
2014. július 04., 17:532014. július 04., 17:53
Nézem a gyermekeimet. Jó, mondjuk ebben egy anya esetében semmi szokatlan nincsen. De most nemcsak népiesen gyönyörködöm bennük, hogy aszongya egyik szőke, a másik barna a harmadik csodaaaszép, hanem elmélázom az alvó buksik fölött. Látom a jövőjüket. Aranyhajú fiamét, aki háromkirályfis tettvággyal veszi birtokba az életet. Elkapja a grabancát, hiába kapálózik a kis nagybetűs... Ugyan mit taníthatnék kisfiamnak? Inkább tőle kellene ellesnem néhány életvezetési trükköt. Lányaimnak viszont meg kell majd harcolniuk minden sikerért az életben. Mert őket már magzatkorukban éri hátrányos megkülönböztetés: Hányingered van reggelente? – biztos lány lesz. Nagy a pocak – biztos lány... Savad van? – hajasbaba, biztos lány. Térségünkben még ez a „biztatás” is felröppenhet: nem baj, ha lány, hátha a következő gyermek lesz.
Alig születik meg a lánygyermek (!), máris beletuszkoljuk fodros, szevaszmacsek-márkájú lakkcipőbe, s vele járó rózsaszín napszemüvegbe. Következik a kínzás. A szépség örvén babánk fontos akupunktúrás pontjait roncsoljuk. De jól áll a fülbevaló, látszik, hogy kislány, ugye! Naná, hogy látszik! Egy kilométerről kiszúrtam a jajvörös babakocsit ciklámen esernyővel, na meg a cukorrózsaszín koktélruhát a babán. De ha egyszer tetszik a kislányomnak a piros! – védekezünk. Nyilván tetszik, mert a csecsemők az élénk színeket kedvelik. Tegyünk csak a kis Tashubatöhötöm ágyába két labdát, egy kéket meg egy pirosat. Fogadjunk, hogy a pirosat választja. Ó nem, most ne rohanjunk gyorsan babapszichológushoz, hogy a kis Tashubatöhi hajlamait még időben sínbe tetessük! Ez normális. Még az is, hogy szöszke fiam szereti a hajcsatokat, s néha szoknyát húz, mert neki az is jól áll.
De folytassuk a kislányokkal. Pár szétvert lila csörgő és viharvert pink szőrnyúl után máris az óvodáskor következik: barbis wc-szűkítő, flitteres kispárna. Az iskolában a padtól a tábláig tartó kifutón sem mindegy, hogy miben riszálják lányaink. Sminkben-glóriában. Végül serdülőkorra már sikerül széttrancsírozni az egészséges énképüket. Kislányaink minden energiájukat arra pazarolják, hogy türhető, vagyis fotogén torzót kínlódjanak magukból, miközben teljesen átsiklanak a lényeg fölött. Aztán beiratkoznak egy test- és műkörömépítő egyetemre és boldogan élnek míg...
No, álljunk csak meg egy szóra, ki mondta, hogy minden anya cukorbabát nevel!? – förmedhetnek rám joggal. Rendben, lássuk hát a másik lehetőséget is. Megszületik a kislány, szolid elefánt-, esetleg babérlevélmintás bodyban oázik, dehogy pirosban! Fülbevalót? Minek? Majd lövet, ha akar, vagy teszünk csiptetőset, ha dédimamához megyünk. Biohomokszínű babakocsi, cseresznyemagvas csörgő, hendméd plüssnyulak, kispárnamintás kispárna szegélyezik a gyermekkort. Lányaink bimbózó öntudattal csakis épségipari termékeket használnak. Aztán beiratkoznak egy tudósképzőbe és boldogan élnek, míg... Mondjuk addig, amíg a vezetőtanáruk nem a pasijukkal vitatja meg az ő szakdolgozatuk tartalmát!
Valami bűzlik itt, ugye? Nem is tudtam megmagyarázni, hogy miről van szó, mígnem egyszer ezzel a kérdéssel támadta hátba apját kisfiam: „Apa, neked ki a hősed?” „A hősöd – hasogatta a szőrszálat a felnőtt. Az én hősöm, hát az én hősöm Anya.” Azt hiszem a kisfiamnál csak én lepődtem meg jobban. Hogy lehetnék én hős? Pedig mind hősök vagyunk. Csak ez nincs világgá kürtölve.
A hőstárat is ideje lenne kicsit felfrissíteni. Hogy a kislányoknak legyen bugyirózsaszín pónikon és vízfejű macskákon kívül is választási lehetőségük. Kezdjük az istenekkel. Zeusz mellett ne a tehénszemű Héra okvetetlenkedjék (akiről csak azt tudjuk, hogy piszkosul féltékeny). Nem kérem, legyen a társa ezentúl Zeusza, akinek fegyvere egy villámgyors kötőtű...Az álomgyár is újragondolhatná a legendákat. A női egyenjogúság nevében legyen Pókasszony, Denevérnővér, Gandalfina, Mary Potter. Végül azokat is rehabilitálnunk kell, akiknek emberi, asszonyi nagyságáról legfeljebb március nyolcadikán szokás szót ejteni. Igenis szeretnénk Marie Curie-nyomatos pizsamát, Florence Nightingale-hajzselét és Teréz-anyás bögrét!
Mostmár csak egyetlen gondolat nyomaszt. Vajon mit válaszolnék, ha megkérdeznék. „Neked ki a hősöd?”
És önök?
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!