Hirdetés

Élhetőbb várost akarnak Kolozsvárból

A tömeges beköltözéssel változik a kincses város hangulata, és a magyarság aránya folyamatosan csökken •  Fotó: Biró István

A tömeges beköltözéssel változik a kincses város hangulata, és a magyarság aránya folyamatosan csökken

Fotó: Biró István

Bár több terv is van a kincses város infrastruktúrájának fejlesztésére, a jelenlegi gépkocsiforgalom enyhítésére, időbe telik, amíg az itt lakók érezni fogják ennek eredményeit, de fogják – ígéri Nistor Dániel RMDSZ-es helyi tanácsos.

Pap Melinda

2019. május 04., 09:402019. május 04., 09:40

2019. május 04., 09:442019. május 04., 09:44

– Mi a stratégiája a kolozsvári városvezetésnek a központ tehermentesítésére?

– Komoly fejlesztések szükségesek ahhoz, hogy tehermentesíthessük a város történelmi központját, illetve gördülékenyebben lehessen közlekedni Kolozsváron. E fejlesztések alapjául a 2014-ben elfogadott Általános Városrendészeti Terv szolgál, legyen szó parkolóházak építéséről, elterelő vagy gyorsforgalmi utakról, útszélesítésekről, a közszállítás bővítéséről vagy az összefüggő, teljes bicikliút-hálózatról. Az elengedhetetlen befektetések mellett a városvezetésnek meg kell teremtenie a feltételeket, hogy minél több lakos számára valós alternatíva legyen a közszállítási járművek, a bicikli vagy az elektronikus roller használata.

Hirdetés
Idézet
Amikor megoldásokat keresünk a közlekedési gondokra, fontos szempont, hogy a teljes agglomerációra, metropoliszövezetre tekintsünk, mivel az egymás mellett levő települések egységet alkotnak, és közvetlenül befolyásolják egymást.

A helyi érdekeltségű forgalomban félmillió személlyel kell számolnunk, beleértve a várossal gyakorlatilag összenőtt települések lakóit is.

– Hogyan próbálják gépkocsimentessé tenni a központot és megoldani a parkolási problémákat?

– Első lépésként alternatívát kell nyújtanunk a városközponton áthaladó forgalomnak. Jelenleg erre három terv van folyamatban. A városvezetés azt tervezi, hogy az egykori sörgyár helyén át fogja terelni az autósforgalmat a Mócok útjáról a Szamos partjára, illetve a környező utcákra, így az, aki a nyugat-keleti tengelyen szeretne közlekedni, enyhén északról fogja megkerülni a belvárost. A másik fontos beruházás a déli körgyűrű terve. Mindkét terv a megvalósíthatósági tanulmánynál tart és a városvezetés feladatkörébe tartozik. A harmadik fejlesztési terv az A3-as autópálya összekötése az Apahida–Bányabükk terelőúttal, ami viszont az állami útügyi hatóság hatáskörébe tartozik. A tervek már elkészültek, eddig viszont a központi költségvetésből nem szántak anyagi keretet a 10–15 kilométeres útszakaszra. E harmadik tervnek köszönhetően a városon áthaladó országos és nemzetközi forgalom megkerülné a várost.

Nistor Dániel: Kolozsvár lakosságának robbanásszerű növekedése sok negatívummal is jár •  Fotó: Facebook Galéria

Nistor Dániel: Kolozsvár lakosságának robbanásszerű növekedése sok negatívummal is jár

Fotó: Facebook

– Tovább korlátoznák a belvárosi autósforgalmat?

– A belvárosban nincs lehetőség parkolási bérletet kiváltani, maximum 2 órát lehet parkolni, fokozatosan növeljük a gyalogosoknak szánt övezetet, és ezzel párhuzamosan csökkentjük az autóknak szánt teret – elég például a Farkas utca felújítási terveit említeni.

Idézet
A városházán vizsgálják, bevezethető-e az, hogy a belvárosba gépkocsival való behajtásért fizetni kelljen.

Ez alól természetesen kivételt képeznének a belvárosban lakók, illetve az áthaladó forgalom. Viszont egyelőre korai lenne kijelenteni, hogy jó döntés volna ez az intézkedés.

A városvezetés számos parkolóházat szeretne építtetni mind a belváros körül (annak érdekében, hogy gyalog viszonylag közelről megközelíthető legyen a központ), mind a városnegyedekben vagy akár a fontosabb közlekedési csomópontokban. Egyesek a tervezési folyamatnál tartanak, de több olyan is van, amelynek már folynak az építési munkálatai. Az autók kitiltása a központból gyorsabb ütemben halad, mint a belvárosi parkolóházak megvalósítása, ami átmenetileg kellemetlenséget okozhat az ott dolgozóknak, tehát törekedni kell a folyamatok összehangolására.

– Mennyire váltak be az eddigi lépések, a buszsáv leválasztása, az új, elektronikus buszok beszerzése?

– Szerintem beváltak. A városvezetésben tudatosult: lehetetlen megoldani a közlekedési gondokat, ha mindenki gépkocsival szeretne közlekedni. Napjainkban sokak számára hozzáférhetővé vált az autó, ami a gépkocsiállomány rohamos növekedéséhez vezetett. Ezért előnyben kell részesítenünk a közszállítási járműveket, és színvonalas, a teljes metropoliszövezetet átszövő közszállítási rendszert kell kifejlesztenünk.

Idézet
Az a cél, hogy a központ közszállítási járművel gyorsabban legyen elérhető, mint autóval, és csak indokolt esetben kelljen saját autóval közlekedni.

E terveknek a megvalósítása hosszabb időt vesz igénybe, ezért arra kérjük a lakosokat, legyenek türelemmel.

– Várhatók-e változások a főbb útvonalakon?

– A közeljövőben több fejlesztési terv is várható: a déli körgyűrű, a Garibaldi híd és a Monostori út egy négysávos úttal lesz összekötve, továbbá több hídfelújítás, -bővítés és új parkolóházak építése várható. A Törökvágás környéki felüljáró megvalósíthatósági terve már készülőben van, ez a Kisbács felőli autósforgalom enyhítése szempontjából lenne fontos.

– Milyen stádiumban van a helyi érdekeltségű vasút (HÉV) terve, mennyi idő alatt valósulhat meg?

– A HÉV ötletét jónak, belátható időn belül kivitelezhetőnek, gazdaságosnak találom. Ez az egyike azon terveknek, amelyekre fokozottan figyelek. Jelen pillanatban folynak az egyeztetések Kolozsvár és a környező települések képviselői között, illetve el kell készülnie a megvalósíthatósági tanulmánynak. Egyelőre az körvonalazódik, hogy a HÉV-et egy külön erre a célra létrehozott társaság fogja működtetni, mivel nem valószínű, hogy a Román Vasúttársaság (CFR) vállalkozna erre. Amennyiben sikerül megvalósítani a tervet, első lépésként Bonchida és Magyarnádas között közlekedne a helyi érdekeltségű vasút a jelenlegi vasúti sínek nyomvonalán. Ezt követően történne meg Szászfenes, Gyalu és a Monostor lakónegyed bekötése a hálózatba.

Idézet
Ami a metrót illeti, azt gondolom, fontos, hogy tervek szintjén foglalkozzunk vele, hiszen a városvezetésnek évtizedekkel előre kell terveznie. Valószínűleg ott fog majd közlekedni, ahova a HÉV nem ér el, viszont nem hiszem, hogy a közeljövőben megépülne.

De fontos, hogy tudjuk az esetleges nyomvonalát, hiszen ez rengeteg egyéb, a város fejlődését befolyásoló döntésben játszhat szerepet.

– A HÉV nem oldaná meg a metro­poliszövezetben lakók, például szász­fenesiek, kisbácsiak közlekedési gondjait?

– Nem, de sokat segítene. Megvalósítása nagymértékben csökkenteni tudná a Kolozsvár környéki településekről érkező autósforgalmat. A HÉV egy idő után ugyanis vonzóbb utazási lehetőség lesz majd a nehézkes parkolás, a magas parkolódíjak és az utazás hosszabb időtartama miatt. A kötött pályás tömegközlekedés nagy előnye, hogy saját pályája miatt nem függ a közúti forgalomtól.

– Milyen szakaszban van az évek óta vita tárgyát képező déli körgyűrű építése?

– Jelenleg a megvalósíthatósági tanulmány készül. Ezt követi a területek kisajátítása. A jelenlegi állás szerint 2024-re meg kell épülnie a körgyűrűnek, különben a város az erre irányított európai pénzalapok elvesztését kockáztatja.

– Milyen időtávra tervez a városvezetés, és mennyire tartható a lépés a város rohamos fejlődésével?

– A városnak van egy 40 évre szóló stratégiája, tehát évtizedekkel előre gondolkodik. Sajnos nehéz tartani a lépést azzal, ahogyan Kolozsvár és agglomerációja növekszik: Erdély fővárosában alapvető gondok vannak a meglévő infrastruktúrával. A jelenlegi alacsony erőforrást a városvezetés abba tudja fektetni, hogy az újonnan Kolozsvárra költözöttek vagy az ide költözni vágyók számának megfelelően fejlessze az infrastruktúrát, a közintézményrendszert vagy akár zöldövezetet, és új városrészeket alakítson ki.

Idézet
Az, hogy sokan szeretnének Kolozsvárra költözni, nemcsak pozitívumokkal jár. Változni fog a város hangulata, a kedves Kincses Kolozsvárból európai nagyváros lesz, a magyarság aránya tovább csökken.

Nem örvendek neki, de nem látom, hogyan lehetne elejét venni ennek, hiszen az Európai Unió egyik alapelve az állampolgárainak az unión belüli szabad mozgáshoz való joga, és ezt én is pozitívnak tartom.

– Az infrastruktúrafejlesztés mellett mire lenne még szükség ahhoz, hogy Kolozsvár élhetőbb legyen?

– Az infrastrukturális és logisztikai változások egy idő után magukkal fognak hozni egy elengedhetetlen mentalitásváltást is. Az emberek tapasztalni fogják a mostani fejlesztések eredményeit. Az önkormányzat olyan városok szakembereivel keresi a kapcsolatot, mint Koppenhága vagy Barcelona. E városokban már a 70-es évek végétől elkezdték az autósforgalom részleges kiszorítását és az emberközpontú város kialakítását. A lakosok sokáig nem értettek egyet a fejlődés irányával, mert a folyamat eredménye napjainkra érett be, de közvélemény-kutatások alapján e városok kontinensünk egyik legélhetőbb urbánus környezetei. Reméljük, az idő múlásával mi is pozitívan fogunk visszatekinteni a mostani időkre.

 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés