
2014. május 09., 22:142014. május 09., 22:14
Megvédte címét a Bajnokok Ligájában a Győri Audi ETO női kézilabdacsapata, miután nem talált legyőzőre a sportág első, Budapesten rendezett női Final Fourján. A magyar női csapatok nevéhez immár 14 európai kupadiadal fűződik: a BL-ben és elődjében, a BEK-ben három alkalommal bizonyult a legjobbnak magyar együttes (Vasas, Dunaferr, Győr), míg az EHF-kupát és a KEK-et egyaránt ötször nyerte meg magyar klub.A hazai pálya és természetesen a győri játékosok tudása azt eredményezte, hogy a helyszínen – a Papp László Sportaréna adott otthont a rendezvénynek – több ezer, a tévék előtt több millió szurkoló örülhetett a női magyar kézilabdázás újabb sikerének, melynek egyik, ha nem éppen legfőbb kovácsa a két évvel ezelőtt szerződtetett Martin Ambros volt. A győriek ugyanis az elmúlt években többször is eljutottak a döntőig, ott azonban egyszer sem tudtak nyerni. A spanyol mester azonban a névadó szponzor által vásárolt világklasszis játékosokkal olyan csapatot rakott össze, amely veretlenül tudhatta maga mögött az idei BL-szezont.
„A taktikánk része volt, hogy a szezon során egyszer sem játszottunk tudásunk legmagasabb szintjén. Néhány információt muszáj eltitkolni az ellenfelek elől, hogy a megfelelő pillanatban ki tudjuk ezt használni. A játékosok akkor játszottak a legjobban, amikor kellett. Mindkét BL-cím megnyerése egyformán nehéz volt. Mindig magunkkal kell törődni, a cél, hogy napról napra jobbak legyünk. Magasra tettük a lécet, s ez így lesz jövőre is” – nyilatkozta Ambros Martín.
A győri kézilabdások a spanyol edzővel idén a BL mellett a Magyar Kupát is megnyerték, a bajnoki döntőben pedig a Fradival találkoznak. Valószínűleg jövőre is hasonló menetelést terveznek, igaz, a szezon közben bejelentettek alapján nagy játékosmozgásra kerül sor a keretben. Cél azonban az újabb BL-serleg elhódítása lesz, valószínűleg újból hazai pályán. Erről beszélt Vetési Iván is, a Magyar Kézilabda Szövetség elnöke is: „A hangulat és a nézőszám tízes, az európai szövetség illetékesei szerint is jó volt a szervezés, a sportaréna hangulata még a kölni férfidöntőét is felülmúlta. Mivel gazdaságilag is nyereséges tornáról beszélhetünk, ezt a lebonyolítási formát sikerként lehet elkönyvelni. Célunk így változatlan: kölni mintára a női szakág Final Fourjának fővárosa a jövőben is Budapest legyen. A tárgyalási folyamat már megkezdődött, és aligha árulok el nagy titkot azzal, hogy jó úton járunk. Mi tárgyalhatunk először, és bizony semmi sem szól az ellen, hogy a jövőben is Budapest legyen a rendező.”
A győri lányokhoz hasonló menetelésre készül a férfiaknál a Pick Szeged, valamint a Veszprém csapata is. A magyar kézilabdázás történetében először került három együttes is a négyes döntőbe, sőt, idén Európában egyetlen ország sem büszkélkedhet hasonló eredménnyel. A Tisza-parti város csapata május 17-18-án Berlinben lép pályára, az elődöntőben épp a helyi Füchse ellen. A másik ágon a román HCM Constanþa a francia Montpellier együttesével méri össze tudását. Bár a ’90-es évek közepén a Szeged már játszott KEK-, illetve City-kupa elődöntőt is, egyértelmű, hogy a csapat fennállásának egyik legnagyobb eredményét könyvelheti el a Final Fourba jutással. Ennek a sikernek a kovácsa is egy spanyol edző: Juan Carlos Pastor 2005-ben a spanyolokkal világbajnoki címet szerzett, most a szegediekkel szeretne a csúcsra érni.
Ugyancsak spanyol edzőnek, Carlos Ortegának köszönheti sikerét a Veszprém is, a királynők városának csapata idén először került be a Final Fourba, ahol a kétszeres BL-győztes német Kiel együttesével kell megmérkőznie az elődöntőben. A Veszprém 2002-ben játszott ugyan döntőt, akkor azonban még más volt a lebonyolítás rendszere. (A négyes tornát május 31-én és június 1-jén rendezik.) Nagy Laciékra most nagy feladat vár, de Carlos Ortega vezetőedző már többször bebizonyította: taktikai repertoárja annyira gazdag, hogy a Veszprém a nehéz ellenfelekkel szemben is megállja a helyét.
BL-címvédés
A Győrnek első magyar csapatként sikerült megvédeni a címét a legrangosabb európai kupasorozatban, a külföldi együttesek közül is csak a Zalgiris, a Szpartak Kijev, a Hypo, a Slagelse és a Viborg tudott két, egymást követő évben a csúcsra érni. A BEK az 1960–1961-es szezon óta létezett, és 1993–1994-ben váltotta fel a BL. Összesítésben a legtöbbször a szovjet Szpartak Kijev nyert 13-szor, az osztrák Hypo NÖ nyolc sikerrel a második, míg a jugoszláv Radnicski Beograd, a dán Viborg és Slagelse három-három alkalommal nyerte meg a kupát.
„Tavaly nagyon nehezen jutottunk túl rajtuk, és az idén is kőkemény ütközetre számíthatunk, amelyen nem feltétlenül mi vagyunk az esélyesek. Bizonyos szempontból ugyanakkor a legjobb csapatot kaptuk, örülök, hogy elkerültük a favorit Barcelonát, és nem kell német bajnokit játszanunk a Flensburg ellen – nyilatkozta Sabine Holdorf-Schust, a német csapat menedzsere. – Az előző szezon után fontos játékosokat veszítettünk el, Momir Ilics az egyikük, aki éppen a Veszprémben játszik. Fiatal a csapatunk, újjáépítés zajlik, ezért nagy bravúr lenne, ha megnyernénk a BL-t.”
Nagy László, a veszprémiek kiválósága szerint elkerülték a legnehezebb és a legkönnyebb ellenfelet, szerinte játékerőben a Kiel a Barcelona és a Flensburg között áll. „A tavalyihoz hasonlóan várhatóan ismét hatalmas csatát vívunk majd a Kiel ellen, amit szeretnénk megnyerni, hogy a döntőbe jutással újabb történelmi tettet hajtsunk végre” – tette hozzá a magyar átlövő.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!