
2013. augusztus 17., 16:022013. augusztus 17., 16:02
Amíg nem született meg harmadik gyermekünk, folyton kérdezgették: „és, felkészültél?” Akkor még válaszképpen sejtelmesen mosolyogtam, éreztetve, hogy nekem menni fog.
Jelentem, a háromgyerekességre nem lehet eléggé felkészülni. A fehér éjszakákra, arra, hogy négyéves fiúnk napközben a lábunkat öleli, mint a fatörzset, kicsi lányunk viszont minden alkalmat megragad, hogy elmenjen otthonról. Hogy fiúnk minden reggel megpróbál belebújni egy csecsemőrugdalózóba, lányunk meg maga után vonszolja egy pólómat, amiben legalább egyszer megizzadtam, s ha elveszik tőle, kétségbeesetten visít: „hol az anyám???”.
Helytállni, azt lehet. Lehet vonszolni nagyfiúnkat, zokszó nélkül szemétbe tenni a szétrepedt rugdalózót, felemelni a kislányunkat, s csendesen szólni: „itt vagyok”. Ugyanilyen nyugodtan földre tenni, amikor rúgkapálni kezd, szinte undorral sikítva, hogy: „nem teeee, hanem a zöld anyám!!!”. Zöld anyát megkeresni, közben nem eljátszadozni a gondolattal, hogy valami jó mesterember igazán szerelhetne lányunkra egy hangtompítót.
Büszke vagyok, hogy az öt hét alatt egyszer sem járt el a kezem... vagyis ez a múlté. Mármint a büszkeségem. Fiam nemrég valami rossz fát tett a tűzre. Rárontottam, mint a szélvihar, megfogtam a vállát: „hogy tehettél ilyet, szégyelld magad!” – sziszegtem. Akkor a rémült szempár tükrében megláttam valakit. Egy gonosz szipirtyó pislogott szemben velem meglepetten. „Hiszen ez én vagyok” – hőköltem hátra. Azóta nem keresem a magyarázatot, miért fél kisfiam újabban a boszorkánytól.
Aznap nem hagyott nyugodni egy gondolat. Amikor sikerült elaltatnom mindhárom gyermekemet, odasettenkedtem a tükör elé. Jaj, ne, elkezdődött! Ez a szomor-ránc a szám szögletében, ez a tompaság a szemben. Csak egy dolgot jelenthet. Átváltozom. Lassanként Savanyú Anyu leszek!!!! Savanyú Anyu, vagy a rövidség kedvéért sav anyu minden nőben ott lakik, bérel egy szobácskát és általában a háttérben marad. Az idő múlásával egyre erősebb lesz, de csak ritkán győz... Ám én most rohamosan azzá válok. Ez borzasztó!
Sav anyu ráncigálja a gyermekeit az utcán, soha nem áll meg velük grimaszolni a kirakatüvegben. Olyanokat mond, hogy majd meglátod, mit kapsz otthon, vagy alig várom, hogy óvodába menj, ne én kelljen altassalak. Nem azért ad gyermekeire gumicsizmát, hogy kedvükre dagonyázhassanak a pocsolyában, hanem, hogy ne legyen vizes a zoknijuk. Sav anyunál mindig készen van egy ugyemegmondtam, nemhallgattálrám. Ezzel kötözi be a frissen lehorzsolt térdet, s még csodálkozik, hogy porontya tovább bömböl. Köszönj szépen a bácsinak! – mondja kisfiának sav anyu, nyomatékul a kezét is megszorítja... lányát tüllös-tollas ruhácskákba bújtatja, nehogy az szabadon rohangálhasson a homokban. A sav anyuság nem mulatságos. A piacon mindig neki jut a rothadt, az ütődött portéka, a boltban nem adnak vissza pontosan, az autók az ő ruháját fröcskölik le. A nyaralás is fárasztó neki: a homok túl forró, a tenger meg..., hát a tenger túl hullámos.
Azért sav anyu is nevet néha. Mindig máson. Szívesen folyamodik a szarkazmushoz, holott annak már nevében is benne van a minősége... Sav anyu vitriolját bőven önti házon belül bárkire. Ha a férje hamarabb érkezik haza, ahelyett hogy örülne, csak megjegyzi ajakbiggyesztve: látod, nem vagy pótolhatatlan, tudsz te korábban is jönni... Amikor párja méhészkedni kezd, s lelkendezve újságolja, hogy „képzeld, szívem, már van hét családom”, sav anyu nem állja meg, hogy ne bökje ki szárazon: „nyolc”. A panasz és a szemrehányás, a sértettség és fojtott harag mind sav anyu zsoldosai. Neki nem jók sem a hétköz-, sem a vasár- és ünnepnapjai. Sav anyunak lenni önmagában rossz...
Idáig jutok a lamentálásban,amikor felsír a pici. Egyből buggyan a tej, a babát mellreteszem, az ütemes kortyolgatásba beleandalodok. Észre sem veszem, mikor jönnek ki a nagyok szobájukból. Felkapaszkodnak mellénk a nagy ágyba. Lomha terpeszben fekszem, ők fejükkel a lábam mellett hevernek. Egy duplavét alkotunk most így négyen. Lábujjaim elmerülnek puha tincseik közt, két kezemmel a picit cirógatom. Hirtelen elszáll minden gondom, nem érdekel már, hogy mi lesz, csak élvezem ezt a duplavézgetést.
Amikor feltápászkodom, nem is sandítok a tükörre. Úgyis tudom, hogy az arcom kisimult, s szemem örül. Nem változtam át sav anyuvá. Még mindig édesanya vagyok!
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!