Hirdetés

Makákókkal a pódiumon

Két földrész, három ország – a fotós mindhárom helyen jól van, köszöni szépen. Kádár István sepsiszentgyörgyi származású kanadai fotósnak (portrénkon) a szabadság a lételeme, meleg tónusú képvilága többnyire a szenvedély, az álom motívumait valamiféle ujjlenyomatként „istvankadarosan” hordozza magában.

Zsók Enikő

2014. augusztus 08., 19:532014. augusztus 08., 19:53

– Másképp látja a világot, mióta fotós?

– Biztosan, mert a szakmám, a reklámgrafika is rokon a fotózással. Egy jó reklámhoz kell egy adag szépérzék, meg sajátos világlátás. Eredetileg színész akartam lenni, de nem vettek fel a főiskolára. Iszonyatosan lámpalázas vagyok, de mindenféle művészet vonzott. Sokáig néptáncos is voltam, Szilágyi Zsoltnál énekeltem, falvakra jártunk fellépni – olyan tizennyolc éves lehettem akkoriban. Rajzoltam, festettem is egy ideig. Soha nem tudtam magamnak megbocsátani, hogy amióta fotózom, nem volt ecset a kezemben. Úgy érzem, egyszer elő kell még vennem. Régebb mindig mindent akartam, talán ezért maradtam mára a fotózás mellett. Hobbiból kezdtem, aztán feltöltöttem a Flickr képmegosztó honlapra. Ott a megosztásaidat kommentelik, ami bátorítást adhat, én is rengeteg pozitív hozzászólást kaptam. Egy ideig reggel kilenctől este hatig keményen dolgoztam egy reklámügynökségnél, igaz, jól kerestem, de semmire sem volt időm. Fáradtan nem tudsz alkotni. Este néhány fotót összecsaptam, de éreztem, nem az igazi. Nem vagyok karrierista, feladtam a reklámot, szabadúszóként viszont ma is elvállalok munkákat. Néha megkérnek egy logó vagy honlap tervezésére. Fotósként sem dolgozom megrendelésre, mert akkor nincs meg benne az alkotói szabadságom. A stockfotózás annyiban más, hogy az eladásra szánt fotótémát mégiscsak én választom. A fotókat a képbankoknak adom el, de a témákat én találom meg az adott lehetőségek közül.

– Mennyi munka van egy fotóban?

– Utólag nagyon sok. A fotóim ezért is egyediek, legalábbis ez jön le a visszajelzésekből. A kidolgozás macerás dolog, egy fotón két-három órát is dolgozom, színekben, fényekben finomítom, csiszolgatom. Amit régebb a sötétszobában műveltek.

– Melyik volt az első különleges fotója?

– A torontói szigeten készült az első fotóm, 2005 környékén, az alany saját magam voltam. Leugráltam egy asztalról, ezért olyan a kép, mintha repülnék.

– A képeit nézegetve egy megálmodott, új világ tárul elénk, ahol a részletekben mindig ott fészkel a valóság. Minden fotográfus alkotása olyan, mint ő maga?

– Akiket megérintettek a fotóim, szintén az álomvilágot említették. Képeim az álom és a valóság között táncolnak. Leginkább természetfotókat készítek, de az építészet is érdekel. Nagyon meg kell valaminek fognia, hogy lefotózzak egy épületet. Minden érdekel, ami fotótémaként megérint. Állatokat szívesen fotóznék például a National Geographicnak, de nem kerestük egymást. Több fotóalbumot készítettem már, legutóbb Costa Rica állatvilágáról, őserdejéről, előtte Vietnamról adtam ki hasonlót. A portréknál barátokat fotóztam, velük sokkal inkább meg tudtam valósítani az elképzeléseimet, mint egy idegennel. Máskor felkértek egy-egy portréfotózásra, de azon még dolgoznom kell, hogy teljesen idegen embereket fotózzak. Nem jó belehelyezni egy ismeretlen alanyt egy számára idegen elképzelésbe, ami esetleg nem jellemzi őt. Az emberekkel való fotózásomat főként a misztikum és a sötét oldal jellemzi, míg a természetfotóimat a vidámság, a fény. Készült már olyan félakt sorozat, ahol a helyszín egy tó, és hozzá alkottunk történetet az alanyokkal.

– Kinek a fotóművészete hatott leginkább önre?

– Soha nem tanultam intézményes keretek között a fotózást. Igaz, hogy a reklámszakma rokon vele, de összvissz egy negyedévben tanítottak fotókurzuson egy keveset nekünk az alapokból. Elsőként az interneten váltam ismertté. Kanadában például a világhálón keresztül találnak meg, nem attól, hogy ismert vagyok vagy sem. Legutóbb egy előadásra is így hívtak meg, a téma egy fotóskönyv betördelése volt, emellett arról is beszéltem, hogyan fotózok én.

– Azért kiállítás is akadt bőven...

– Az első tárlatom Budapesten volt, előbb ott ismertek meg, aztán Torontóban. Megkértek rá. Szerencsés vagyok, mert magamtól soha nem csinálnám. A Várban, a budapesti Táncszínházban mutatkoztam be a Képzelt tükrök című képsorozattal. Aztán néhány alkalommal torontói kávézókban állítottam ki. Ilyet ma már nem tennék, kissé olyan, mintha ráerőszakolnád a helyre. Persze megnézik, de az ember elsősorban nem azért megy kocsmába, hogy képeket nézegessen. És nem is vásárolják meg, hiszen képet nem a kávézóban veszel. Kisvárosban talán, de nagyvárosban nem. Idehaza, Erdélyben még nem volt kiállításom, viszont az az igazság, hogy nem is tartom a kapcsolatot az itteni fotósokkal. Talán nekem kellene kezdeményeznem. Torontóban évente három-négy alkalommal szerveznek közös kiállítást neves festők, fotósok és szobrászok – olyan, mint egy hatalmas kirakodóvásár. Több ezren látogatják a művészvásár standjait, az alkotások megvásárolhatók, de inkább az utólagos eladás a cél.

– Mi inspirálja a munkájában?

– A romantikus festők érintettek meg leginkább, alkottam is néhány képet abban a stílusban. A kortársak arra inspirálnak, hogy dolgozz! Fotós nevet nem is említenék, de a gépemen van egy könyvjelző, amely egy listán őrzi a kedvelt fotósokat. Ha megnézek egy kortárs balettet, az néha jobban inspirál, mint egy másik fotós. A lelkesedés a legfontosabb: bármit csinálsz, teljes erőbedobással kell dolgoznod ahhoz, hogy jó legyél.

– Mi a „legistvankadarosabb” fotótéma?

– Lehet bármi, de amit lekapok, az hordozza magán az ujjlenyomatomat. Fontos úgy mutatni meg a világot, ahogy én látom. Az sem érdekel, ha olyan helyen fotózok, ahol előttem már százak megtették ugyanazt. Nem zavar, ha valami elcsépelt, úgy gondolom, mindig lehet valami eredetit beletenni.

– Hűséges barátja, a kutya mindig elkíséri a fotózásokra?

– Pipacs már 12 éves, s most, hogy hosszabb időre, öt hónapra jöttem Európába, természetesen velem jött. Azért nem lehet mindenhová vinni, mert már öregszik, néha hátrahagyom anyunál. Kanadában szintén szerencsém van, ott az apámnál marad el néha, vagy a barátokra hagyom. A kutyám a családom.

– Miért költözött Kanadába?

– Apám még a kommunizmus idején megkapta a kitelepedési vízumot, három évvel később, 1992-ben, anyámmal utána mentünk. Egy ideig Kanadában éltem, aztán nyolc éven át Magyarországon, majd visszamentem, ezért aztán mindhárom helyen otthon érzem magam. Mivel ezeket a helyeket nem lehet egybegyúrni, az utazással mindhármat választom. Soha nem szerettem beállni a sorba. Amikor itthon vagyok, látom, hogy hol kellene tartani, aszerint, amit az itteni társadalom elvár egy magam korabelitől. Én mindent fordítva csinálok, mert mindig az ösztöneimre hallgatok.

– Mi a története annak a képnek, amellyel a 2008-as budapesti National Geographic-verseny első díját nyerte?

– Egyik utazásomkor egy templom kertjén ülő makákó majmokkal találkoztam. Anya meg a kölyke ült ott, s az anyatejet szopó kismajom belekíváncsiskodott a kamerámba, de a cicit el nem engedte. Elég humoros fotó lett belőle, ahogy ott húzza az anyja csöcsét. A természetfotózáshoz szerencse is kell, el kell találnod a pillanatot, ami humoros vagy egyéb okból ritka. Ezt díjazták. Egyik barátom szólt, hogy küldjem be a versenyre, aztán el is feledkeztem róla. Egy napon értesítettek, hogy beválasztották a fotómat a díjazottak közé. Elmentünk a barátommal, hogy na, akkor valamit nyerek. A kiállított különdíjasok közt meg is találtam egy párizsi, szoborlábat ábrázoló képemet, ami az Eiffel-torony felé mutat. A másikat nem sikerült megtalálnom, amikor elkezdődött a díjátadás: harmadik díj, második, első… Mondták a nevem, és nem akartam elhinni. Abszolút meglepetés volt. Abban az évben ugyanez a kép nyert egy második díjat is a budapesti sajtófotó kiállításon. Minden szakmában jólesik, ha elismerik a munkádat, de oly sokat mégsem jelentenek, azóta csak egy-két alkalommal küldtem be versenyre fotót. Mindig eltervezem, de lustaságból mégsem teszem meg.

– Milyen képanyagon dolgozik?

– Sokat vívódom például azon, hogy miért eszem húst, mert, ha szeretem az állatokat, nem fair, hogy megegyem. De sajnos itt nőttem fel, Erdélyben, és ráfogom, hogy itt aztán jól megtanítottak arra, hogyan kell enni a szalonnát, meg a húst. Sajnos én szeretem, és még mindig meg is eszem. Titokban arra vágyom, hogy egyszer jó lenne vegetáriánussá válni. Van egy fotósorozat-tervem ezzel kapcsolatban, ami arról szólna, hogyan legyünk vegák. Ami saját magamnak is szólna. Elképzeltem egy fordított világot, ahol az állatok játsszák az emberi szerepet, és fordítva. A fejemben egyik képként az él, hogy egy szép megterített asztalnál malacok ülnek, és egy ember ezüst tálcán, citrommal a szájában van föltálalva. Rengeteg ilyen van a fejemben, de sokszor járok úgy, hogy csomó jó ötlet nem valósul meg. Természetesen sok munkával jár ez, hisz nem tervezek malacokat asztal mellé ültetni, de kollázzsal jól működne. Nem sokkolni akarok, inkább egy csavarral megmutatni, amit nem látok jónak.

 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés