2013. július 21., 16:332013. július 21., 16:33
Amennyiben az ember lánya végül – annyi ellenérv mellett – mégis a kórházat választja szülése helyszínéül, nem árt, ha néhány alapvető szabályt megtanul. Az első ilyen, hogy illik valahogy még a tolófájások előtt beérkezni. Egyrészt a liftes néni vérnyomása miatt, másrészt azért, hogy a bábának legyen ideje előkészíteni és persze alkalmazni a beöntő-borotváló-gátvágó felszerelést. Kérdésekre illik készségesen válaszolni fájás közben is. Egész mondatban. Például a családi állapotot firtató elmorrantott kérdésre nem ildomos egyszerű ujjfelemeléssel válaszolni – a gyűrűssel, persze… Ha már épphogy a véghajrára csöppentünk a szülészetre, fontos, hogy ezalatt kellő önfegyelmet tanúsítsunk. A kecskében kárt ne tegyünk, frissen szült asszonyokat, fejfájós, duplaműszakos bábákat ne zavarjunk meg sikolyainkkal. Nem illik a baba érkezésekor a bába kezét vasmarokkal lefogni, a babát Istenhozottal üdvözölni, netalán mellre tenni, hisz ezzel homokot szórnánk a kórházi rutin finom fogaskerekei közé…
Ha szülés alatt szakadtak-repedtek a szövetek – miért is ne tették volna ekkora babával – ők figyelmeztettek, jobb lett volna vágni. Most így is varrni kell. De maga makacskodott, kismama. Kitolta. Hát igen, kitoltam (főként magammal). Bár azért még mindig szakadás-párti vagyok. De legalább ilyenkor már megengedett a panasz. Amíg az egyikük keresztszemes öltésekkel varrja belém monogramját, a másik bába viccet mesél. Ne feledjük, illik ilyenkor – fájdalomküszöbünkhöz mérten – legalább párat kaccantani.
A lekászálódást a kecskéről illik gyorsan megoldani. A háromszemélyes szalonba érve lábtörlőnyi, férjhozta mogyorós csokinak nem esünk neki. Előtte a szobatársakkal beszélgetünk. Ketten vannak, borzalmas szüléstörténetekkel. Meghallgatjuk, részvevően bólogatunk. Jaj, dehogyis mondhatunk olyant, hogy jól érezzük magunkat, vagy jó volt a szülés, felemelő! Ezzel csak a szobatársak kínjait kérdőjeleznénk meg. Ehelyett illik a mogyoróscsokit elosztani. Neked nem is szabad enni, mert fog – kedveskedik az egyik asszony. A figyelmeztetést megköszönni, mogyoróscsokit apró sóhajjal elengedni. Nem, nem illik kebelbarátnét harsány rikkantással felhívni, hogy: na képzeld, három-null javamra! Férjtől pusmogva elbúcsúzni, szerelemről, örömről beszélni szintén nem illendő. Ha valamilyen hiba folytán mégis szóba kerülne a házastársi szex, csak olyan hőfokon említendő, mint mondjuk a háztartási keksz…
Szüléstörténetünket illendő jó sötét színekkel ecsetelni, előadás közben javallott nyögni az oxitocintól visszahúzódó méhfájdalmak miatt. – Nahát, neked nem is nagy a hasad! – irigykedő felkiáltásra csak egyetlen elfogadható válasz van: – De nézd, milyen narancsbőrös a combom! – Igen, de hármat szültél…– engednek vissza hirtelen jött jóindulattal közösségükbe.
Elalvás előtt még kicsit illik azon búsongani, hogy nem jön meg a tej, ha mégis megjött, akkor meg az is szörnyű, hogy ömlik! Biztos be fog durranni a mellem, ezt nem tudja kiszívni a baba! – szokás ilyenkor mondogatni fancsali képpel.
Másnap szó nélkül szembesülnünk kell az igény szerinti szoptatás helyi értelmezésével: nem azt jelenti, hogy a babánk akkor és annyit ehet, amikor, amennyi neki jól esik! Háromóránként tessék mellre tenni anyuka, hogy rend legyen! (A fentiekre fittyet hányva illik legalább egy kis lelkifurdalást érezni.)
Asszonyok sezlongszerű ágyakon. Néha lustán felemelkedik egy kar és egy tál gyümölcsért nyúl. Ez akár egy riviérai közelkép is lehetne. Hát igen, hol másutt tehetném meg büntetlenül, hogy a barackkompótot svájci csokoládéval egyem, mint épp a kórházban… A szoba babaillatú, kellemes asszonyi légkör lengi be. Itt fajra és műveltségi szintre való tekintet nélkül mindenki barát. Utálni egymást nagyobb erőfeszítésbe tellene… azért mégis sikerül nekik egy kicsit, amikor elsőként kapom meg az elbocsátó papírt. Közhelyekkel illik búcsúzni, hogy sok erőt, meg, hogy az egészség meglegyen, a többi nem fontos… már majdnem kilépek az ajtón, amikor hirtelen úgy meghatódom, majd’ elsírom magam. Ó ti csodálatos, szétkaszabolt, strapabíró asszonyok! Gátharcostársaim! Köszönöm, hogy pár napra köztetek lehettem. Persze nem mondok semmit, csak kilépek.
Az autóig még illik görnyedt testtartásban elvánszorogni, nehogy valaki kilesse a bennünk tomboló boldogságot. Még ártanánk a kórház jó hírének…
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!