
2014. április 04., 18:422014. április 04., 18:42
Még az ötvenes évek közepén, az álamatőrizmus időszakában vált szállóigévé Puskás Ferenc mondata: „Kis pénz, kis foci, nagy pénz, nagy foci!” Úgy látszik, ennek a gondolatnak máig van realitásalapja, a Kolozsvári CFR labdarúgócsapatánál mindenképp. Merthogy a játékosok négy hónapja nem kaptak fizetést – de nem is nyertek mérkőzést.
A pénzhiány a fellegváriaknál eddig ismeretlen állapot volt. A klub az elmúlt néhány évben ugyanis épp attól vált híressé, hogy minden naprakész volt: a fizetések, a könyvelés, a befektetések, az átigazolások. Ez a sikertörténet alapozta meg a 2002-ben az első osztályba feljutott csapat eredményeit: három bajnoki cím, három kupagyőzelem, valamint sikeres Bajnokok Ligája-szereplés.
Ám a csap elzáródott, Pászkány Árpád tulajdonos tavaly úgy gondolta: az évek folyamán befektetett anyagiak megtérültek, a klub sok pénzt hozott a konyhára, a profitot pedig már nem volt hajlandó újra a CFR javára fordítani. Így maradtak pénz nélkül a játékosok, ami rögtön meglátszott az eredményeken is. Cadu és társai ugyanis tavaly ősz óta egyetlen mérkőzést sem nyertek. Két héttel korábban felmerült, hogy a klub még a jövő évi licencet sem kapja meg, a játékosok pedig zúgolódni kezdtek. A helyi „ősellenség”, az U elleni múlt heti rangadóra sok vasutas szurkoló ki sem ment: érezte, hogy megszakad az „egyetemisták” elleni 42 évnyi sikersorozat. És nem mintha a a fellegvári játékosok nem lennének képesek megverni a kiesés szélén álló Szamos-partiakat, sokkal inkább azért, hogy a szégyenteljes vereséggel jobb belátásra bírják a vezetőséget.
A vezetőség pedig lépett. Lehet, nem épp az U elleni vereség miatt, inkább az első osztályos licenc elnyerése érdekében. Az EnergoBit Rt. – a CFR egyik kisebbségi részvényese – tulajdonosa, Gadola István 1,5 millió euróval segítette ki a csapatot. A klub megkapta a Liga 1-ben való jövő évi szereplés jogát, a játékosok pedig néhány havi bérüket is kézhez vehették a múlt héten. Az eredmény pedig önmagáért beszél: hét végén a vasutasok megszerezték a tavaszi fordulóban első győzelmüket, éppen a Pandurii Târgu Jiu ellen, amelyet 2007 óta nem tudtak legyőzni idegenben. Igaz ugyan, hogy a gól csupán a 92. percben esett, de a játékosok az egész mérkőzés ideje alatt folyamatosan támadtak, és ha nem is játszottak jól, szinte felszántották a pályát. Vagyis: ha van pénz, akkor lesz foci is. Ezt az érzést sugallták mindazoknak, akik még nem látták idén győzni a csapatot. E gondolatot fűzte tovább a csapat edzője, Vasile Miriuţă is, aki a győztes mérkőzés lefújása után kijelentette: ha a játékosok hamarabb megkapják a pénzt, a csapat 6–7 ponttal többet szerez, és előkelőbb helyen állna a táblázaton.
Valószínű azonban, ha a játékosok meg is kapják fizetésük hátralevő részét, akkor sem nyerik valamennyi hátralévő mérkőzésüket. Elsősorban azért, mert a keret nem képes kiugró teljesítményre. A gyenge szereplés azonban a gyakori edzőváltásokra is visszavezethető: tavaly Ioan Andone, Francisc Dican, Paulo Sergio, Eugen Trică, Mircea Rednic és Petre Grigoraş váltotta egymást a vasutasok kispadján. Másrészt arra, hogy a húzóembereket (Renan, Ivo Pinto, Bastos, Bakary Sare, Gabriel Mureşan, Modou Sougou) Pászkány eladta külföldre. Helyettük ingyen igazolható, lejárt szerződésűek érkeztek a Fellegvárra, akik alig ütik meg a Liga 1 színvonalát: Tade, Velayos, Tiago Lopes, Chuka Ogbu, Dokovics, Monroy. A kivételt talán a két tehetség, Florin Costea és Denilson Gabionetta jelenti. Ám az előbbi már nem az a kiváló játékos, aki a Craiova színeiben szerzett hírnevet magának, az utóbbi pedig – ahogyan a dél-amerikaiak többsége – rendkívül hullámzó teljesítményt nyújt, kimondott hangulatember.
Vasile Miriuţă különben arra is panaszkodott, hogy – eltekintve az anyagi gondoktól – nehezen tudja motiválni a játékosokat. Egyesek ahhoz szoktak, hogy a bajnoki cím, a BL-szereplés a cél, a 8–9. hely nekik nem jelent kihívást. Másoknak nyáron lejár a szerződésük, a következő idényt pedig valószínűleg más csapatban kezdik. A kölcsönbe érkezettek sem szakadnak meg a pályán, ilyen játékoskerettel pedig nem csoda, ha nehezen boldogul az edző.
„A szurkolók legyenek nyugodtak, a csapat nem szűnik meg! Idén nyilván már elszállt a bajnoki cím reménye, jövőre azonban újra az első helyet célozzuk meg. Senki sem szabadul meg tőlünk olyan könnyen” – nyilatkozta Gadola nemrég a Stiridesport.ro című honlapnak. A klub alelnöke ugyanakkor kijelentette: nem tervezi megvásárolni a klubot, és többségi tulajdonos sem kíván lenni.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!