
A női kézilabda-Bajnokok Ligája budapesti döntőjében a Buducsnoszt Podgorica megmutatta a női és a férfikézilabda közötti átmenetet. A montenegrói bajnok az elődöntőben 27–17-re verte a Vardar Szkopjét, majd a serlegért 26–22-re a Larvikot, így pályán és papíron is vitathatatlanul a kontinens, azaz a földkerekség legjobbja.
2015. május 16., 11:242015. május 16., 11:24
Ballai Attila
Hála a külföldi híveknek és a kedvezményes hazai akcióknak, bár magyar résztvevő nélkül zajlott a torna, nem kellett feszengeni az érdektelenség miatt. Most azzal folytathatnánk, még szép, hiszen Európa négy legjobb csapata lépett fel, de a Dinamo Volgograd esetében e minősítés túlzó. Az oroszok az első elődöntőben 31-22-es verést is kaptak a Larviktól, különösen a 9 gólos Linn-Kristin Koren Riegelhuth parádézott.
Normális esetben persze azt kellett volna latolgatnunk, hogy a négyes végjáték előtt ki lehet a Győri Audi ETO KC legveszélyesebb ellenfele. Csakhogy a címvédő kiesett a negyeddöntőben, így magyar csapat híján „észak dél ellen” jeligéjű döntő ígérkezett. A négy résztvevő természetesen nem szerencsével vagy érdemtelenül jutott a Final Fourba, hiszen a főtáblán hárman is csoportjuk élén zártak. Csupán a Vardar szorult a Buducsnoszt mögé, a középdöntőben ugyanez a három egylet a saját hatosa első, illetve második helyén végzett, megint a szkopjeiek csúsztak le a harmadik fokra. A legfontosabb szakaszban, a negyeddöntőben azonban magukhoz tértek, 24–18-cal és 27–27-tel, azaz biztosan verték ki az Győrt. Az ETO az első csoportkörben az első, a másodikban a második pozíciót érte el, azaz mindvégig úgy tűnt, ott a helye a négy között, ám két igazi értékmérő mérkőzését elrontotta.
Persze, százszor is leírtuk, elmondtuk, hogy anyai örömök és sérülések miatt legfénylőbb csillagai – Katrine Lunde, Görbicz Anita, Eduarda Amorim – kiestek, de a Final Four küszöbén itt az ideje, hogy megfogalmazzunk némi kritikát. A páratlan anyagi eszközökkel gazdálkodó győriek a közelmúltban sorra igazolták az olyan légiósokat, akiket tartósan vagy egyáltalán nem sikerült beépíteniük. Katarina Bulatovics tavaly nyáron egy év után távozott, a helyére igazolt jobbátlövő, Susann Müller meg se melegedett, már lemondtak róla – valamiért használhatatlanná is vált –, a szezon végén Anna Szen, Vesna Milanovic-Litre, Macarena Aguilar és Jelena Grubisic is mehet; persze nem állíthatjuk, hogy ok nélkül, de nem a szél fújta őket a Kisalföldre, hanem alkalmasnak tartották mindegyiküket az ETO-tagságra. Mint ahogyan a brazil Tamires De Araujót is, aki érdemi lehetőséget sem kapott, őt kispadozni szerződtették. Vagy a kiválasztásnál, vagy a menedzselésnél, az „asszimilálásnál” történtek a hibák, és ez is, az is vezetői felelősség.
A magyarok nélküli elődöntőben, a délszláv belharcban a Buducsnoszt váratlanul 27–17-re elintézte a Vardar Szkopjét. Mivel a macedónok a negyeddöntőben hatgólnyi különbséggel búcsúztatták a Győri Audit, e végkifejlet a magyar címvédő számára is kellemetlenül hatott. Hát még a szkopjeieknek, az ETO-val 2013-ban BL-t nyert jobbszélső, Jovanka Radicsevics nem is kertelt: „Semmit nem hajtottunk végre abból, amit megbeszéltünk.”
A fináléban a 2011-es és a 2012-es bajnok, valamint az elmúlt két év két ezüstérmese, azaz a most hiányzó Győr két áldozata találkozott. A Larvik színeiben Karoline Breivang 35. születésnapját ünnepelte, a két részletben 11 szezon után végleg leköszönő edző, Ole Gustav Gjekstad ugyancsak ihletett hangulatban készülődött, a Podgorica pedig, bár a Buducsnoszt szó jövőt jelent, meg akarta hódítani a jelent. Meg is tette, egyetlen rohammal. Persze nem állíthatjuk, hogy 4–0-nál minden elvégeztetett, de az alaphangot megadta a rajt. A montenegróiak hátul felőrölték, ledarálták, elől szétlőtték a kapusteljesítmény és blokkok nélkül védekezgető skandinávokat, akik Mörk góljaival maradtak partiban annyira, amennyire. Olyan volt ameccs képe, mint amikor a medve játszadozik az amúgy fürge és ügyes, trükkös nyuszival. A Larvik Mörk és Edin révén végül 26–22-re kozmetikázta a számszerű eredményt.
A Buducsnoszt pazar védekezéssel, villám szélsőivel, rendíthetetlen beállósával és olykor még őket is felülmúló átlövőivel vázolta a női kézilabdázás jövőjét. Aki követni akarja őket, annak szintén dimenziót kell váltania.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!