Stigmaként viselte a közelmúltig Sepsiszentgyörgy a szégyent: a városnak nincs közönségvonzó, reprezentatív könyvesboltja. Mindez azonban már a múlté: megnyílt a baróti Tortoma kiadó és az Angelo Café közös vállalkozása, amely a háromszéki megyeszékhelyen is meghonosítani igyekszik a könyv és kávé világszerte működő szimbiózisát.
2014. április 25., 15:292014. április 25., 15:29
2014. április 25., 15:292014. április 25., 15:29
Az első lépést a könyvesek tették meg, s úgy tűnik, próbálkozásukat siker koronázza. A megnyitó óta eltelt szűk hónap alatt folyamatosan növekvő, az eladott könyvek számában is megnyilvánuló érdeklődés tapasztalható. Demeter Lászlót, a kiadó igazgatóját nem lepte meg a dolgok ilyetén alakulása. „Miután egyértelművé vált számunkra, hogy nem a szentgyörgyiek könyv iránti érdektelenségén múlott a korábbi könyvesboltok bezárása, a nyitás mellett határoztunk – mondja Demeter László, a kiadó igazgatója. – Főleg, hogy az ingatlan tulajdonosával, a kávézót működtető Köntés Ernővel gyakorlatilag egyazon konstrukcióban, azaz könyv-kávé összefüggésben gondolkodtunk.” A bolt valamennyi hazai, illetve minél több magyarországi kiadó könyvét igyekszik polcra tenni, ugyanakkor gyakorlatilag bármilyen témájú könyvre fogadnak megrendelést – az antikvár könyveket is ideértve. S ha valaki ajándékba szánja a könyvet, egy palack enyedi borral is megfejelheti – ez is szerepel a kínálatban.
Előbb azonban a kávé csábításával kell megküzdenie a Csíki utcai helyiségbe belépőnek. A földszinten ugyanis közel harmincféle kávé fogadja a látogatót: aki akar, helyben őrölt és főzött kávét ihat, de haza is viheti a Leonard kávémárka termékeit. Annak a romániai forgalmazónak a kávékeverékeit, amely a román királyi család beszállítója, ugyanakkor az Egyesült Államokba is exportál. A cégtulajdonos Mihai Florescu hajdanán Sepsiszentgyörgyön kezdte jogászi pályafutását, aztán Olaszországba emigrált, ahol egy több generáció óta kávéval foglalkozó családból származó lányt vett feleségül, így került kapcsolatba ezzel a világgal.
Az Angelo Café ugyan a Leonard kávékeverékeit forgalmazza, de szabad gazda, akár saját keveréket is kikísérletezhet. Találkozásuk Florescuval egy felejthetetlen iaşi-i kávézás élményével kezdődött, majd több ismerkedési fordulóval folytatódott, amelyből emberi rokonszenven is alapuló üzleti bizalom született.
„Székelyföldön is mindenki kávézik, de nem nagyon tudunk különbséget tenni kávé és kávé között. Ezt a hiányt szeretnék majd pótolni akár kávékóstolók szervezésével is” – enged bepillantást terveikbe a kávézótulajdonos Köntés Szidónia, aki bevallja: férjével együtt rohamtempóban igyekeznek felhalmozni a kávéval kapcsolatos ismereteket. Szerinte a jó kávé titka, hogy mindig frissen őrölt legyen, ugyanakkor nem szabad sokáig raktározni, mivel két hónap után a babkávé már veszít aromájából. Ennek megfelelően az Angelo Caféban sűrűn cserélik a kávékat, s a vevőket is egyszerre inkább kisebb mennyiség vásárlására biztatják. De nemcsak kávét, hasznos tanácsokat is „forgalmaznak”, így például érdemes megbeszélni Köntés Ernővel azt is, milyen kávé érvényesül leginkább az otthoni kotyogóban vagy filteres kávéfőzőben. Sőt abban is partnerek, hogy a vevővel közösen kísérletezzék ki azt a kávét, amely képes találkozni egy-egy család tagjai többségének ízlésével.
A könyv-kávé történet azonban korántsem ér itt véget. Az ingatlan pincéjében Köntésék kiállító- és előadóteret készülnek kialakítani, ahová tárlatokat, filmklubot, beszélgetéseket igyekeznek csábítani. Terveik találkoznak a könyves partner elképzeléseivel is, mivel Demeter László is szeretné „benépesíteni” üzletét könyvbemutatókkal, irodalmi beszélgetésekkel. S ha az igények ezt a teret is kinövik, a tovább terjeszkedésnek sincs különösebb akadálya.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!