség még a rájátszás után is megmaradt, amikor a pontokat az érvényben levő – sokak által kritizált – szabályok értelmében felezték. A gond a járvánnyal kezdődött, pontosabban a karantén után döcögősen újraindult mérkőzésekkel, amikor a bajnokcsapat már nem mutatott olyan meggyőző, hatékony játékot, mint korábban.
A legnagyobb csapás azonban akkor érte az együttest, amikor a játékosok, valamint a szakmai stáb nagy része pozitív lett a koronavírusteszten. Még szerencse, hogy az FCSB ellen elhalasztott meccs után a Mogosoaián karanténban tartott játékosokat egy kolozsvári klinikán újratesztelték, így kiderült, hogy a csapat nagy része soha nem volt beteg. Egyesek azonnal összeesküvést kiáltottak, de eszementnek kell lennie annak, aki azt állítja, hogy a CFR szántszándékkal lett „pozitív”. Hiszen az elkülönítés miatt a játékosok tíz napig nem edzettek, s ez a Botosani, valamint a később bepótolt FCSB elleni összecsapáson meg is látszott. Még akkor is, ha a közben európai kupaszereplést bebiztosító moldovaiak és a cserékkel felálló fővárosiak nem igazán izzasztották meg Camorát és társait.
Időközben ugyancsak vírusfertőzés miatt elmaradt az Astra–Craiova mérkőzés, ami igencsak összekuszálta a dolgokat. Amennyiben ugyanis lejátszották volna a mérkőzést, és az Astra pontot csent volna az oltyánoktól, a kolozsváriaknak a bajnoki címhez elég lett volna a Ion Oblemenco stadionban a döntetlen. A hivatalosságok azonban az idő szorítása miatt – a bajnoki táblázat első felének sorrendjét tegnap éjfélig kellett elküldeni az UEFA-hoz – meglepő és példanélküli döntést hoztak, amelyet a mai nemzetközi sportsajtó is külön megemlített: kupadöntőnek beillő bajnoki döntőt kell játszani. Egyenlő állás esetén pedig hosszabbítás és büntetőrúgások állapították volna meg a győztest. A fáradt CFR-játékosoknak, akiknek hét nap alatt három mérkőzést kellett lejátszaniuk, újabb pofoncsapást jelentett.
Mindent összevetve úgy tűnt,
Főleg a craiovaiakat, akik azt gondolták, hogy 29 év után ismét bajnokok lesznek, és simán leiskolázzák a fellegvári alakulatot, ezért még mérkőzés előtt – a címet ünneplendő – vendéglőt is lefoglaltak.
Mégis minden másképp sült el: a CFR a régi önmagát idézte, és bár a tizedik perc környékén hátrányba került ugyan, de meggyőző játékkal megfordította az eredményt, és semmi kétséget nem hagyott afelől, hogy idén melyik csapat a legjobb. Tette ezt úgy, hogy az első félidőben még két jogosnak tűnő tizenegyest sem adott meg számára a Romániában legjobb bírónak tartott Hateganu. Ezt a CFR-szimpatizánsnak egyáltalán nem nevezhető egykori bíró, Adrian Porumboiu is elismerte. Az oltyán ex-sípmester Ion Craciunescu szakkomentátor is úgy nyilatkozott, hogy a meg nem adott tizenegyes mellett a kolozsváriak jobban is játszottak ellenfelüknél.
Az oltyánoknak maradt a második hely, a bosszúság, a hűtőbe tett pezsgő, valamint a szokásos Ki a magyarokkal az országból! rigmus skandálása, amiért valószínűleg senki sem fogja felelősségre vonni őket.
ezzel pedig az örökranglistán a Steaua/FCSB (26), a Dinamo (18) és a Venus Bukarest (7) mögött feljött a negyedik helyre, amelyet az ugyancsak hat elsőséggel büszkélkedő Temesvári Kinizsivel (a románok szerint Kínaival, Chinezul Timisoara) és az Aradi UTA-val oszt meg. A fellegvári csapat így 12 év alatt a hatodik bajnoki címét ünnepelheti, a kupákkal és szuperkupákkal együtt pedig tizenharmadik serlegét. Ezzel pedig az utóbbi két évtized legsikeresebb csapatává vált.
A klub vezetői már ma reggel elkezdték keresni a következő szezonhoz az új játékosokat, hiszen többeknek lejár a szerződésük, az új idény pedig az ajtón kopogtat. Hasonlóan a nemzetközi kupaidény is, mert augusztus 9-én már Svájcban a sorsolást is megejtik. Első fordulóban a CFR könnyű ellenfelet kap, amelyet valószínűleg legyőz. A második fordulóban már sokkal nagyobb nevek szerepelnek a kalapban (mint például Celtic Glasgow, Belgrádi Vörös Csillag, Legia Varsó, Ludogorec), a harmadik fordulóban a Slavia Prága vagy az Olimpiakosz, illetve később az Ajax és a Salzburg nézne farkasszemet Bordeianuval és társaival. Ami szinte lehetetlen küldetésnek tűnik. Ráadásul a koronavírus miatt a továbbjutás egyetlen meccs alatt dől majd el, a pályát sorsolással fogják eldönteni. Ámbár ha a legutóbbi CFR-menetelést tekintjük kiindulópontnak, semmi sem lehetetlen.
A bajnoki döntő körüli nagy felhajtás lázában a Román Labdarúgó-szövetség (FRF) közben tegnap éjjel újabb megdöbbentő döntést hozott. E szerint a román Liga 1 táblázatán 12. helyezett csapatnak az élvonalba való felkerülésért a megadott időben, azaz augusztus 9–12. között kell lejátszania a másodosztály bronzérmesével (Mioveni) az osztályozót. A második vonal első két helyezettje az aradi UTA és az FC Arges szombaton feljutott az élvonalba, a Mioveni a harmadik helyen zárt.
Ezzel a döntéssel az FRF tulajdonképpen kiesésre ítélte a Dinamót, amely a játékosok pozitív tesztje miatt hosszú ideig karanténban volt, és nem volt lehetősége lejátszani a meccseit, így egyelőre a megszerzett pontok nélkül jelenleg kiesőhelyen áll. A fővárosi klub vezetősége természetesen tiltakozott, a szurkolók kemény magja pedig még fenyegetőzni is kezdett. Részben joggal, hiszen a csapatnak így nem lenne lehetősége a pályán kivívnia a bennmaradást. Tekintettel arra, hogy az elmúlt napokban szinte percről percre változott a helyzet és részben a szabályzat is, kár lenne jósolgatásokba bocsátkozni. Ha mégis marad a jelenlegi döntés, a Dinamo pedig meccsek nélkül kiesik, a svájci sportdöntőbíróságnak (TAS) valószínűleg újabb romániai ügye akad majd a nyáron.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!