
Csáky Zoltán új könyvének borítója
2019. szeptember 20., 10:002019. szeptember 20., 10:00
Négy és fél évtizednyi tévés-, rádiós- és újságírói munkája termésének legjavát gyűjtötte kötetbe Csáky Zoltán, aki Erdély-szerte talán a legismertebb riporter, aki valaha is a képernyőkön megjelent. A Nyomomban kék farkasok című kötetben* a szerző interjúk, beszélgetések, portrék, dokumentumfilmek szövegeit gyűjtötte össze, e mellett a román titkosszolgálat ösztönzésére rá állított besúgók, informátorok, ügynökök jelentéseiből is tallóz. És hogy miért érezte úgy, hogy nyomot kell hagynia? A szerző erre szép hasonlatot használ. Felidézi azt, amit annak idején anyai nagyapja mondogatott: fiam, ha a termés megérett, be kell takarítani. Nyilván Zoltán előtt még áll jó pár alkotói év, de az eddigi „termésébe” érdemes beleolvasni. Egy kor vagy korok levonata a könyv,
Két televízió indulásánál, alapításánál – a bukaresti magyar adásnál és a Duna Televíziónál – volt jelen. Máig feledhetetlen műsorok fűződnek nevéhez, a magyar nemzet, a romániai magyar kisebbség érdekében kifejtett tevékenységét így utólag is csak csodálni lehet. Hiszen nem kis mértékű bátorság kellett a diktatúrában ahhoz, hogy az újságírók szembeszálljanak az árral, és olyan maradandót alkossanak, mint például a magyar tudatot erősítő Kaláka. (Furcsa egybeesés, hogy 30 éves eltéréssel mindkét tévét ugyanazon a napon, január 12-én kellett elhagynia. Az egyik megszűnt, a másiknál nem tartottak többet igényt munkájára). A kötet jelentős része remek interjúkat, dokumentumfilmek szövegeit tartalmazza. Egy másik rész azonban már sokkal személyesebb…
Csáky Zoltán
Csáky sem fedi fel a besúgók kilétét, de a szövegkörnyezetből kiderül, kik voltak a „téglák” a környezetében. „És ismét »Bíró Ferenc«! Aki 1982 szeptemberében arról ír jelentést feletteseinek, hogy Csáky Zoltán gyakran találkozik Kolozsvárott Cselényi Lászlóval, a román televízió riporterével. Hát hogy a fenébe ne találkoztunk volna, amikor kollégák voltunk a magyar adásnál. Laci apósa, Sütő András pedig Marosvásárhelyen lakott. De a Szekuritáté semmit sem bízott a véletlenre, mert ’82 decemberében még szerepel egy jelentés a dossziémban, »Nagy István« kézzel írott irománya agglegény életem történéseiről” – fedi fel a dossziéjában szereplő tényeket Csáky.
Különben elképesztő, és a mai fiatalok számára teljesen érthetetlen, milyen haszontalan dolgokkal foglalkoztak a szekusok. De jelentést kellett írni, a felettesek megkövetelték, és a követett vagy megfigyelt személy szempontjából minden apróság számított. Semmitmondó jelentések tömegével találkozott a szerző is (mikor ment el otthonról, hova, kivel, mit vett az üzletben, milyen kocsiba ült be, mikor ért haza – mindennapi cselekedetek felsorolása), amikor kikérte dossziéját. És mi, olvasók is elborzadva vehetjük tudomásul, ahogy a könyvet lapozzuk, hogyan éltek és alkottak közöttünk olyan emberek, akiket szinte egész életükben nyomon követtek. Minden lépésükről, az összes beszélgetésükről tudtak a hatalom emberei. Ezek után inkább azon csodálkozhatunk, hogy még a 80-as években is kitartottak, és nem menekültek el hamarabb. Másrészt pedig rácsodálkozhatunk, hogy barátnak, jó kollégának hitt emberkék képesek voltak az árulás útját választani némi talmi jutalmak reményében.
Legfeljebb úgy, ahogyan azt Csáky Zoltán is tette: egy jobb világ reményében odébb állt. Ő pusztán csak szülőföldjére tért vissza, hiszen Sümegen, Magyarországon született 74 évvel ezelőtt…
* Csáky Zoltán: Nyomomban a kék farkasok (Interjúk, portrék, dokumentumfilmek / A 2215-ös számú Costica fedőnevű szekus dosszié titkai). Püski Kiadó, Budapest, 2019.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!