
Fotó: Kádár Hanga
Kolozsváron díjazták a Legszebb Erdélyi Magyar Dal verseny győzteseit. Első helyen a No Sugar és a Dreamland Residents számai végeztek. A szervezők célja az volt, hogy az egyik legnagyobb határon túli magyar régió megismerje saját tehetségeit.
2016. november 19., 21:542016. november 19., 21:54
Számos erdélyi zenekar hajlamos ismert dalok feldolgozása mögé bújni, de sokan saját szerzemények ellenére is a garázs mélyén ragadnak. Ebből a helyzetből igyekeznek kitörést biztosítani a Legszebb Erdélyi Magyar Dal szervezői. A pályázatot másodszor hirdette meg az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Ifjúsági Szervezete és a Gitár East Egyesület saját dalok szerzésére és előadására buzdítva az erdélyi muzsikusokat.
Nem a felvétel minőségén múlik a siker
A megmérettetést májusban írták ki erdélyi magyar zenekarok számára, idén huszonhat együttes nevezett be ötvennégy dallal. A tavalyhoz képest azonban újítottak a szervezők, 2016-ban már amatőr és profi kategóriákban is külön-külön osztották ki a díjakat. Amatőr zenekaroknak azokat az együtteseket tekintették, amelyeknek nem jelent meg hivatalos lemezük a jelentkezésig, így profiknak csak a hanglemezzel rendelkezők számítottak. A hat legszebb dalról szóló döntést októberben hozta meg a zsűri, a két kategória dobogósait szombat este díjazták a kolozsvári Bulgakov kávézóban. Az eredményhirdetés után a két első helyezett élő koncerttel is bizonyította a döntés helyességét. A verseny bírálói, André Ferenc slammer, Balázs Imre József író, Sántha Zsuzsanna énekes és Zilahi Csaba rádiós műsorvezető a beküldött dalok rádióbarát hangzását, szöveg- és zenei minőségét, ritmusát, összhangját vették figyelembe.
„Sok jó zenekar működik Erdélyben, de sajnos többnyire külföldi dalokat adnak elő, ez a verseny viszont lehetőséget biztosít arra, hogy a saját, magyar nyelvű szerzeményeikről ne csak saját településükön halljanak, hanem bekerüljenek az erdélyi magyar hallgatóság köztudatába is” – mondta lapunknak Balázs Imre József, a zsűri egyik tagja. Hozzátette, a Mary Grace és a Dreamland Residents zenekar beküldött dalait meglepetéssel hallgatta. „Bár teljes mértékben egyetértek azzal, hogy idén külön kategóriák szerint díjaztuk a profi és amatőr zenekarokat, a csoportok megnevezéseit inkább Jedi és Padawan nevekre kellett volna keresztelni mintegy jelezve, sokszor nemcsak a szakma mesterei, hanem az ifjú tanoncok is nagyot alkotnak” – fogalmazott. Balázs Imre József elmondta, a dalokat nem a felvétel minősége szerint bírálták el, mert az otthoni körülmények sokkal gyengébbek a stúdiófelvételnél.
A népies hangzás és a rock
„Egy tehetségkutató megszervezéséhez kicsik vagyunk, de mindenképpen szerettük volna megmozgatni az erdélyi kortárs zenét” – emelte ki Tamás Csilla, az esemény egyik szervezője. Összesen huszonöt díjat osztottak ki – stúdiófelvételtől kezdve különböző neves hazai és külföldi koncerthelyszíneken biztosított fellépésig – számos szereplési lehetőséget biztosítva az együtteseknek. A győztesek kihirdetése előtt a Transylmania zenekart a Hunyad megyei magyar napokon való fellépéssel díjazták, ugyanis kiderült, nem feleltek meg a versenykiírásban szereplő egyik feltételnek. „Félretéve a nevezés során felvetődött problémát, profi zenészek vagytok, a stílusotok a Kormorán hangzásvilágára emlékeztet” – értékelt Zilahi Csaba, a kolozsvári rádió műsorvezetője. Balázs a népies dallamok mellett elhangzó dzsesszes, elvont, disszonáns elemeket nevezte meg a zenekar előnyös stílusjegyeiként.
A profik kategóriájában harmadikként az Ego Sum zenekar folkhangzású, őszinte szövegű, Mese című dala végzett. Az együttes többek közt fellépést nyert az EMI-táborba, a Kolozsvári Magyar Napokon a Farkas utcai színpadra és a Mediawave fesztiválra. Koszika és a Hotshots tipikus erdélyi ízű, életvidám mosolydala, az Ezadal kapta a második helyet, míg 2016 legszebb profi erdélyi magyar dalának járó díjat a No Sugar zenekarnak ítélték a Hiszek benned című számáért, amelybe már Tusványoson fiatalok ezrei szerettek bele. A No Sugar többek közt Felvidéken és a kolozsvári rádió stúdiótermében is koncertezik majd.
Nagyobb helyszín kell
„A rendezvény az erdélyi magyar zenekarokért jött létre, nem profitszerzés céljából szerveztük, ehhez pedig a jövőben is szeretnénk hűek maradni” – mondta el lapunknak Mák Arany szervező. A verseny anyagi hátterét pályázati alapból biztosították, míg a felvételeket és a fellépéseket jelentő nyereményeket ismert romániai és külföldi rendezvények, intézetek ajánlották fel. A szervező a nevezési kritériumokat is bemutatta. Kiderült, nem a minőségi hangfelvétel volt az elsődleges elvárás, a daloknak ugyanakkor magyar nyelvűeknek kellett lenniük, és 2015 nyara előtt véglegesített műveket nem fogadtak el.
Mák Arany szerint a versfeldolgozások abban az esetben működnek, ha az adott költeményt még nem publikálták hivatalosan. A Youtube-ot ilyen szempontból nem tekintik hivatalos felületnek. „Számos tehetséges zenekar lép fel a székelyföldi rendezvényeken, viszont a szatmáriak nem ismerik őket, és ez fordítva is igaz. Szeretnénk kiterjeszteni az együttesek népszerűségét” – fogalmazott. Az idén a nem díjazott zenekarok tagjai interneten olvashatják el a zsűri értékelését, amely igyekszik utat mutatni az együtteseknek, hogyan fejlődjenek tovább. Már leszögezték a jövő évi díjátadó időpontját, a tervek szerint pedig a pályázat harmadik kiadását már jövő áprilisban meghirdetik. „A gálaest iránt érdeklődők számát tekintve jövőre nagyobb helyszínt kell keresnünk” – újságolta a szervező.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!