
Fotó: Bethlendi Tamás
Első alkalommal szervezték meg a Várkert Fesztivált a Kolozsvár melletti Gyaluban. A Barcsay Tamás által visszaigényelt és visszakapott, majd a Nagy Elek üzletember által megvásárolt és az általa alapított Traditio Transylvanica Alapítványnak adományozott gyalui várkastély kertjében október 10–11-én mintegy hatezren voltak kíváncsiak a különféle rendezvényekre.
2015. október 17., 18:532015. október 17., 18:53
Szombat délben még a vásári forgatagok szokásos, lacikonyhás illata fogad a gyalui várkastély kertjében, tülekedés ugyan még nincs a sátrak előtt, de az első Várkert Fesztiválra kíváncsi közönség már szép lassan belakja az egykori patinás kastély kertjét, a Korok, konyhák, kóstolók elnevezésű gasztronómiai verseny résztvevőinek üstjeiben már rotyog a pörkölt és a slambuc. A hangulat már-már családiasnak mondható, sok az ismerős, gyerekek játszanak az Életfa sátrában, a Programsátorban épp véget ér Csinta Samu könyvbemutatója, az Emese Parknak köszönhetően a korhű szekérkordé és sátorácsolat környékén egész nap nagy a mozgás: a középkori várjátékok keretében ki lehet próbálni az íjászatot, a számszeríjjal való lövészetet, a hajítógépet, a gyertyamártást és több vásári játékot. Majd Helikon-délután kezdődik, ezúttal az egészen friss nemzedék mutatkozik be Horváth Előd Benjámin, a Helikon szerkesztője moderálásával, az IDEA Könyvtér és a Bagoly sátorban is könyveket lapozgatnak kicsik-nagyok. Román és magyar szót egyaránt hallok, a közönség elől eddig elzárt kastélyra és hajdani angolkertjére sokan kíváncsiak, sok a gyalui lakos – mint egyikük elmondja, a szervezők igazán beengedhették volna legalább a helybéli lakosokat ingyen, mint ahogy a bonchidaiaknak sem kell fizetniük a Bonchidai Bánffy Kastély-napokon. A jelképes ár azonban, úgy tűnik, nem tántorítja el a közönséget, délutánra már sorok kígyóznak a lacikonyhák előtt, sokan a feketetói vásáros hangulatot fesztiválhangulatra váltva várják az idén negyvenedik születésnapját ünneplő Edda Műveket és frontemberét, Pataki Attilát.
Kulturális kalandpark
A fesztivált nyitó sajtótájékoztató elsősorban a kastély jelenéről és jövőjéről szólt: az épület az államosítás előtt Bánffy Katinka grófnő tulajdona volt, majd 2002-ig a a gyermekvédelmi hatóság kisegítő iskolát működtetett benne, utána üresen állt. Bánffy Katinka grófnő unokája, Barcsay Tamás történész hosszas pereskedés után vehette birtokba ismét 2012 szeptemberében, még épp idejében ahhoz, hogy megmenthesse a teljes pusztulástól. Mint Barcsay Tamás, a kastély előző tulajdonosa a sajtótájékoztatón elmondta, a 2012-es visszaszolgáltatás után nem gondolta volna, hogy eladni kényszerül a kastélyt, s a döntést nehéz szívvel hozta meg: ma sem Erdélyben, sem a világ más szegletében nem lehet egy ilyen kastélyt privát rezidenciaként fenntartani, ezért döntöttek úgy, új funkciót adnak az épületnek.
Méhes György fia, a kastélyt tavaly megvásárló Nagy Elek üzletember a birtokot az általa létrehozott Traditio Transylvanica Alapítványnak adományozta. Barcsay és testvére a szerződés értelmében a várkastély egyik tornyát megtarthatja magánlakosztályként: azt a tornyot, melyben egykor Lorántffy Zsuzsanna, I. Rákóczi György fejedelem felesége lakott. A mintegy hatvan termes, négyszögű kastély felújítását Nagy Elek európai uniós források bevonásával próbálja kivitelezni, s ha nem sikerül pályázati forrásokat szerezni, akkor is folytatódik a kastély felújítása, de sokkal lassabb ütemben.
„Ezek a falak most azért újulnak meg, hogy mindenki bejöhessen” – mondja Gergely Balázs, a Traditio Transylvanica Alapítvány igazgatója. Fekvésénél fogva a 15. században a várkastély három néprajzi egység, Kalotaszeg, Mócvidék és Mezőség találkozásánál fekszik, emelte ki Nagy Elek, amely kultúrák találkozását teszi lehetővé, s ezáltal a gyakran egymással párhuzamos világokban élő erdélyi románok és magyarok jobban megismerhetik egymást. S nem mellékes a kastély történeti hozadéka sem mondja Nagy Elek: „Ennek a kastélynak a történetében sok minden történt: fejeztek itt le embereket, házasságok köttettek, volt szerelem, gyilkosság, most új küldetése lesz. Ez a kastély életre fog kelni, de igazán virágzóan akkor élhet majd, ha fel tudjuk újítani.”
Gergely Balázs szerint a fesztivállal a hely kapacitását is tesztelni igyekeznek, ez csak az első lépés a felújítás alatt lévő kastély jövőbeli történetében. A kastély és környéke Erdély történetének keresztmetszetét nyújtja: a kastély dombján őskori település állt, a római korban itt épült a legjelentősebb erdélyi castrum, a domb alatt Árpád-kori temetőt tártak fel, a kastélyhoz pedig történelmi események kötődnek. A fesztivál a vár középkori hangulatát idézi fel, s nem a 19. századi történetét: történelmi kulturális kalandparkká alakítják a kastélyt, amelynek egy részét, terveik szerint, jövő tavasszal nyitnák meg a látogatók előtt. Elképzeléseiket a helyi önkormányzat is támogatja, pénzzel ugyan nem, de minden tőlük telhető módon igyekeznek segíteni az alapítvány elképzeléseit – mondja Okos Károly gyalui alpolgármester.
Pástétom és ágyúdörgés
A nap során a legnagyobb érdeklődést azonban mégis a szervezetten induló kastélytúrák iránt látok, harmincas-negyvenes csoportokban vezetik körbe az érdeklődőket Erdély legnagyobb, magánkézben lévő várkastélya körül. Magát a kastélyt csak kívülről szemlélhetik meg az ide látogatók, bemenni nem biztonságos. S hogy az érdeklődőknek nem sok tudomása volt a kastély történetéről és a jelenlegi ásatásokról, mi sem bizonyítja jobban, mint az önkéntes idegenvezetőknek feltett kérdések sokasága. Az idegenvezetők igyekeznek színes anekdotákat is beleszőni előadásukba. A mintegy háromnegyed órát tartó történelmi sétán megtudhattuk, a kastély első írásos említése 1439-ből való, kezdetben a nagyváradi, majd a gyulafehérvári római katolikus püspökség tulajdonát képezte, de az évszázadok során számtalanszor gazdát cserélt, a Rákócziak után a Bánffy család tulajdonába került.
S hogy milyen lehetett a gubernátor Bánffy György lányának, Annának és gróf borosjenei Székely Ádámnak az 1702-es, a várkastélyban tartott esküvője? A csoportvezetők Apor Péter krónikaírótól vett szemléletes példákkal idézték fel a hajdan jobb napokat látott kastély életét: megtudhattuk például, hogy a császár képviselőjeként gróf Rabutin az esküvő másnapján már a vendégekkel együtt szidta a császárt, s hogy marosszéki Berzenczei Márton, I. Apafi Mihály hajdani konyhamestere erre az alkalomra pástétomból növényeket, állatokat és Fogaras várát formázta meg bástyáival, ágyúival, vizesárkaival és a benne úszó halakkal együtt. Amikor a császár egészségére ivott a mulatozó társaság, a bástyákról és a vár előtti három ágyúból úgy lőttek, hogy „a várban levő üvegablakok is összeomlottanak”.
Őszies Edda-dalok
Az Edda-koncert alatt az üvegablakok nem omlottak, s a közönség lelkesedése is töretlennek bizonyult. Úgy tűnik, Pataki Attilát nemcsak a rockzene szolgálatában eltöltött negyven év hatotta meg, hanem „az az arc is, aki odajött hozzám a koncert előtt, s elmondta, 1976-ban volt először és eddig utoljára koncertünkön.” Nem csoda hát, hogy egy-kettőre kitört belőle az Erdély-nosztalgia, Erdély felé című számában volt pálinka, bor, kenyér, csillagút, Nagyboldogasszony, napfénnyel érkezés. Ez utóbbi a másnapi lovas-íjász bemutatóra és az ökörsütésre igencsak elkelt volna, hogy ne váljék a várkert fesztivál sárkertté. De a szűnni nem akaró eső sem tántorította el azokat, akiknek vasárnap Iglódi Ferenc ökörsütő mester szürkemarha-pecsenyéjére fájt a foguk. Abban mindenki egyetértett: jövőre, ha nem is ugyanekkor, de ugyanitt újranemesítik a gyalui várkastély kertjét.
A francia Nemzetgyűlés első olvasatban elfogadta a Korzika autonómiájáról szóló alkotmánymódosítást, amely élénk politikai vitát váltott ki Franciaországban és az Európai Parlamentben is.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
szóljon hozzá!