Hirdetés

Karácsonyi látogatás

•  Fotó: Gábos Albin

Fotó: Gábos Albin

2018. december 23., 18:302018. december 23., 18:30

2018. december 23., 18:332018. december 23., 18:33

Ha az időben utazhatnék, visszamennék egy napra nagyszüleim házába. Újra gyerek lennék. Álmaimban mindig ott járok, a márkosfalvi házban, nagymamám követem a konyhában, a nagytatámat az udvaron. Mindenhol ott vagyok, egy kis örökmozgó rádió. Folyton mesélek, magyarázok.

– Bekapcsoltad a rádiót? – viccelődött gyakran apukám, amikor rázendítettem. Ezt a szót használták: rázendített a gyermek. Vagy üldögéltem egy sarokban, és írtam, alkottam. Ha hétvége, akkor látogatás mamáéknál. Ha vakáció, akkor felpakolni mindent, ami kell, mert amíg az iskola el nem kezdődik, haza nem megyek, az biztos.

Hirdetés

Ma már csak látogatás mamánál. Most már csak egy évben egyszer. Sietés, munka, egyetem, hosszú út, tervek tervek hátán. Nagymama emlékszik arra is, amit te már elfelejtettél. Neki eszébe jut, hogy minden nap képesek voltatok leenni az abroszt.

 – Mami, ez az abrosz tiszta volt? – hallom az unokatestvérem hangját. Mindig neki kellett megkérdeznie, bökődtem az asztal alatt. Mama meg fogta a fejét, ismét moshat.

Az edényeket minden nap kipakoltuk a szekrényekből, és játszóházat rendeztünk be helyette.

– Az edényeket mind a padlóra tettétek? Istenem!

Aztán egész nap halandzsa nyelven beszélgettünk, mama szentül meg volt győződve, ez bizony létező nyelv.

– Nézd meg, ezek a gyermekek kitaláltak egy nyelvet! Megáll az ész!

Tatát is üldözőbe vettük, az udvaron is mindent felforgattunk. Nagymama magas sarkú cipőiben kaffogtunk, a bicikliken „lovagoltunk”. Erre mama mind emlékszik, eszébe jut, és felemlegeti.

– Jaj, milyen rosszak voltatok! Gyertek el valamikor pár napra, maradjatok itt egy kicsit.

– Alig tudunk elszabadulni mama, tudod, sok a munka, főleg ünnepekkor! De találkozunk.

– Olyan keveset vagytok itt, jösztök és mentek is azonnal.

– Igen, de látjuk egymást.

Régen nem volt rövid a látogatás. Toporzékoltam és bömböltem az iskolakezdés előtt egy nappal. Mert megjöttek anyuék, és autóba kellett ülni, otthagyni mamáékat. Olyan soká volt még a következő vakáció. És utáltam az iskolát. Minden gyerek utálja az iskolát. Mamáék ott álltak és integettek, amíg elhajtottunk. Mama sírt, a szemét törölte a zsebkendőjével. Ma már minden búcsúzás sokkal szomorúbb. Nem tudjuk, mikor látjuk újra egymást.

A karácsonyi hadműveletek hiányoznak a legjobban, amikor Orsika még kicsi volt. És el kellett játszani az angyaljárást. Tatával elmentünk szánkózni. Végigsétáltunk a falun, húztuk Orsit a szánkón. Néha még én is felültem rá. De együtt ketten túl nehezek voltunk. Vagy a piros vasszánkó volt, vagy a zöld fa. A fát jobban szerettük. Kényelmesebb volt, és szebb színű. Nagyokat lehetett vele borulni. Gyorsabban hasított a domboldalon a temetőben. Mert a temetőbe mentünk szánkózni minden karácsony este. Betti, a testvérem is jött velünk néha, ő nagyon félt a szánkótól, kacagtuk is eleget. Egyszer a kapura is felcsattant szánkóstól. Mindig sikított, míg suhant lefele az oldalon. Elképzelem, minden karácsony éjjel furcsa sikolyok hallatszottak a temetőből. Zajongtunk. Tata mindig mondta, csendesen, itt az öregek már alszanak, még a halottakat is felzavarjátok. Ezt azért nem értettük: a halottakat mégis hogy? Otthon a család többi része fénysebességgel díszített, pakolászott. Kár, hogy engem sokáig nem lehetett átverni az angyaljárással. Orsit sem, később bevallotta, ő már bizony régen tudta, neki az iskolában elmondták a többiek, csak nem akarta, hogy rosszul essen nekünk. Úgy látta, mi ezt nagyon élvezzük. Élveztük is. Most ha kívánhatnánk, mind eltöltenénk újra azt az estét, amikor hazaérsz, ott a hatalmas karácsonyfa, alatta ajándékok halmaza, beásod magad közéjük, visítasz. Hát pont ezt akartam, épp azt hozta az angyal, amit kértem tőle!

Ma is mindig így szurkolok, azt hozza, amit szeretnék, Nádas Péter. Néha véletlenül Dragomán György néz ki a fa alól. Régen éppen így örültem a Micimackónak. Egy könyvvel igazán boldoggá lehet tenni egy embert. Egy történettel. Olyan, mint egy hosszas ölelés.

Aztán egyik alkalommal a temető felé vezető út már lassabban telt, tata már nem volt annyira jól, fáradékony lett. Az unokatestvérem benézett egy szomszéd házba, és meglátta ott a karácsonyfát.

– Megjött az angyal! – sikított, és azonnal hazafelé vette az irányt. Mi meg utána. – Állj meg Orsika, nem jött meg még az angyal.

Hát épkézláb magyarázatot nem tudtunk adni neki, miért nem jött még meg. Csak nézett ránk, átlátott ám a szitán.

Aztán elmaradt ez a kis együttlét, ott a temetőben. Oda is visszamennék, felnéznék újra a domboldalra, miután lecsúsztam: – Láttad, tata? Milyen hosszat jöttem!

Ma már csak álmomban látom tatámat. Egy idő után mindenkivel csak az álmokban találkozunk újra. Egy újfajta látogatás. Felszámolódik a határ álom és valóság közt, egybemosódik, ugyanolyan fontossá válik az álom, mint a valóság.

Emlékezés. Üldögélni csendben, bámészkodni ki az ablakon, merengeni, miért és hova szaladnak az évek, mikor lettem felnőtt, hol van az, aki már nincs itt köztünk? Emlékszel, Orsi, amikor kendőket lebegtettünk magunk előtt, szaladtunk velük körbe-körbe az udvaron, boszorkányost játszottunk, varázsoltunk. Most varázsolnék. Most kiszaladnék. A kis kolozsvári udvaromon kettőt lépnék. Emlékszem a sárga rücskös kis kendőre. Az volt a kedvencem. Neked melyik volt? Arra emlékszel, hogy addig ettük a fagyit, amíg már rosszul voltunk? Te nem is szeretted az édességet, az én kedvemért etted. Tata, emlékszel a Frédi cicára, amit a szomszédból kaptam, először ki nem állhattad, minek ide macska, aztán mindenhova követni kezdett, és megszeretetted, amikor a nyár végén visszavittük. Morcos voltál: hova viszitek azt a macskát? A szomszédban minden macskát megtartottak, volt vagy száz macska. Talán túlzok, de sok volt. Aztán beteg lettél, de mi nem értettük, mert gyerekek voltunk. A kórházban voltál, karácsony este volt. Rák. Tata beteg. Mi meg mamával voltunk otthon. A karácsonyfát már nem a ti házatokban díszítettük, hanem Orsiéknál, Kézdin.

Orsi abban az évben anyukámtól kamerás telefont kapott. Így egész nap kameráztunk. Videót forgattunk, komoly forgatókönyvvel Vénasszonyok ücsörögnek a telefon mellett címmel. A régi zöld telefont használtuk a belső szobában. Orsi volt a kamerás. Rajtam nagy piros kalap, piros pokróc köntösként felöltve, mazsorettbottal botladozva leültem a fotelbe.

– Indul a videó! Mondhatod, Reni!

– Há’ megmondtam, Józsi, ne is beszélj vélem! – hangzott el a betanult szöveg. A vonal túlsó felén recsegésropogás, tata hangját hallom: – Mi ez ott hátul, Margitka?

Lecsapom a kagylót. Orsi még mindig tartja a kamerát. Nyílnak és vágódnak az ajtók sorban egymás után. Mama érkezik. Jól lekiabálja a fejünket, nagyon megijedünk, leülünk szorosan egymás mellé. Az esti telefonbeszélgetésük zajlott, abba sikerült beleordibálni. Mindezt természetesen kamerára vettük. Aztán mama kiment. – Ellátom én a bajotokat, meglátjátok, mit kaptok!

Közben meg összebújva, megszeppenve üldögélünk, hirtelen egymásra nézünk, és egyszerre elkiáltjuk: a videó! Ugyanis a legjobb része a videóknak az volt, amikor visszanézhettük őket. Több nekifutásra sikerült ezt végignézni, annyira kacagtunk, vicces volt. Most is vicces. Ne haragudj, tata, te se, mama. Ezt senki sem értette, a mi közös kis videófelvételeinket, csak mi, ez a mi kis játékunk volt. Ahogyan minden más játék csak nekünk szólt. Amit csak a gyerekek értenek. Felnőttként már nem emlékszünk, miért volt olyan jó, mi volt benne annyira élvezetes. Az volt. A felhőtlen boldogság. Akkoriban azt sem értettük, mi az, hogy halál. Talán most sem értjük.

Emlékszel erre mind, mama? Ezek aztán az unokák, mondogattad mindig. Mi is emlékszünk. Néha elfoglaltak vagyunk, mindenhova szaladgálunk, nem látsz minket gyakran, de mindenre emlékszünk. Mindig, amikor ott voltunk, történt valami vicces. Mind együtt nevettünk. És még fogunk.

Nemsokára találkozunk.

Jancsó Renáta

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés