
Sokadalom a Várkert Fesztiválon: többen családi programnak tekintették
Fotó: Várkert Fesztivál
A Kolozsvári Magyar Napok előzményeként a Gyaluból ideiglenesen Kolozsvárra költözött Várkert Fesztivál újabb kiváló alkalom volt a civil, egyházi, oktatási és politikai intézmények közötti legszélesebb körű összefogásra.
2019. május 30., 08:522019. május 30., 08:52
2019. május 30., 08:552019. május 30., 08:55
Az elmúlt hétvégén a kolozsvári Bánffy-palota udvarán várták a szervezők a kikapcsolódni vágyókat. A negyedik kiadásához ért Várkert Fesztivált ugyanis ezúttal a kincses városban rendezték, mert a gyalui várkastélyban és környékén hamarosan felújítási munkák kezdődnek. Gergely Balázs főszervező, a Kincses Kolozsvár Egyesület elnöke lapunknak elmondta: a gyalui kastélyt gondozó Traditio Transylvanica Alapítvány elnyert egy uniós pályázatot, megszerezte a felújításhoz szükséges összeget, és bár a munkálatok megkezdése kissé eltolódik, a szervezők nem merték megkockáztatni, hogy egy építőtelep közepébe szervezzenek fesztivált. Lemondani sem szerették volna a nagy népszerűségnek örvendő esemény, ezért úgy döntöttek, ebben az évben a Bánffy-palota udvarán rendezik meg.
– vélekedett Gergely Balázs. Hozzátette: bár a palota udvara kisebb a kastélyparknál, a zöld sincs annyira jelen, ennek ellenére szerethető helyszín, és remekül megfelel egy kisebb „ékszerrendezvényhez”. A helyszínváltás nem ritkította meg a programok számát sem, nyilván van néhány olyan műfaj, amit nem tudtak áthozni a szervezők – olyan események, amelyek kizárólag a nagy térben érvényesülnek –, de minden egyéb átköltözött Gyaluból Kolozsvár szívébe.
A népszerű KFT együttes dalait a jelenlevők többsége együtt dúdolta a zenészekkel
Fotó: Nánó Csaba
Bár a fesztivált hivatalosan pénteken nyitották meg, az első eseményre már napokkal azelőtt sor került. Május 21-én ugyanis a Bánffy-palotában működő Kolozsvári Szépművészeti Múzeumban nyitották meg Zsombori Erzsébet-Zsimbi és Mayer Hella kiállítását Ég és föld között címmel. A kolozsvári származású művésznők – anya és lánya – festményei rengeteg érdeklődőt vonzottak a múzeum emeleti termeibe, noha ők már több mint három évtizede külföldön élnek.
Zsombori Erzsébet tanulmányait Kolozsváron végezte, tagja a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének. Állandó kiállítása van saját budapesti galériájában. 1975-től állít ki, több mint 50 egyéni kiállítása volt Magyarországon és szerte a nagyvilágban, ugyanakkor számos csoportos kiállításon is részt vett. Lánya, Mayer Hella Svédországba él, ottani elfoglaltságai miatt sajnos nem tudott személyesen részt venni a tárlat megnyitóján, de Erdélyben töltött gyermekkora a mai napig él alkotásaiban. A nagy érdeklődésre való tekintettel a szervezők meghosszabbították a kiállítást, így az érdeklődők a napokban még megtekinthetik a két művész festményeit a Bánffy-palotában.
Pénteken lépett színpadra a legendás KFT zenekar. Talán kevesen tudják, hogy a budapesti együttes alapítója-vezetője, Laár András komoly erdélyi gyökerekkel rendelkezik: édesapja, a vegyész- és kohómérnök Laár Tibor ugyanis Kolozsvár szülötte! Sajnos az énekes-gitáros egy nappal a koncert előtt a magyar fővárosban gépkocsibalesetet szenvedett, így nem tudott fellépni a fesztiválon, de Bornai Tibor vezetésével a KFT tagjai így is emlékezetes estet varázsoltak a Bánffy-palota udvarára.
A kisebb korosztályokról most sem feledkeztek meg a szervezők, szombaton délelőtt például Kolozsvár méltán híres bűvésze, Belloni szórakoztatta a kicsiket, majd a Mozsikácska gyerekműsorára került sor.
A Budapesten élő Zsombori Erzsébet hosszú szünet után állított ki újra szülővárosában, Kolozsváron
Fotó: Nánó Csaba
A népi műfajok kedvelői a Bekecs Néptáncegyüttes Legendák kertjében című előadását láthatták, az előadás alkotói közel 180 legendát és mondát tartalmazó gyűjteményből válogattak. A fesztiválon szerepelt a Karaván Família, illetve a gitárjátékáról ismert világhírű Little G Weevil is színpadra lépett.
Vasárnap nyílt meg a Törökvágási Református Templom Kányafő Galériájában Nemes András Csaba Mi emberek című grafikai tárlata, a gyerekeknek pedig a Bánffy-udvarban a Karaván együttes koncertezett. A kicsiknek szólt a Bábjátszótér A boldog herceg című előadása is, a nagyok a Vintage Dolls koncertjén szórakozhattak.
A magyarfenesi születésű művésznek olyan mesterei voltak, mint Szolnay Sándor Kolozsváron, Ziffer Sándor Nagybányán vagy Bordi András Marosvásárhelyen. A már idős festő 2003-ban tervezett nagyszabású kiállítást a Szépművészeti Múzeumban, ám a halál sajnos közbeszólt. Fiának, a szintén képzőművész Balázs Lászlónak sikerült megvalósítania édesapja álmát, a mostani tárlaton Balázs Péter szinte egész kivételes életműve a nagyközönség szemei elé tárul.
Hatalmas érdeklődéssel várt esemény örvendeztette meg a kolozsváriakat: évtizedek után szülővárosában lépett fel Szilágyi Enikő színművésznő, aki Kolozsvár Párizsban című sanzonestjét mutatta be. A közönség pedig nem csalódott: olyan előadásnak tapsolhatott, amely korábban már elkápráztatta a zeneszerető embereket Budapesttől New York-ig.
Szilágyi Enikő sanzonokkal kápráztatta el a résztvevőket
Fotó: Nánó Csaba
De olyan ismert magyar slágert is együtt dúdolhattunk Szilágyi Enikővel, mint a Hol van az a nyár…? A művésznő műsora talán jobban érvényesült volna zárt térben – mondjuk a kolozsvári színházban –, de így is boldogan mentek haza, akik részesei lehetettek a csodálatos estnek.
A háromnapos eseménysorozat a Vígszínház művészének, Fesztbaum Bélának és a Kék Duna Koncert Szalonzenekar Seress Rezső-estjével zárult. Akik még bírták a gyűrődést, záróbulival búcsúzhattak a fesztivál idei kiadásától. Aki a fesztivál idején megszomjazott, a Fóti Kézműves Sörfőzde finom termékeit kóstolgathatta. Erdélyi és magyarországi kiadók részvételével könyvvásárt is szerveztek a Bánffy-palota emeleti árkádjai alatt.
A Kolozsvári Magyar Napok bemelegítőjeként is elkönyvelt Várkert Fesztivál sikeréért a Traditio Transylvanica Alapítvány, a Kincses Kolozsvár Egyesület és a Jubileum 700 Egyesület felelt.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!