
Világszerte milliárdos nagyságrendű a túlsúlyos vagy kórosan elhízott emberek száma. A népbetegséggé vált kór tucatnyi más betegséget okoz. Az orvostudomány lendületesen fejlődő új ágazata, a dietetika a megelőzésre és a kezelésre összpontosít. A Romániában még gyerekcipőben járó foglalkozás lelkes orvosok révén válik egyre népszerűbbé. Sánta Dóra marosvásárhelyi családorvos-dietetikussal a kihívásokról beszélgettünk.
2014. június 06., 21:142014. június 06., 21:14
2014. június 07., 12:032014. június 07., 12:03
A túlsúly, a kóros elhízás elleni küzdelem jegyében végzett ingyenes anyagcsere-felmérést májusban a marosvásárhelyi Bio Nutritio társaság dietetikusokból álló hattagú csapata. A Santa Poliklinika támogatásával működő civil szakembergárdának az elmúlt évben több hasonló, figyelemfelkeltő akciója volt. Hatvanöt marosvásárhelyi líceumi osztályban készítettek felmérést a diákok étkezési szokásairól – milyen rendszeresen esznek tejterméket, halat, zöldséget, májat és húst, és milyen helyet foglal el napi étkezésükben az egészségtelen élelmiszerválaszték? A diákokkal folytatott munka eredményeit a csapat vezetője, dr. Sánta Dóra családorvos, dietetikus (portrénkon) országos szakmai konferencia keretében mutatta be.
Tanügyi döntéshozókkal és politikusokkal arról tanácskozott, hogy a gyerekkorban már tapasztalható túlsúly, és kóros elhízás megelőzésére, illetve kezelésére az iskolai tananyagba vezessék be a dietetikai tudnivalók oktatását is. Kiderült, országos szinten erre még nincs fogadókészség, reményei szerint azonban a társaság által megkongatott vészharangok egyre több fülbe eljutnak. A Santa Poliklinika főorvosa úgy fogalmaz: az elhízás vészesen terjedő népbetegségként sok egészségügyi probléma, tucatnyi súlyos betegség okozója lehet.
Az 1979-től orvosként dolgozó marosvásárhelyi szakember régóta a dietetika, az egészséges táplálkozás megszállottja. Amikor a marosvásárhelyi orvosin önálló szakként beindult a dietetikai képzés, újra beült az egyetem padjaiba, és öt év tanulás után megszerezte második diplomáját. Az orvosok és a „csak” dietetikus diplomával rendelkező egészségügyi szakemberek között ma kemény harc folyik Romániában: a medicinát elvégző, doktori címmel rendelkező gasztrológus orvosok lenézik a dietetikusok új nemzedékét. Ezen próbál segíteni az egyre erősebb lobbierővel rendelkező Kolozsvári Dietetikus Társaság, amely a világ civilizáltabb részein nagy hagyománnyal rendelkező dietetikus szakemberek pótolhatatlan szerepéről próbálja meggyőzni nemcsak az egészségügyi felső vezetést, de a politikumot is. Az egészségügyi biztosító a dietetikai szakrendelőket egyelőre nem finanszírozza. Sánta Dóra, aki főállásban családorvosként dolgozik, a Santa Poliklinika épületében található magánrendelőjében fogadja a fogyni vágyókat. Marosvásárhelyi beszélgetésünk elején leszögezi: ő nem fogyókúrát ajánl, hanem a család tagjaival közösen vállalt életmódváltást. Úgy véli, egy fogyókúra önmagában eredménytelen, mert hosszabb távon nem lehet betartani.
Az éjszakázásokkal kezdődik
A civilizációs betegségnek tartott tömeges elhízás Romániába a rendszerváltás utáni években gyűrűzött be, amikor hozzáférhetővé váltak az addig alig ismert, és a kereskedelemben nem forgalmazott termékek: az olajban sült burgonyasziromként elhíresült chipsek, a cukros üdítők széles választéka, a transzzsírokat és a rengeteg adalékanyagot tartalmazó élelmiszerek. Ehhez társult az egészségtelen életmód gyors elterjedése: az emberek egyre később fekszenek le, emiatt felborul az étrendjük. A késő délutáni hazatéréssel elkezdődő, és gyakran éjszakába nyúló nassolás az elhízás egyik fő oka. „Eleink korán keltek: reggel kiadósan megreggeliztek, volt uzsonna és ebédszünet, majd korai vacsora és ágyba bújás. Ez ma már régi idők szép emléke” – magyarázza a doktornő, aki a gyakorta felszínes vagy teljesen kimaradó reggelivel, a rendszertelen időben sorra kerülő ebéddel és a nagy esti evésekkel, meg a mozgáshiányos életmóddal hozza összefüggésbe a gyorsan terjedő szindrómát, az elhízást.
Az éjszakába nyúló ébrenlét legkitettebb célcsoportja a fiatalság. A chipsekre, kólás italokra és a rengeteg édességre „szakosodott” gyerekek és fiatalok körében már ötéves kortól elkezdődik az a trend, amely előbb túlsúlyhoz, majd kóros elhízáshoz vezet. Fiataloknál és felnőtteknél az éjszakázás a hízás beindulásának egyik biztos jele. Régen az alvásmegvonás kínzó módszernek számított, ma önszántából vállalja az ember. Az éjszakázással a zsírszövetekben és a nyálkahártyában termelődő grelin hormon fokozza az étvágyat, ezért az ember folyamatosan nassol. A jóllakottság érzését biztosító leptin hormon receptorai az éjszakai ébrenlét időszakában eltompulnak, ezért folyamatos éhségérzettel küzd az éjszakázó – magyarázza a doktornő. A hízás okozta zsírszövetek lerakodása pedig megváltoztatja a szervezet anyagcsere-folyamatait, nő az inzulintermelés, ennél fogva egyre többet eszünk, és az ember szinte észrevétlenül egy ördögi körbe kerül, amiből külső segítség nélkül ritkán van menekvés.
Adalékanyagok tálcán
Ha az egészségtelen életmód nem lenne elegendő a hízáshoz, ezt betetőzi a rengeteg méreganyagot tartalmazó élelmiszerek fogyasztása. „Pácienseimet mindig arra kérem, hogy amikor élelmiszert vásárolnak, olvassák el a címkét. A tucatnyi adalékanyagot, tartósítószert, színezéket, ízfokozót tartalmazó élelmiszereket kerüljék. Ne vásároljanak nátrium-glutamát, kálium-glutamát, szódium-glutamát, aspartam, natrium-benzoát tartalmú ételeket. Egészségre káros, elhízást elősegítő, rákkeltő szerek ezek: az ilyen élelmiszer gyakori fogyasztása nagy rizikófaktort jelent.” Az orvosnő szerint az ilyen élelmiszer azért is veszélyes, mert a mesterséges adalékanyagokkal módosított ízvilág függőséget okoz: a normálisnál ízletesebbnek tűnő hidegfelvágottat, édességet, és a tucatnyi más félkész terméket megszokja a szervezet. Régebben vigyáztak arra, hogy a csecsemő ne igyon kútvizet, mert köztudott volt, hogy az nitritmérgezést okozhat. Ma a nitrites szalámik és egyéb hidegfelvágottak kerülnek rendszeresen a bevásárlókosárba, anélkül, hogy erre figyelnénk.
Hasonló kategóriába sorolandó az állandó alkoholfogyasztás is. A jól ismert egészségkárosító következményei mellett minden alkoholtartalmú ital hizlal, tehát nem csak az üdítőként forgalmazott cukros löttyök veszélyesek. A 12 százalékos bor például azt mutatja, hogy száz milliliter folyadék 12 gramm alkoholt tartalmaz, egy gramm alkohol pedig 7 kilokalóriát. Könnyű kiszámítani, hogy a mérték felett fogyasztott borral, sörrel vagy pálinkával mennyi plusz kalória jut szervezetünkbe.
A dietetikus a dohányzás rizikóira is felhívja a figyelmet. A cigarettázó ember ízlelőbimbói megváltoznak, az ételek finom árnyalatait nem észleli, kevés zöldséget és gyümölcsöt fogyaszt, inkább a túlfűszerezett, tömény ételeket részesíti előnyben, ami elhízáshoz vezet. A cigaretta elhagyásával, és a régi étkezési szokások megmaradásával gyors elhízás következik, mivel a dohányban található méreganyagok hiányában a szervezet sokkal több táplálékot dolgoz fel.
Mit okoz a túlsúly?
Az elhízott embernek nem az a legnagyobb gondja, hogy esztétikailag nem a legszebb, habár ez sem elvetendő szempont. Az igazi baj az, hogy a túlsúly és a kóros elhízás sok egészségügyi szövődményt, súlyos betegségek hosszú sorát okozza. Sánta Dóra sorolja a leggyakoribbakat: endokrinológiai zavarok (legtöbbször cukorbetegség), szív- és érrendszeri betegségek (magas vérnyomás, koszorúér-szűkület, agyi érelmeszesedés), artrózisok, Alzheimer-kór, daganatos betegségek... Sok betegség megelőzésének módszere tehát a racionális táplálkozás, az egészséges, mozgásban gazdag életmód. Sánta Dóra szerint az életmódváltás a tudatos élelmiszer-vásárlással kezdődik. Világszerte kezd divatossá válni a termeld magad mozgalom, amely a kiskertek újbóli aranykorát hozza vissza. Nyilván, erre sok embernek nincs lehetősége, de arra igen, hogy lehetőleg őstermelőtől vásárolja meg a zöldséget, gyümölcsöt, húst, és otthon készítse el a naponta elfogyasztott ételek többségét. A szegény ember is sokkal jobban járna, ha kevéske pénzéből inkább krumplit és kenyeret vásárolna, mint agyonkezelt, kemikáliákkal teli, olcsó bolti élelmiszereket – fogalmaz a doktornő.
Hogyan kezeljük?
Az adalékanyagokkal tele élelmiszerek hatalmas reklámkampánnyal megtámogatott forgalmazása létrehozta a fogyókúrák, csodaszerek iparágát is. Honlapok százai ontják a fogyókúrázni vágyók számára ajánlott csodakapszulák, tabletták reklámját, amitől állítólag pár nap vagy pár hét alatt fittek, karcsúak és lenyűgözően szépek leszünk. Nyilván, ilyen végkifejletre csak annak van esélye, aki túléli a kúrát. Az orvosnő szerint többen is belehaltak már ezekbe a próbálkozásokba, ezért mindenkit óva int, hogy kerülje a hasonló, gyors fogyókúrás kalandokat. Az ilyen szerek szedése gyakran okoz krónikus hepatitiszt, aminek kezelése a fogyókúráknál is keményebb böjtöt feltételez. Sánta Dóra szakorvosi rendelést ajánl azok számára, akik komolyan akarnak fogyni, nem csak fogyókúrázni.
„A dietetikai rendelés hosszabb távú kapcsolatot feltételez a szakemberrel. Legalább havonta egyszer találkozunk, és amennyiben a páciens komolyan gondolja az életmódváltást, látványos eredmények születnek” – magyarázza a marosvásárhelyi dietetikus szakorvos. A módszer lényege, hogy a fogyni vágyó embert nem egyedül vonja be a kezelésbe: ebben társ kell, hogy legyen a férj, feleség, szülő. A páciensnek nem szabad azt éreznie, hogy ő a család számkivetettje, aki külön koszton él, miközben a család többi tagja semmit nem változtat életmódján. A páciens részletes testanalízisének, teljes életstílusának, kedvenc ételeinek, szokásainak ismeretében – a dietetikus intervenció során – kialakítják a szénhidrátban, fehérjében és zsiradékban kiegyensúlyozott diétát, lehetőleg olyan ételekből, amit a páciens szívesen fogyaszt.
„Nem azért hízunk, mert kenyeret, szalonnát, húst, süteményt, csokoládét eszünk, hanem azért, mert nem tartjuk be az arányokat. Minden egészséges élelmiszert lehet enni, de csak mértékkel” – fogalmazza meg az egészséges életmód egyik ars poeticáját a dietetikus orvos.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!