Hirdetés

Közösségformáló református kollégium

A hálaadó ünnepi istentiszteleten Kiss-Cserey Zoltán iskolalelkész tartott áhítatot •  Fotó: Somogyi Botond

A hálaadó ünnepi istentiszteleten Kiss-Cserey Zoltán iskolalelkész tartott áhítatot

Fotó: Somogyi Botond

A kolozsvári református kollégium harmincadik tanévét kezdte meg idén, jövőre pedig újraalakulásának 30. évfordulóját ünnepli. Erre az alkalomra az iskola kórustalálkozóval és a kollégisták családi találkozójával emlékezett.

Somogyi Botond

2019. november 16., 08:522019. november 16., 08:52

A Farkas utcai templomban Kiss-Cserey Zoltán iskola­lelkész áhítatát követően elhangzott: ebben a tanévben számos ünnepi rendezvénnyel adóznak az 1990 októberében történtekre, amikor Csiha Kálmán akkori püspök javaslatára és közbenjárására újraalakult az egykor rendkívül híres, több száz éves református kollégium.

Székely Árpád igazgató, aki a kezdetektől fogva az iskola vezetője, elmondta: a vezetőség úgy érezte, az eseményt illik méltó módon megünnepelni és hálát adni azért, hogy időközben az intézmény beköltözhetett az egykori iskola régi épületébe.

Hirdetés

Hozzátette: köszönet illeti a magyar kormányt és az erdélyi egyházkerületet, hiszen segítségükkel sikerült a több mint kétszáz éves, patinás épületet kívül-belül felújítani, modern eszközökkel ellátni, hogy feleljen meg a 21. századi oktatási követelményeknek. Remélhetőleg a közeljövőben a református kollégiumhoz tartozó többi ingatlan birtokbavételére is sor kerül – bizakodott Székely Árpád.
A kórustalálkozóra azokat a kórusokat hívták meg, amelyeket volt kollégista diákok vezetnek, és azokat a házaspárokat is gyerekekkel együtt, ahol mindkét szülő kollégista volt. Az iskolában különben jelenleg kilencven diák tanul, akinek szülei egykor az Alma Mater diákjai voltak. „Nagy boldogság volt számomra látni az egykori kollégistákat gyerekeikkel együtt. Valahogy úgy tekintek rájuk, mint az unokákra” – vallotta be az igazgató, aki immár harmincadik éve áll az iskola élén.

Családos találkozó

És hogy mennyire „családos” volt a találkozó? „Istennek adok hálát azért, hogy ide járhatott négy generáció: nagyapám, édesapám, én és fiaim. Ráadásul feleségem is, aki osztálytársam volt. De idejárt két húga is, egyikük férje (ők is osztálytársak voltak), valamint leánygyermekük. Köszönöm, hogy itt érettségizhetett nagyfiam, a középső pedig nyomdokán jár és remélem, hogy a legkisebbnek is itt lesz a helye – a kollégium nagy családjában” – részletezte Kun Attila Árpád magyarkirályfalvi lelkipásztor, aki több társához hasonlóan családostól érkezett az ünnepségre. A lelkészt egykor nagytatája vitte végig kézen fogva a Farkas utcán arról mesélve, hogy valamikor ott állt az iskolája, a református kollégium.

Székely Árpád igazgató-karnagy vezetésével a találkozón az iskola híres kórusa is fellépett •  Fotó: Facebook/Kolozsvári Református Kollégium Galéria

Székely Árpád igazgató-karnagy vezetésével a találkozón az iskola híres kórusa is fellépett

Fotó: Facebook/Kolozsvári Református Kollégium

Néhány éve az érett férfivá cseperedett „kisunoka” immár gyerekeit hozta el a kommunisták által államosított, de 2002-ben végül visszakapott épülethez, hogy aztán fiait ő is ide írassa.

A november 9-én tartott hálaadó ünnepséget úgy szervezték meg, hogy minden korosztály számára érdekes legyen: a felnőttek Ráduly-Zörgő Éva pszichológus-logopédus előadását hallgathatták meg a digitális függőségről, a kicsik gyermekfoglalkozásokon vettek részt, a sulisok ki mit tud vetélkedőkön mérték össze ügyességüket, másokat táncház vagy éppen cserkészprogramok vártak. Ebéd után pedig a Farkas utcai templomban a kórusok is bemutatkoztak többek között Szászrégenből, Mezőbodonból, Marosvásárhelyről, Gegesből.

Templom és iskola

„Sok mindent megéltünk az elmúlt 12 év alatt. 2008-ban kerültünk az iskolába. Akkor a líceumi tagozat mellett mi voltunk az első elemi osztály, rajtunk kívül még egy ötödik indult. Mi voltunk a legkisebbek, s mintha új szülőkre találtunk volna az új, nagy diákokban, ugyanakkor sok szeretetre. Volt kis udvarunk, nagy udvarunk, életfánk.

Egy-egy tanévet úgy éltünk át, hogy fúrtak-faragtak körülöttünk újították az iskolát, és hosszú évekig szombaton is jártunk iskolába”

– mesélte Kun Eszter 12. osztályos tanuló. „Valóban sok élményben volt részünk. Az iskola, úgy érzem, sok mindenben formált, megtanított arra, ami most vagyok, olyan értékrendet biztosított, amelyet máshol nem biztos, hogy megtaláltunk volna” – fűzte hozzá Kiss Gellért, Eszter évfolyamtársa. „Hitemet az egyik tanár alapozta meg. Neki köszönhetően érzem magam most is közelebb Istenhez. Lelki életem szorosan fűződik össze az iskolával. Amikor itt vagyok a falak között, feltöltődök. Valóban úgy van, hogy ha nem lennék refis, nem lenne olyan erős hitem” – vallotta be Eszter. Azt üzenem az utánunk jövőknek, hogy használják ki azt az időt, amelyet itt töltenek az iskolában. Élvezzék a kórust is, amely nehéz terhet ró a diákokra, de nagy áldás és egyúttal szolgálat is, amely gyümölcsöt hoz” – fogalmazott Eszter. Gellért pedig Reményik Sándor versét idézte: ne hagyjátok a templomot s az iskolát. „Az utánunk következőknek is érezniük kell magukban mindkettőt, hogy ezek együvé tartoznak. Ugyanakkor sok barátra tegyenek szert, és vegyenek részt minél több tevékenységben.”

Viszontagságos évek

A kolozsvári kollégium azonban nem midig várta felújított épülettel, modern felszereléssel, változatos tevékenységgel a diákjait úgy, ahogy az elmúlt években. A református iskola első időszakát a megpróbáltatás évei jellemezték, hiszen a Csiha Kálmán püspök által újraindított intézménynek nem volt épülete. Külvárosi iskolában kapott helyet, a diákokat első tanévkezdéskor családoknál helyezték el jó ideig, bentlakást a város másik felében sikerült szerezni – románok között. És természetesen a tanári kar verbuválása sem volt könnyű.

Fontos lépés volt az iskola történetében a diakóniai központ megépülése: ide sikerült beköltöznie a bentlakásnak 1996-ban.

A harmadik állomás 2002 decembere volt: ekkor kapta vissza a kollégium a régi, Farkas utcai épületét. Ezt követően kerülhetett sor a bővítésre: sikerült beindítani az elemi és gimnáziumi osztályokat, később a posztliceális egészségügyi főiskola is az intézmény részévé vált, valamint beindult a várva várt óvoda is. Öt évvel ezelőtt a refi a kolozsvári, korábban nem létező magyar nyelvű szakoktatást is szárnyai alá vette a Szász Domokos püspökről elnevezett, néhány évvel korábban visszakapott épületben, amelyet ugyancsak a magyar kormány támogatásával újítottak fel.

Feltarisznyázott fiatalok

A szakiskola egyik szervezője akkor Kovács Tibor volt, aki kilenc évig szolgált iskolalelkészként a kollégiumban, s aki az ünnepségre családjával érkezett a templomba. „Kötődésem az intézményhez sokkal régebbi, mint az iskolalelkészség, hiszen ide jártam négy évet. Visszatérni az intézménybe számomra olyan, mint amikor a felnőtt hosszú idő után meglátja a bölcsőt, amelyben ringatták.

Idézet
Ez a hely a felnőtté válás, a jellemformálódás helyszíne, amely a legjelentősebb nyomokat hagyta életemben.

Fontos most megállni és megköszönni az egyházkerületnek, hogy egykor felvállalta az újraindítást, majd később folyamatosan támogatta az egyházi oktatást. Mintegy 150-en vagyunk református lelkipásztorok, akik innen indultunk feltarisznyázva, ezért köszönet illeti az iskola vezetőségét, tanárait. Sokan találkoztunk most itt, több generációból, de érezzük, hogy egy családhoz tartozunk. Úgy örülünk egymásnak, mintha valóban rokonok találkoznának az udvaron. Ez pedig az elmúlt évtizedek rendkívül szép közösségformáló és értékteremtő munkája volt” – osztotta meg élményeit lapunkkal Kovács Tibor mezőpaniti lelkipásztor.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés