Sokszínű kínálattal, gazdag programokkal tartották ébren a várost egy hétig az ötödik kiadáshoz érkezett Kolozsvári Magyar Napok szervezői. A mesébe illő rendezvényről csak a román média felejtett el tudósítani.
2014. augusztus 28., 20:142014. augusztus 28., 20:14
Kevés olyan alkalom adódik a modernkori Erdély életében, amikor több tízezer magyar ember tartózkodik egy helyen. Az ötödik alkalommal megrendezett Kolozsvári Magyar Napok is incidensek nélkül értek véget, a hatóságoknak nem volt más dolguk, mint bámulni a sétáló vagy önfeledten szórakozó tömeget. Az önkéntesek és köztisztasági dolgozók – mint az eddigi magyar napokkor mindig – reggelre kitakarították a Főteret és a környező utcákat, a sör és egyéb fesztiválok rendezői újabb leckét kaptak abból, hogyan kell civilizált módon lebonyolítani egy nem akármilyen méretű eseményt.
A számolások, statisztikák ideje még nem jött el, de az már elmondható, hogy az idei magyar napok sem maradtak el látogatottságban a többitől. Nem beszélve a programokról, amelyek száma a tavalyi rendezvény kétszeresét is elérte. Talán még több embert láthattunk az utcákon, tereken, programokon, eseményeken, mint az elmúlt években, és ha egymásra is csúsztak egyes programpontok, majdnem valamennyi helyszínen teltház volt. Idén is mindenki megtalálhatta a saját érdeklődésének megfelelő könyvbemutatót, kerekasztal-beszélgetést, kiállítást, filmet vagy előadást.
Az elvarázsolt Farkas-utca
Sokan állítják, hogy a Farkas-utca Kolozsvár legszebb része, egy séta a templomtól az egyetemig maga a megnyugvás. Egy héten keresztül azonban araszolni is alig lehetett a máskor csendes utcában, naponta több ezer ember látogatott ide pusztán kíváncsiságból, vagy emléket vásárolni, koncertet látni, hallgatni. A fesztiválutca volt az a hely, ahol a kézműves portékáktól könyvekig, előadásoktól tematikus standokig, borkóstolóktól finom sajtokig mindenki megtalálhatta a kedvére valót. Csak a pénztárcánk bírja – sóhajtottak sokan a bőség zavarában.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház első alkalommal állított sátrat, a kezdeményezés nagy sikernek örvendett: egyik nap utcai telefonfülkéhez hasonló üvegdobozban olvashattak fel szöveget a bátrabbak – ebből majd rádiójáték is készül –, másnap a színészekkel táncolhattak az érdeklődők. A Farkas-utcai színpadon tartott koncertek – Bródy János, Palya Bea, Longerstep, Parno Graszt, a gyerekenek is játszó 100 Folk Celsius és sokan mások – is szép számban vonzották a közönséget.
A lacikonyhák környékén nehezen lehetett ülőhelyet találni, még azoknak is, akiket az ájulás környékezett. No, nem a finom illatok miatt, hanem elsősorban az árak láttán. Egy kisnyugdíjas nagyjából havi konyhapénzét áldozta a pörköltek oltárán, de legtöbben úgy vélték, egy évben egyszer megéri, hogy legatyásodjanak egy adag finomság miatt. Érdekes módon a konyhai sátrak környékén lehetett a legtöbb román szót hallani... Kissé odébb, az Apáczai Csere János Gimnázium udvarán megrendezett főzőversenyen – ahol Kiss-Budai Tibor mesterszakács vezetésével elkészítették Kolozsvár legnagyobb lecsóját is – már ingyen is jól lehetett lakni gulyással. Emellett Mircea Dinescu román költő, a magyar napok díszmeghívottja is kedveskedett főztjével vendégeinek.
Főtér: a világ közepe
Kolozsvár főtere több szempontból is emlékezetes marad a látogatók számára: elsősorban itt kerítettek sort a szervezők a „nagy” koncertekre – rockmaraton, Illés, Szimfonik Live, Kiscsillag, Quimby, Tamás Gábor és mások –, de a tér volt a nagy találkozások színhelye is. Kolozsvárról régen elszármazottak adtak találkát egymásnak ki tudja hány év, évtized után a „ló farkánál”, elfeledtnek hitt arcok jöttek szembe az emberrel, gyerekkori pajtások, régi osztálytársak találtak egymásra kisebb csodaként a tízezres tömegben. A főtéri koncertek utáni afterpartik is telt házasak voltak, de a belvárosi kocsmák sem panaszkodhattak. Az állóképesebbek hajnalban értek haza, de délben újból a várost járták. A programokból olyan történelmi hely is kivette részét, mint a Bánffy-palota, ahol szinte naponta érdekes beszélgetésekre került sor.
Az idősebb korosztály fél évszázada várta, a fiatalabbak végre megismerhették a Szörényi Levente, Bródy János, Szörényi Szabolcs nevével fémjelzett, 50. születésnapját ünneplő Illés zenekart. Nem mindenki tartotta jó ötletnek, hogy Szörényiék fiatal énekeseket is bevontak koncertjükbe, ennek ellenére örökre emlékezetes marad fellépésük. Ahogyan a Kolozsvári Magyar Napokat záró tűzijáték, és Gergely Balázs főszervező szavai is: „Kolozsvárt nem örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön”. Az indián eredetűnek vélt mondás parafrazálása méltó módon tett pontot a kincses város egyhetes örömünnepére.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!