
2015. május 30., 09:262015. május 30., 09:26
Este van, este van, kiki nyugalomban, örülök, hogy végre otthon, egy halomban, ringatom családom mesével álomba... amikor robban az alomban a bomba:
– Samu hamarabb vette fel a pizsamáháháját! Samu lett az első. Nem vagyok ehehehelső, nincs rajtam a pihzsamafelső – visít Sára.
És akkor ne legyek goromba, mint boldog lánykoromban? Elmegy a kedvem a mesétől, rímektől. Hiszen már számtalanszor tisztáztuk, hogy nem érdekes, ki öltözik fel hamarabbb, az a fő, hogy egyedül teszi. Na, mikor mindezen huszadjára, századjára túl vagyok, valami szöget üt a fejembe.
Az rendjén van, hogy itthon nem versenyeztetjük őket, nem hasonlítgatjuk, nem vonunk le sem közel-, sem messzemenő következtetéseket bimbózó jellemükről. (Már az is eléggé furcsa, nem, hogy amikor úgymond összehasonlítunk, akkor valójában a különbségeket keressük?) Nem dobozolunk, nem címkézünk – ezért aztán jó nagy rendetlenség van néha. Mégis valamiért a gyermekek versenyben érzik magukat. Folyton. Ha elkerülöm a lépcsőházban, Samu alsó hangon megsértődik. Sára is, csak ő felső hangon, hogy hallják a szomszédban is. Társasjáték közben előre félek, nehogy hatost dobjak és nyerjek, mert akkor láthatom elliluló fejű gyermekem rikácsolni: ez nem igazság!
Olyan jó hárítani a felelősséget. Mondjuk, legyen az óvoda a hibás. Biztosan ott zajlanak a versenyek. Ejnyebejnye. De álljunk csak le! Tegyük a kezünket a szívünkre, esküdjünk meg a legszentebbre (pl. Facebook), hogy soha sem mondtuk gyermekünknek, amikor leghamarabb ette meg az ebédet: te vagy az angyal!
De miért lenne ettől angyal?! Esetleg mi vagyunk angyalok, vagy általában maximum konyhatündérek. Ó, és van még ennek egy érdekes üzenete: aki másodjára eszi meg, az arkangyal, esetleg ördög? És a következő idegölőt sem használták még soha, ugye: én vagyok az első, te meg a tepertő. Nyújtsa fel a kezét, aki valaha tepertő akart lenni.
Az értékek megváltoztak. Csak legnek jó lenni. Legszebbnek, legjobbnak, leghangosabbnak – legelsőnek. Még a művészet is méterperszekundumban mérhető. A leggyorsabban játssz valamilyen hangszeren, ettől válsz a legnagyobb művésszé. A virtuozitás kimerül abban, hogy kánkánozol hegedülés közben. Aztán ott vannak az általam oly nagyon utált, ismeretterjesztőnek álcázott, butító könyvek, miszerint: a gepárd a leggyorsabb, viszont a photroharondha pillangó szárnyfesztávolsága a legnagyobb a rovarok közül, nem beszélve arról, hogy a kondorkeselyű csőrének görbülési szöge a legeslegtökéletesebb, míg a bolha testfelszínének aránya úgy viszonyul a tetűéhez... hogy csak na!
Ki a francot érdekel egy kihalt állat farokbunkójának átmérője?! Másrészt pedig a gepárd futása soha, de soha nem fog katarzisélményt okozni, maximum bágyadt nahátot. Ebből a gyerek azt tanulja meg, hogy a művészetben is ezt élvezze: ki hitte volna, hogy ilyen gyorsan is lehet klimpírozni, hogy rágógumiból is lehet portrét kirakni öt perc alatt, nahát-nahát!
Nem, a gyermekeinknek semmi szükségük nincs az adatokra. Ne a számosságot mutassuk meg nekik, hanem a végtelent! A csillagos ég ehhez megfelelő illusztráció. A felhős úgyszintén. Ha ez túl banális, nézzük meg nagyítóval az ujjbegyünket, hópihét. Hogy mondanánk egyik ujjlenyomatra, hogy szebb, mint a másik? És mi édesebb, a friss méz, vagy a friss csók? Gyerekeinkkel is bánhatnánk ebben a szellemben: drágám, magadhoz képest fejlődhetsz, gyorsulhatsz, okosodhatsz, de enélkül is te vagy a legesleginkább a legcsodálatosabb önmagad!
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!