Hirdetés

Koltón szemétlerakóval tartanák távol Petőfi híveit

Csendes Lajos, Koltó polgármestere mindent elkövet, hogy a falu megmaradjon turistavonzó településnek •  Fotó: Makkay József

Csendes Lajos, Koltó polgármestere mindent elkövet, hogy a falu megmaradjon turistavonzó településnek

Fotó: Makkay József

A messze földön híres koltói Teleki-kastély felújítása a végéhez közeledik. A Petőfi-múzeumot is magában foglaló 18. századi építmény szeptembertől eredeti szépségében fogadja majd a látogatókat. Az örömhír ellenére a falu életét súlyosan befolyásolja a Máramaros Megyei Tanács döntése, hogy átmenetileg Koltó határába telepítenék a megye szeméttároló telepét.

Makkay József

2020. április 30., 09:202020. április 30., 09:20

2020. április 30., 17:172020. április 30., 17:17

Fél évvel ezelőtt jártam a Máramaros megyei Koltón, ahol egy európai uniós projekt keretében a Petőfi Sándor ott-tartózkodásáról híressé vált Teleki-kastély teljes restaurációja folyik. A Nagybányától tíz kilométerre fekvő, többségében magyar települést Csendes Lajos független polgármester vezeti. Erdélyben szinte példátlan módon, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) és az RMDSZ helyi önkormányzati képviselőinek összefogásával és példás együttműködésével Koltót a megye egyik legdinamikusabban fejlődő községévé tették. A polgármester ténykedését azonban felsőbb körökben nem nézték jó szemmel, így a két faluból – Katalinból és Koltóból – álló község alig kapott költségvetési támogatást. A nehéz körülmények arra késztették a polgármestert, hogyha talpon akar maradni, a román költségvetési források helyett más finanszírozást, elsősorban uniós pályázatokat találjon.Három mandátuma alatt ez az útkeresés annyira jól sikerült, hogy a község számára több millió euró uniós forrást sikerült lehívni, amiből

nemcsak a Teleki-kastélyt sikerült felújítani, hanem infrastruktúra-fejlesztésre, a helyi kisvállalkozók támogatására és a község nagyszámú cigány közösségének felzárkóztatására is jutott pénz.

Hirdetés

A koltói önkormányzat a többségi román falvak számára is példa és hivatkozási alap lett. A kastély tavaly eltervezett, idén májusi átadása a koronavírus-járvány miatt meghiúsul, de a felújítási munkálatok az eredeti ütemterv szerint folynak. Csendes Lajos polgármester az Erdélyi Naplónak elmondta, hogy a napokban fejezték be a tetőtérben kialakított modern konferenciatermet, és a munkások a kastély első emeletére költöztek, ahol padlót fektetnek, majd a földszint befejezése következik. Elkezdődött a kastélykert és a bejárati rész zöldövezetének teljes felújítása is padokkal, öntözőrend­szerrel, új közvilágítással. Az uniós pénzforrások már elfogytak, így a befejezési munkálatok a polgármesteri hivatal tartalékaiból történnek. Csendes szerint idén nehéz év lesz, mert nemcsak romániai, hanem magyarországi forrásokból sem jönnek pénzek a járvány miatt.

A sokéves kitartó munkának és a tartalékolásnak köszönhetően Koltó azon kevés település közé tartozik, amelyet nem kiürült kasszával ér a válsághelyzet.

Az évi rendszerességgel, szeptember kilencedikén megrendezésre kerülő Petőfi-ünnepély keretében kerülne idén átadásra a Teleki-kastély, ha a járványügyi szabályozások ezt lehetővé teszik. Az ünnepséget pár nappal előbbre hoznák, szeptember 6-ra, vasárnapra. Koltó az új beruházástól a falusi turizmus fellendülését reméli, hiszen eddig is évente mintegy tízezren látogattak el Erdélyből és szerte a Kárpát-medencéből a településre.

A turizmust ellehetetlenítő szeméttároló

Úgy tűnik azonban, hogy a magyar közösség sokéves tervének tesz keresztbe a Máramaros Megyei Tanács, amikor a község lakosságának határozott elutasítása ellenére Koltó határába költöztetné a megye szemétlerakatát. Az előzményekhez hozzátartozik, hogy az ökológiai szeméttároló megépítése Máramarosban is épp olyan lehetetlen feladatnak bizonyult, mint Kolozs megyében vagy az ország más régióiban.

A Farkasaszóban megtervezett modern szeméttároló romániai szokás szerint csak félig készült el, mert kiderült, hogy a létesítmény süllyed, azaz megfelelő alapozás hiányában megcsúszott. A megye korábbi hagyományos szeméttárolója Alsóújfaluban már rég betelt, de ma már a szomszédságában kialakított második szemétgödör sem tudja fogadni a szemeteskocsikat, így

a megyei tanács Koltó határát jelölte ki átmeneti szeméttároló gyanánt.

A megyei önkormányzat 2008-ban vásárolt a falu határában egy 20 hektáros területet szeméttároló építésére, de a lakosság már akkor elutasította a tervet. „A szemétlerakóhoz a falun keresztül halad a forgalom, így el lehet képzelni, mit jelent tumultusban és bűzben napi 50-60 szemeteskocsi forgalma, arról nem is beszélve, hogy a falutól mintegy 950 méterre fekszik a kijelölt terület, ahol a szabad ég alatt, egy nagyobb gödörbe kerülne több tízezer tonna szemét” – magyarázza Csendes Lajos.
A megyei tanács ígér fűt-fát. Többek között azt, hogy vastag műanyag fóliával védnék a talajt és a talajvizeket a kiszivárgó szennyeződéstől, de a szeméttároló szomszédságában folyó Aranyos-patak – amelyik a Láposba ömlik – így sincs biztonságban. A polgármester mellett a megyei tanács elképzeléseit egyhangúan elutasító helyi tanács is attól tart, hogy az átmenetire tervezett koltói szeméttároló hosszú évekig a falu határában fogadná Máramaros megye háztartási hulladékát, ami nemcsak a faluturizmus jövőjét kérdőjelezné meg, hanem a hatalmas bűz elviselhetetlenné tenné az emberek hétköznapjait is.

korábban írtuk

Petőfi Sándor jelenti Koltó múltját és jövőjét
Petőfi Sándor jelenti Koltó múltját és jövőjét

Máramaros leghíresebb magyar települése Koltó. A Petőfi-zarándokhelyen az is helyi jellegzetesség, hogy az erdélyi magyar pártok felhőtlenül együtt tudnak működni. Az emberek abban reménykednek, hogy ezt nem fogja szétverni az önös politikai érdek.

 

Közösségi tiltakozás

A szeméttároló megépítésének hírére helyi civil szervezetek mintegy ezer tiltakozó aláírást gyűjtöttek össze, amelyet eljuttattak a megyei környezetvédelmi hatósághoz. De nemcsak a koltóiak tiltakoznak, hanem a községhez tartozó Katalin lakossága is elfogadhatatlannak tartja az új szeméttelepet. Tiltakoznak a szomszédos községekhez tartozó román falvak is, mert mindenki tudja, mit jelent egy klasszikus romániai szeméttározó, ahonnan a szél nemcsak műanyag- és papírhulladékkal tölti meg több kilométeres körzetben a területet, hanem az időnként begyulladó vagy mesterségesen begyújtott szemét fojtogató bűze minden környező települést eláraszt. A polgármester szerint

az emberek polgári engedetlenségre készülnek, amennyiben a megyei tanács a helyi közösség tiltakozása ellenére is elindítaná Koltó határában a szemétlerakót. Élőlánccal akarják útját állni az ide érkező szemeteskocsiknak.

Egyelőre nem lehet tudni, hogy megyei szinten megszületik-e a döntés az új szeméttároló megnyitásáról. Hírek szerint a vízügyi hatóság ellenzi az elképzelést, mert attól tartanak, hogy a tározó melletti patakba kerülő szenny­lé súlyosan szennyezi majd a Lápost is. Csendes Lajos szerint azonban ez nem számít, ha az ügyről politikai döntés születik a megyei tanácsban. Koltó tehát nemcsak az újjáéledő turizmusra készül, hanem kemény és kitartó ellenállásra a falu környezetét tönkretevő szeméttároló ellen is.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés