
Miközben a 2008 óta húzódó gazdasági válság nagymértékben lelassította – esetenként egyenesen ellehetetlenítette – a közérdekű beruházásokat, Sepsiszentgyörgyön a terveknek megfelelően halad a sport- és rendezvénycsarnok építése. Egyesek szerint a legszebb lesz az országban.
2015. augusztus 07., 10:432015. augusztus 07., 10:43
Sepsiszentgyörgy Csíkszereda felőli kijáratánál képtelenség nem észrevenni a látványt: a sepsiszentgyörgyi sportaréna napról napra egyre markánsabb képet ölt. Immár az első tetőlemezek is a helyükre kerültek, a fővállalkozó, a kolozsvári ACI építésvezetője, Emanuel Boroş szerint a 35 százalékot is meghaladja az építkezés elkészültségi állapota. Ha minden a jelenlegi ütemben halad, 2016 novemberének végén minden igényt kielégítő rendezvénycsarnokot adnak át a háromszéki fővárosban.
Fontos pontosítás ez, hiszen nem kizárólag sportcélokat szolgáló ingatlan készül itt, bár az aréna elsősorban ama három sportág – kosárlabda, kézilabda, futsal – igényeit kívánja kielégíteni, amelyben Sepsiszentgyörgy az ország élvonalába tartozik. Részben azonban már a sportágfejlesztési jövőbe is mutatnak a tervek, hiszen jégkorongpályává is átalakítható lesz majd a létesítmény. Ugyanakkor az elképzelések szerint koncertek és nagyobb tömegeket megmozgató egyéb rendezvények otthonául is szolgál majd, így nemcsak a küzdőtér minősége számít majd kulcskérdésnek, de a hangosítás, az akusztikai élvezetet szolgáló körülmények megteremtése is legalább annyira fontos. A sokoldalú felhasználás egyelőre hagy is néhány megválaszolatlan kérdést, ezek közé tartozik például a hangosítás és „hangtörők” beszerzése és felszerelése, valamint a jégkészítő berendezés mibenléte is eldöntésre vár. Utóbbi abban az összefüggésben is, hogy miközben nem nagyon lesz szükség gyors és sűrű átállásra a klasszikus teremsportokról a jeges sportokra, a majdani berendezésnek az aréna mellett létesítendő szabadtéri műjégpálya fagyasztását is biztosítania kell majd.
A tevékenység ma is több síkon folyik egyszerre. A strukturális munkálatok igen előrehaladott állapotban vannak, bár a szokatlanul nagy, több mint 85 méteres fesztávolságú tetőszerkezet elemeinek összeillesztése különleges műszaki megoldásokat, két óriásdaru együttes működését is szükségessé tette. Az íj alakú tető roppant impozánsnak ígérkezik, Emanuel Boroş le is gyűri magában kolozsvári elfogultságát, és azt állítja, hogy az új csarnok szebb lesz a nemrég befejezett kolozsvárinál.
A mozgatható lelátókkal háromféle méretűvé alakítható küzdőtéren zajló eseményeket 2400-3000 néző tekintheti majd meg, ami a hivatalos felnőtt nemzetközi sportesemények megrendezésére ugyan alkalmatlanná teszi, de az ifjúsági és utánpótlásversenyek legszigorúbb nemzetközi szabványainak is megfelel. A fényáteresztő falú, a csarnokhoz ragasztott bemelegítő- és edzőteremben zajló mozgásokat a nézők egy felső folyosóról figyelhetik majd, ebben a teremben már csak a belső munkálatok vannak hátra. Az új létesítmény természetesen számtalan kiszolgálóhelyiséggel is rendelkezik majd: irodákkal, öltözőkkel, zuhanyzókkal, masszázsszobával, bírói szobával. Az építkezésen hetvenen dolgoznak, de ez a szám a továbbiakban emelkedik, bár az építésvezető arról panaszkodik, hogy alig találnak helyi munkaerőt. A 18 millió eurós beruházást 85 százalékban az Országos Befektetési Ügynökség finanszírozza, a maradék összeget pedig a sepsiszentgyörgyi önkormányzat biztosítja. A csarnok mellett négy salakos teniszpályát, valamint 150 gépkocsi befogadására alkalmas parkolót is kialakítanak, a bicikliút megépítése után pedig idővel az Olt folyó töltésén is ki lehet majd karikázni a rendezvényekre. Információnk szerint az aréna szomszédságában lévő területekre háromszéki befektetők bevásárlóközpont építéséttervezik.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!