Hirdetés

Az otthon a lélekben lakik – interjú G. Menta Éva erdélyi kötődésű magyarországi költővel

G. Menta Éva számára a  motorozás egyfajta kihívás, a magasság és mélység találkozása

G. Menta Éva számára a motorozás egyfajta kihívás, a magasság és mélység találkozása

Bár sosem élt itt huzamosabb ideig, Erdélyt mindig úgy emlegeti, hogy „odahaza”. Verseit, ahogy személyét is, titokzatosság lengi körül. Születésnapján készíttetünk interjút a többkötetes magyarországi költővel.

Nánó Csaba

2021. február 19., 09:142021. február 19., 09:14

2021. február 19., 17:072021. február 19., 17:07

– Anyai ágon erdélyi származású vagy, nyaraidat itt töltötted, Marosvásárhelyen megvan még a családi ház. Mit jelent ez lelkileg egy embernek, aki több száz kilométerre vetődött e helyszíntől?
– Fél felem erdélyi, a szívem, lelkem egészen az. Szüleim Erdélyben házasodtak össze, apám magyar állampolgársága miatt az „anyaországba” kényszerültek.

Idézet
Gyermekkoromban természetes volt, hogy a vakációt otthon, Erdélyben töltöttük. A múlt hozadéka egyfajta tisztelet, vágy a megszentelődésre.

Minden nyáron ott voltam, amíg élt a nagymama. Unokatestvérem él még ott, a családi ház is megvan. Erdélyben mindig otthon érzem magam.

Hirdetés

– Szinte mindenki ír verset kamaszkorában, aztán vagy megmaradunk ennél a tevékenységnél, vagy váltunk, és el is felejtjük a rímeinket. Nálad ez miként alakult?
– Tíz évvel idősebb bátyám hatott rám, aki füzetekben gyűjtötte össze saját költeményeit. Családi eseményeket, itt-ott hallott és megjegyzett legendákat örökítettem meg. Valószínűleg tudat alatt már elválaszthatatlanul kialakult bennem a versírás hajlama, ami 18 éves korom után még jobban megerősödött.

– Bátorság kell ahhoz, hogy kezdeti „alkotásainkat” megmutassuk másoknak, kitárulkozzunk a világnak. Irányított, bevezetett valaki a versírás rejtelmeibe?
– Habitusomból adódóan önálló egyéniség vagyok, de motiváló tényező az elfogadás, az elismerés. Voltak, vannak irodalmárok, akik segítettek, támogattak, és a három kiadó – a Rím, az Ab Art és a Hungarovox – is felfigyelt alkotásaimra. Ugyanakkor az erdélyi Parnasszusban, a Literatúra Magazinban, több antológiában jelentek meg verseim.

– A hegyeken átfúj a szél című könyvedről írják: „G. Menta Éva mostani kötete szinte teljes egészében egy képzeletbeli, verssorokba applikált vágyódás – „honvágykór” - párlata, lenyomata. Kísérlet a kitörésre a gyermekkori tiszta, érintetlen emlékek kalodájából, mert csak így tarthatja meg őket”. Ennyire fontos a múlt, vagy idővel a dolgok megszépülnek a képzeletünkben?
– A múlt megkerülhetetlen, kihagyhatatlan egy író, költő életében. Idézhetném sok klasszikus ezzel kapcsolatos gondolatait, de most hirtelen az amerikai Nobel-díjas William Faulkner jut eszembe: „a múlt nem halott, el sem múlt.” Ehhez nem kell magyarázatot fűzni.

Idézet
Engem az emlékek tartanak életben, minduntalan az elmúlt évtizedekbe nyúlok vissza, a családi legendáriumokat elevenítem fel, legyenek azok harmonikusak vagy fájdalmasak.

Surányi Miklós egyik történelmi regényében olvastam nemrég: „alig érdemes valamire emlékezni, ami az emberrel az életben történt. De van néhány kis rövid emlék, amivel utólag évekig töltögetheti az ember az élet ürességét.” Abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy nekem a múlt elmesélésre méltó pillanataiból több is megmaradt, amelyeket hangulattól függően más-más szempontból örökítek meg költeményeimben. Rendre átélem őket. Az egykori slágerszöveg így szól: csak a szépre emlékezem. Ez csúsztatás, hiszen nincs olyan ember a földön – főleg, ha verseket ír –, aki szemet hunyna egykori apró kataklizmái felett, és csak az idilli életszakaszokat őrizné meg. Egy költő erre képtelen, én különösképpen. A „most hatalma” természetesen foglalkoztat, az életösztön erre predesztinál. De csak úgy tudok felülkerekedni a napi gondokon, ha fékezhetetlen vágyódással belekapaszkodom gyermekkorom, ifjúságom naivul reménykedő világába. A testem, az értelmem alkalmazkodik a jelen kihívásaihoz, de a lelkem újra feléleszti a homályba vesző évtizedeket. Illuzórikus atmoszférát teremtek magamnak, de hiszem, hogy aki olvassa verseimet, köteteimet, megpróbálja hasonlóképpen mérlegelni az életét. Nem más ez, mint egyfajta üdvözítő terápia.

– A motorozás mikor és hogyan vált hobbiddá? Esetleg megihletnek azok az utak, amelyeket ezen teszel meg?
– A motorozás kamaszkorom és az életem futópadja. Erdész édesapámnak munkaköri eszköze volt egy Simson Swalbe, tizenegynéhány éves koromban rápattantam, olyan természetes volt számomra. Azóta is életem része. Megihlet, hiszen a motorozás egyfajta kihívás, a magasság és mélység találkozása a szabadsággal. Olyan, mint a képzelet: messze repít, de vissza is hoz a jelenbe.

– Miből „táplálkozik” a költő?
– Amit nem lát az ember, az csak képzelet, nincs előre meghatározott témakör, világ eleje, világvég. Honnan hova, bizalom elsősorban önmagaddal szemben, tovább vinni dolgokat, érzéseket, beilleszteni, rendszerezni, futni a múlttal, az idővel. Attól vagy az, aki, hogy ha nagy bőröndöt cipelsz ugyan, de egyenes háttal teszed.

Idézet
A vers ezernyi suttogás, kétcsövű puska, vigasztalás, elmúlás és születés, az idő és az emberi lét fogaskereke.

A tudatban megbúvó rejtélyek emlékező gesztusa, formák és hangok érzékisége, vágyakozó megváltás, a föld szívét megbabonázó fényfonat.

– Rendkívül termékeny vagy, több köteted is megjelent, közösségi oldaladon szinte naponta közölsz verset. Mi vezérel, hogy örömeidet, fájdalmaidat megoszd másokkal is?
– Remélem, hogy azoknak az embereknek közvetítem az álmaimat, megérzéseimet, akik általuk felfedezik önmagukban, hogy mi az elengedhetetlenül fontos az életükben, mit mulasztottak el és mit kell bepótolniuk. Ezeket az olvasókat „szolgálom”.

– Egy kritika szerint „G. Menta Éva pályája és életformája rendhagyó”. Mit kell ezalatt érteni?
– A kritikus nem téved, valóban kissé rendhagyó a pályám és talán az életem is az. Nem én vagyok az egyedüli költő, aki nem az irodalom, a kultúra területén kereste, keresi a kenyerét. De a „rendhagyó” jelző sokkal inkább a költői mivoltomra vonatkozik. Vidéken, egy kis faluban élek, de a földrajzi elzártság, a kényszerű elszigeteltség nem roppant meg. Sőt, erőt ad ahhoz, hogy áthidaljam az előttem magasodó nehézségeket, akadályokat – egyszóval a költői magányt. Nem vagyok rivaldafényben, hogy ez megváltozzék, nem fogok megalkudni, nem engedek esztétikai elvárásaimból. Eddig megjelent köteteim ezt egyértelműen igazolják. Ezért írásaim egységét ösztönös és racionális elemek alkotják, amelyek jól megférnek egymás mellett. Nem fontos számomra az olcsó népszerűség. A béke, a nyugalom meghatározóbb cél és szempont az életemben. Valószínűleg ezért tekinthető rendhagyónak a pályám és viszonyulásom az élet dolgaihoz.

– Ösztönösen születnek a költemények vagy nagyon is racionális gondolkodás mentén?
– Mindenképpen az ösztönös, öntudatlan, spontán (a szó szebbik értelmezésében) jelzők jellemzők rám. Egészen váratlan helyzetek is előfordultak, például beszélgettem valakivel, és elnézést kellett kérnem, hogy leírjam gondolataimat. Szerencsére empatikus alkat vagyok, amihez vizualitás párosul.

Idézet
Felkészülten, eltervezve, asztalhoz ülve képtelen lennék verset írni. Soha nem adok előre címet a munkáimnak, mindig utólag, a vers véglegesítése után döntök a legtalálóbb címről.

– Olvasva a verseket néha az embernek olyan érzése támad, hogy rá van bízva a befejezés, a továbbgondolás, a megoldás. Ez tudatos formája az írásnak?
– A szabadság megszólalása kicsit elvont, kicsit valóság közeli, a benső megvilágosodás az én fényében egy megvalósulás saját világom körül. Így az olvasó egyben partner is, hogy továbbfűzze a gondolatot saját képzeletvilága szerint. A vers nem tudatos emlékanyaság, mint világítótorony örök fénye a tengeren.

– Korábban úgy fogalmaztál, hogy „engem az erdő, a magány nevelt”…. Az ember néha maga választ bizonyos létformát, amiről úgy gondolja, segít hivatása, művészete kiteljesedésében. Te ezt hogyan éled meg?
– Olykor gondolkodni kell, el kell tenni dolgokat hátra, hogy haladjunk előre. Nekem mindig kell valami plusz, ami maradandó, legyen az kétkezi munka vagy szellemi tevékenység. Csak így kerek a napom. Isten mindent megteremtett, hogy mindezt megvalósíthassam. Alkotni, megélni, hozzátenni, a kicsi dolgokban is mélyre hatolni, honnan, hova, mind jobbá tenni a jót.

– A járvány miatti korlátozások hogyan hatottak rád?
– A jelenlegi korlátozások egyáltalán nem befolyásolnak, sőt, nagyobb hévvel fonom a szálakat, ahogy a természet él, önálló erővel összefonódva, egyenes utakra hajlóan.

Hogy is
világtérképeken
hol ágyba ringattál
hol napsütésben
árnyékként kergettelek
Isten csodáján
evilág lelkén hópelyhek illatán
sokannyi összenövésben
tündérek lábnyomán
bámész időközben bőgve
naponsült régi testet öltve
elhalkuló bagolyhuhogásban
pőrén
urambocsá
a híd mi átal visz
vérmezőn időz

G. Menta Éva
Az erdélyi kötődésű költő Magyarországon, Somogy megyében él, civilben természetvédelem témakörben dolgozik. Korábban környezetvédelmi tanszéken vízkémiával és vízbiológiával foglalkozott. Verseskötetei: Daloló felhő; Álmaim mernek hinni; Szegődős; A hegyeken átfúj a szél.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés