
Újra a csúcson. A kolozsvári kosarasok 2011 után lettek ismét bajnokok
Fotó: WWW.U-BT.RO
Ami nem sikerült a lányoknak, az sikerült a fiúknak: a kolozsvári CS Universitatea kosárlabdacsapata hat év után ismét felállt a sportág legmagasabb dobogójára. A Mihai Silvăşan által irányított együttes 2011 után ismét bajnoki címet ünnepelhet.
2017. június 04., 19:592017. június 04., 19:59
2017. június 22., 22:452017. június 22., 22:45
Néhány héttel ezelőtt a sepsiszentgyörgyi lányok éppen a kincses városban győztek a nagy rivális, a kolozsvári csapat ellen. Hétvégén a fiúkon volt a sor, hogy „javítsanak” a mérlegen. Az alapszakaszt megnyerő gárda a rájátszásban nehézkesen jutott túl az elődöntőben a nagyváradiakon, hiszen ott az utolsó mérkőzésen dőlt el a továbbjutás kérdése. Ám a döntőben már magabiztosan győztek a bukaresti CSM Steaua ellen. Mihai Silvăşan tanítványai nem bíztak semmit a véletlenre és magabiztosan nyertek: nem kellett öt mérkőzést játszani, ahogy a nagyváradiak ellen, elég volt három. A tudásbeli különbség nem volt kétséges, hiszen a szezon során a két csapat többször is találkozott egymással a bajnokság alapszakaszában és a kupában is, de a kolozsváriak nyolc mérkőzésből megnyerték mind a nyolcat.
A 2010–2011-es szezon végén ugyanis a kolozsváriak a hatodik mérkőzésen (akkor hét mérkőzésből négyet kellett nyerni a bajnoki cím elhódításáért) egy félpályáról az utolsó másodpercben elengedett hárompontossal fordították a maguk javára a mérleg nyelvét és nyerték meg a találkozót. Érdekesség, hogy a jelenlegi edző, Mihai Silvăşan, hat évvel ezelőtt éppen a kolozsváriak csapatkapitánya volt.
Az egykori kiváló játékos három évvel ezelőtt felhagyott a sportolással hátfájdalmakra panaszkodva, ám a sporttal nem szakított: bejelentette, hogy edzőként szeretné folytatni pályafutását. Egy madridi edzőiskolát követően a két évvel ezelőtti szezonban már a kolozsvári együttes technikai stábjában találjuk Silvăşant, akit az idei szezon elején neveztek ki a csapat élére. És láss csodát: Silvă kiváló munkát végzett a közben megerősített – két magyart, Kuti Nándort és Török Rolandot is a soraiban tudó – kolozsvári csapat élén. Hozzáértése már az idény elején látszott, amikor a csapat megnyerte a Szuperkupát, ezt fokozta tavasszal a Román Kupa elhódítása. (Az U különben mindkét alkalommal a bajnoki címvédőt, a nagyváradi CSM-t múlta felül.) Ezt koronázta meg a csapat azzal, hogy hat év szünet után ismét a Szamos partra hozta a bajnoki címet. Ezzel a győzelemmel Mihai Silvăşan lett az első román edző, aki egy szezonon belül mindhárom címet megszerezte.
A két csapat közti rivalizálás egyébként nem most kezdődött. 1991-ben is a két együttes került a döntőbe: abban az időben a Dinamo és a Steaua nemcsak a labdarúgásban, hanem a többi sportágban is uralta az ellenfeleket. Ha másképp nem, a bírókkal. 1991-ben a Steaua nyert. Néhány évvel később azonban egy akkor fiatal bosnyák szakemberrel a kispadon (azóta Dragan Petricsevics nagy karriert futott be az országban) a kincses város csapata megnyerte a bajnokságot, a bosnyák edző pedig a Szamosba ugrott. A jelenet különben a 2011-es bajnoki cím elnyerését követően megismétlődött.
Ő a 80-as évek végén éppen a Steauát hagyta el a kolozsváriakért, akikkel 1996-ban bajnoki címet ünnepelhetett egykori nevelőegyesülete ellen. A másik volt játékos Dorin Pintea, aki jelenleg Mihai Silvăşan segédje. A két csapat közti rivalizálás egy időre abbamaradt, hiszen a bukaresti klub felszámolódott, és csupán a 2000-es évek második felében alapították újra. A fővárosi csapat a 2009–2010-es szezonban jutott vissza az élvonalba úgy, hogy a BC Târgovişte csapatával egyesült. A szerencse eddig nem mosolygott rá, hiszen a román férfi kosárlabdát hosszú ideig az Asesoft Ploieşti uralta. A Prahova völgyi alakulat 2003-tól 2015-ig 11 bajnoki címet zsebelt be, csupán a már említett 2011-es esztendőben hajtottak fejet a kolozsváriak előtt. Az Asesoft gyengülésével azonban új időszak kezdődött: nemcsak a nagyváradiak, krajovaiak és marosvásárhelyiek erősödtek meg, hanem a bukaresti csapat is, amely idén már a bajnoki címért szállt harcba – hosszú idő után ismét a Kolozsvár ellen.
„Nagyon boldog vagyok, hogy nyertünk, főleg úgy, hogy semmi kétséget nem hagytunk afelől, melyik a jobb csapat. Azt hiszem, idén mindenki elismeri, mi voltunk a legerősebb csapat a bajnokságban. Az egész technikai stábnak köszönöm a sok segítséget, a gyúróknak és az orvosoknak, de különösen Dorin Pintea másodedzőnek, Mircea Cristescu elnöknek és Branko Csuics technikai igazgatónak” – nyilatkozta Mihai Silvăşan a megnyert bajnoki cím után.
Kyndall Dykes, a csapat egyik különös egyénisége és ugyanakkor erőssége, aki a jelenlegi edzővel már 2011-ben is bajnok volt, meghatódottan beszélt a döntő mérkőzés lefújását követően. „Hihetetlen érzés, tíz hónapon keresztül egy cél lebegett a szemem előtt, és végül sikerült megvalósítani. Közben európai kupában játszottunk, megnyertük a kupát, most pedig a bajnokságot. Már hat évvel ezelőtt is aranyat nyertem. Akkor Silvăşan a csapattársam volt, most megismétlődött minden azzal a különbséggel, hogy ő az edzőm, akit nagyon tisztelek. Ez egy egyedi érzés” – mondta a New Orleans-i születésű amerikai kosaras.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!