
Bizonyos értelemben szimbolikus térben – hajdanán ott működött a Szekuritate lehallgató egysége – nyitották meg Sepsiszentgyörgyön az Erdélyi Művészeti Központot (EMŰK). Az alkalmat a Felezőidő 2 című, az 1965 és 1975 közötti erdélyi magyar művészetet bemutató kiállítás szolgáltatta.
2014. szeptember 26., 09:172014. szeptember 26., 09:17
Eredetileg a háromszéki főváros Gyárfás Jenő Képtárának padlásterében képzelték el az erdélyi magyar közgyűjtemény helyét – osztotta meg az intézményátadó-tárlatnyitóra összesereglett közönséggel Vargha Mihály, az EMŰK kuratóriumának elnöke, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója. Mint kiderült, a jelenlegi 300 négyzetméteres kiállítótér is csak ideiglenes – jó hír abból a szempontból, hogy csak körülményesen, több emeletnyi lépcsőzés révén közelíthető meg. Végleges helyét a belvárosban, a Bodok-szálló előtti téren felépülő intézményben foglalhatja el, Antal Árpád polgármester szerint év végéig el is kezdődik az új kultúrbázis tervezése. Most már azonban senkit sem hajt a tatár, az EMŰK megszületett, s a körülményekhez képest élvezhető környezetben kínálja majd az erdélyi képzőművészet termésének színe-javát.
Az elképzelések szerint a művészeti központ, valamint az ugyancsak Sepsiszentgyörgyön, a Bod Péter Megyei Könyvtárban létesítendő, valamennyi erdélyi magyar nyelvű publikációt összesítő különgyűjtemény egyazon elképzelést szolgál: olyan helyen létrehozni az erdélyi magyarság kulturális bázisait, ahol azt megfelelő önkormányzati háttér is segíti. „Az Erdélyi Művészeti Központ és a gyűjtőkönyvtár létrehozása meghatározó jelentőségű ügy. Fontos volt, hogy a létrehozandó intézmények mögött ne csak elhatározás, hanem önkormányzati támogatás is legyen. Ma Háromszék és Sepsiszentgyörgy erre a legalkalmasabb hely: Romániában arányaiban itt fordítunk a legtöbb pénzt kulturális tevékenységre, de több más területen is élen járunk” – fogalmazott Tamás Sándor, aKovászna Megyei Tanács elnöke.
Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának elnöke emlékei szerint az EMŰK létrehozásáról először öt évvel ezelőtt a Barabás Miklós Céh 80 éves fennállásának ünnepén beszéltek közösen. A politikus örömét fejezte ki, hogy immár nem a kultúra van a politikáért, hanem a politika a kultúráért. Magyarországon nagyon fontosnak tartják a kulturális erőtér létrehozását, megerősítését, ez a kultúrdiplomácia kiemelt feladata, amelyet az ilyen intézmények működése tesz lehetővé. „Ez egy interaktív tér, ahová fel- és ahonnan letölthetünk értékeket, ezek a művek a magyar kulturális felhőbe töltődnek fel” – fogalmazott Németh Zsolt. A megnyitón ugyancsak jelenlévő Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a dolgok helyes rendjének tekintette, hogy a magyarság az elmúlt időszakban intézményeket alapított. Az EMŰK-nek középtávon olyan intézménnyé kell válnia, amely a kiállítások szervezése mellett „helyére teszi” az erdélyi magyar képzőművészet száz esztendejét a Kárpát-medence magyar kultúrájában. Baán László, a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria főigazgatója bejelentette: 2015 tavaszán az általa vezetett intézményekben megrendezik az 1920 és 1990 közötti erdélyi magyar művészet átfogó kiállítását.
A Vécsi Nagy Zoltán művészettörténész, az Erdélyi Művészeti Központ vezetője által rendezett most megnyílt tárlaton november 16-ig 69 művész alkotása tekinthető meg Abodi Nagy Béla Férfifejétől Zolcsák Sándor Petőfi Sándor című olajfestményéig. „Hogy miért éppen az 1965 és 1975 közé eső tíz év kiállításunk időhatára? A pártállami Románia magyar képzőművészetének ez volt az az időszaka, amikor viszonylag kedvezőek voltak a kultúrpolitikai körülmények. A művészek nagy részének ekkor nyílt alkalma utazni és megismerni a nyugati világ művészetét. Ebben a tíz évben született meg minden olyan művészeti alkotás, amely törekedett megjeleníteni a sajátos kulturális tudaton alapuló közösségi elképzeléseket – olyan különböző fogalmak köré rendeződve, mint a magyarság, erdélyiség, székelység, romániaiság, európaiság, nyugati kereszténység” – fogalmazott Vécsi Nagy Zoltán.
A gyűjtőkönyvtár valamivel távlatibb projekt. Egyelőre csak egy komplex számítógépes keresőprogram szolgálja a célt: a romániai magyar irodalmi és sajtótermés minél teljesebb körű feltérképezését – tájékoztatott Szonda Szabolcs könyvtárigazgató. A történetben még sok az ismeretlen tényező, hiszen csak az ismert, illetőleg „rejtőzködő” állomány azonosítása után lehet körvonalazni, mekkora tárolófelületet, illetve emberállományt igényel a nagyléptékű munka. „Első szakaszban a könyveket, azt követően a periodikákat, majd a kisebb kiadványokat vesszük sorra – mondta el Szonda Szabolcs. – Alapvetően a tényleges kiadványok begyűjtését célozzuk, de természetesen számolunk azzal is, hogy egyes kiadványokat egyetlen példányban őrizgetik a partnerintézmények. Hasonló esetekben a digitalizálás lehet a megoldás. A kiadványok megvásárlásának anyagi kereteit is csak a későbbiekben tudjuk meghatározni.”
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!