
A kolozsvári főtéri színpadon már tavaly is több együttes lépett fel
Fotó: Jakab Mónika
A Kárpát-medence egyik legnagyobb kulturális seregszemléjével kapcsolatos főbb tudnivalókat ismertette Gergely Balázs főszervező, Szabó Lilla programigazgató és Grezsa Csaba konzul a sajtó képviselőivel. A szervezők a Kolozsvári Magyar Napok régi varázsát hoznák vissza idén nyárra.
2022. május 19., 09:512022. május 19., 09:51
Nehéz volt szervezőként és emberként egyaránt megélni az elmúlt két esztendőt – vallotta be Gergely Balázs, a Kincses Kolozsvár Egyesület elnöke azon a sajtótájékoztatón, amelyet az elmúlt napokban tartottak a Kolozsvári Magyar Napok (KMN) szervezői. Vele együtt több tízezer ember érezhette ebben az időszakban úgy, hogy a járvány miatt valami jelentős kimaradt az életéből, hiszen a magyar napok olyan eseménye Kolozsvárnak, amelyre nemcsak a bennszülöttek, de szinte az egész Kárpát-medencei magyarság hetekig izgatottan készül.
Reméljük, a közegészségügyi állapotok e mostani, megnyugtató formájukban maradnak, és a világpolitikai helyzet is csillapodni fog, hiszen felszabadultan ünnepelni igazán csak békében tudunk” – tette hozzá a KMN főszervezője. Idén az események újra visszatérnek a régi kerékvágásba, Kolozsvár főtere remélhetőleg ismét megtelik szórakozni vágyó emberekkel.
Az idei Kolozsvári Magyar Napokat augusztus 14–21. között szervezik meg, ugyanakkor a korábban megszokottak szerint idén is lesz nulladik nap, s így már augusztus 13-án – kiállításmegnyitókkal – kezdetét veszi a programkavalkád. Idén is több mint száz partnerszervezettel közösen alakítják ki a rendezvénysorozat végleges kínálatát a szervezők. Július második felétől elérhető lesz a KMN honlapja is. A KMN szervezőcsapatához idén is csatlakozhatnak önkéntesek, az erre vonatkozó felhívás hamarosan elérhető lesz.
„Ismét számítunk támogatóinkra, akik nélkül rendezvénysorozatunk nem valósulhatna meg, s akik a világjárvány idején, nehezebb anyagi körülmények között is fontosnak tartották közös ügyünk, a KMN megszervezésének támogatását” – hangsúlyozta Gergely Balázs.
Aki kilátogatott az elmúlt években a magyar napokra, tapasztalhatta, hogy szinte minden évben új helyszínekkel bővült a kínálat. A programok fő helyszíne a Főtér és a Farkas utca volt, és ez nem változik idén sem, noha Kolozsvár egyik legszebb utcája felújítás alatt áll. A Farkas és a környező utcák felújítására a kolozsvári polgármesteri hivatal külön pályázatot írt ki, amelyet a helyi Mossfern építészeti iroda nyert el. Maczalik Arnold építész, a cég képviselője szerint
– utóbbiak ugyan behajthatnak az utcába, de csak rövid időre állomásozhatnak ott. Az elképzelés szerint a felújítás után a Farkas utcában és környékén kevesebb lesz az autó, több a fa, jobban érvényesülnek a műemléképületek, és a belváros e része élhetőbbé válik.
Az egyetem előtti részre pihenőhelyet terveznek, kőpadokat helyeznek ki, míg az utca végében, a református templom közelében kisebb ligetet alakítanak ki. Kőburkolat sem lenne, hangsúlyozva a környező épületek középkori hangulatát. Hatalmas átalakításon esne át az Egyetem utca is, a piarista templom előtti tér közepébe visszahelyeznék a Mária-oszlopot, amelyet a kommunista hatalom száműzött a Szentpéteri templom mögötti zöldövezetbe.
„Fontos hangsúlyoznunk:
– jelentette ki Gergely Balázs.
A Farkas utca a tavalyi magyar napokon...
Fotó: Jakab Mónika
.. és idén. A szervezők az augusztusra elkészülő utcaszakaszt vennék birtokukba
Fotó: Nánó Csaba
A Főtéren ismét napi két koncertnek örvendhetnek a résztvevők, de a Bánffy-palota és a Bánffy-udvar is megszokott formájában üzemel majd. A Fogoly utcában található Borutca is várja a Kárpát-medencei borok szerelmeseit, a belvárosi iskolák udvarai és belső terei programhelyszínekké válnak, a Romkertben az Emese Park középkori faluja bővített formában jelentkezik. A Falumúzeum és a Hója-erdő ad ismét otthont a futóversenynek és a nagysikerű örömfőzésnek, a Szentegyház utca 4. szám alatt található belső udvar a fiatalokat várja majd napközbeni programokkal és esti bulikkal.
A főtéri nagyszínpad változatos zenei programok helyszíne lesz. Itt tartják a hagyományos Szent István-napi Néptánctalálkozót, amely a 45 éves kolozsvári magyar táncházmozgalom megünneplése köré szerveződik. Fellép a Főtéren Varga Miklós és a Band, a Republic, a Budapest Klezmer Band. A Csík zenekarhoz meghívottként Presser Gábor és Karácsony Gábor csatlakozik, hogy Erdélyben először Kolozsváron mutassák be A dal a miénk elnevezésű Csík zenekar-albumot, amely LGT-dalok feldolgozásait kínálja. Különleges csemegének ígérkezik a Loose Neckties Society elnevezésű kolozsvári színészzenekar koncertje, illetve a budapesti Vígszínház fiúzenekara, A Grund, amely Dés László Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas zeneszerzővel lesz kiegészülve. Fellép még a Pokolgép és a Bagossy Brothers Company is.
Ahogyan Gergely Balázs fogalmazott, „nekünk a Főtér a grund”, az idei Kolozsvári Magyar Napok mottója is (Itt leszünk!) az említett musical egyik ismert dalából származik. Az augusztus 20-i nemzeti ünnep alkalmából a Kolozsvári Állami Magyar Színházban meglepetés-előadásra kerül sor. A KMN záróeseményeként a Budapesti Operettszínház művészeinek előadásában és Vidnyánszky Attila rendezésében az érdeklődők a Csárdáskirálynő című előadást láthatják.
Gergely Balázs, Szabó Lilla és Grezsa Csaba a kolozsvári sajtótájékoztatón
Fotó: Nánó Csaba
A Főtéren fellépő együttesek mellett a magyar napok programkínálatában idén is kiemelt helyen szerepelnek a komolyzenei koncertek, amelyek nagyrészt az Erdélyi Néprajzi Múzeumban (Redoutban) kapnak helyet. A KMN társrendezvényeként szervezik meg augusztus 13–17. között a Magyar Egyházzenei Fórumot. A színház szerelmesei sem maradnak előadások nélkül, hiszen a szervezők komoly színházi programmal is készülnek. A nyitógálára az elmúlt évekhez hasonlóan a Kolozsvári Magyar Operában kerül sor.
„A képzőművészeti kiállítások, könyvbemutatók, vezetett séták, gyermekfoglalkozások, közéleti beszélgetések mind helyet kapnak az idei programban” – jegyezte meg Szabó Lilla, a Kincses Kolozsvár Egyesület ügyvezető igazgatója, aki lapunknak elárulta, a hagyományokhoz híven idén is kiadják a Kincses Kolozsvár Kalendáriumot, ennek központi tematikája ezúttal a Fellegvár városrész bemutatása lesz. „A kalendárium fajsúlyos rovata a Visszatekintő, amelyben a város, illetve Erdély fontosabb történelmi évfordulóiról emlékezünk meg.
– tájékoztatta az Erdélyi Naplót Szabó Lilla programigazgató, aki a kalendárium felelős szerkesztője is. Kérdésünkre elmondta, idén is lesz könyvvásár, de azt még nem tudják, hogy a munkálatok miatt a Farkas utca melyik részében lehet majd felállítani a standokat. A programigazgató lapunkat arról is tájékoztatta, hogy a városháza 600 ezer lejjel támogatta az idei esemény megszervezését, a programokat illetően pedig még folynak az egyeztetések, de számuk remélhetőleg 500 körül lesz.
A magyar kormány képviseletében Magyarország kolozsvári főkonzulátusa évek óta tartó szoros együttműködésben áll a Kincses Kolozsvár Egyesülettel. „Mára már a Kolozsvári Magyar Napok a Kárpát-medence egyik legfontosabb rendezvényévé nőtte ki magát, így öröm és megtiszteltetés, hogy nemcsak partnerei lehetünk a rendezvénynek, de a főkonzulátus saját programjaival is megjelenhet a rendezvénysorozaton.
de kultúrpolitikai, kultúrtörténeti és kultúraszervezéssel kapcsolatos beszélgetésekre is vállalkozunk” – mondta Grezsa Csaba vezető konzul. A főkonzulátus tereit is megnyitják az érdeklődők előtt, hiszen számos eseménnyel várják majd az érdeklődőket. Minden adott tehát, hogy az idén újra nagyszabású eseménynek legyünk tanúi, és a változatos programok ismét több tízezer embert szórakoztassanak.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!