
Fotó: MTI
Idén ismét újdonságokkal „bővül” Erdély fesztiváltérképe: tizenegy év után először elmarad a Félsziget, míg a tavalyi fesztiválhelyszínen, a kolozsvár melletti Gorbó-völgyben új rendezvény igyekszik gyökeret verni. Mivel és miért lettünk szegényebbek, mit ígér az új szereplő: fesztiválmatek osztódásról legkisebb közös többszörös nélkül.
2014. június 06., 21:262014. június 06., 21:26
Megtört végre a jég, május utolsó napjaiban végre nyilatkoztak a Félsziget Fesztivál szervezői. Az elvárásokkal ellentétben azonban nem a fellépők névsorát tették közzé, hanem azt, hogy alapítása óta először idén nem lesz Félsziget. Hogy miért? Az első számú válaszlehetőséget a július 17-20-a közé tervezett fesztivál szervezői a hivatalos honlapon fogalmazták meg. Ezek szerint „hiányoznak azok a pénzügyi alapok, amelyek megszerzését a szervezők 2014-re előirányozták, és amelyek biztosítanák, hogy egy nemzetközi fesztivált optimális körülmények között lehessen megszervezni. Emellett még számít a fesztivál tavalyi epizódjától örökölt imázsveszteség, illetve hogy nem sikerült egyeztetni a meghívott művészek és együttesek programját.” Május közepén még hiába folyamodtunk a Félsziget Fesztivál brandtulajdonosához, Szepessy Szabolcshoz, hogy számoljon be a szervezésről, csak annyit válaszolt: hónap végén bejelentést tesznek. Mint kiderült, a bejelentés lemondást jelentett. Mi tagadás, gyanús is volt a hosszú csend –a fellépők névsorát mindhiába várták a fesztiválozni vágyók –, de erre a végkifejletre talán kevesen számítottak.
Költözés következményekkel
Pedig a 2014-re tervezett Félszigetet a tavalyi, kevésbé sikeresnek mondható kolozsvári próbálkozás után ismét a 2003 óta bevált helyszínen, Marosvásárhelyen szervezték volna. A tavalyi költöztetéssel kapcsolatban Bodor László, akkori főszervező azzal érvelt, hogy a fesztivál kinőtte Marosvásárhelyt, ám sajtóinformációk szerint a költözés mögött az állt, hogy Dorin Florea, Marosvásárhely polgármestere ellehetetlenítette a rendezvény szervezését, azért is költözött az már korábban Marosszentgyörgy területére. Kolozsvár viszont hiába várta tárt karokkal Erdély legnagyobb zenei fesztiválját, az új helyszínen szervezett kiadás nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket: a 2007 óta sikeresnek számító seregszemle látogatottsága 2013-ban Kolozsváron a hivatalos – a valósághoz képest némileg túlzónak tűnő – adatok szerint 60 ezres volt, míg előző évben még 79 ezer fizető nézőt vonzott a Maros-parti esemény.
Elmaradt koncertek, lézengő közönség – nem csoda, ha már közvetlenül a tavalyi fesztivál után elindultak a találgatások a Félsziget jövőjével kapcsolatban. Ám a visszaköltöztetésre biztosan kevesen fogadtak volna, már csak azért is, mert az évtizedes múlttal rendelkező zenei fesztivált szervező Live Music Egyesület és Kolozsvár városvezetése közt 2013 első hónapjában a 2015-ös esztendő végéig érvényes megállapodás született. Sajtóértesülések szerint ezt a memorandumot megszületésekor a helyi tanács USL-s képviselői igencsak ellenezték, míg a PDL-s, RMDSZ-es és PPDD-s tanácsosok támogatták.
Aztán a tavalyi év végén meglepő fejleményről értesülhettünk: Szepessy Szabolcs bejelentette, hogy lejárt Bodor László főszervező szerződése és a fesztivál visszatér Marosvásárhelyre. Ezt Ciprian Dobre, a Maros Megyei Tanács elnöke és Kelemen Márton, az RMDSZ Maros megyei önkormányzati frakciójának vezetője is megerősítette. A Félsziget szervezőcsapatának egy része viszont továbbra is maradt a kolozsvári rendezvény terve mellett, és új koncepciót ígértek.
Pénzkérdések
„A szervezők megköszönik a Maros Megyei Tanácsnak a nyitottságot és a támogatást, a partnereknek és szponzoroknak azon szándékukat, hogy részt vállaljanak ebben a jelentős projektben, valamint a csapatnak az odaadást és a feltétlen támogatást” – olvasható a pénzügyi alapok hiányára hivatkozó Félsziget-közleményben. A Ziarul de Cluj című napilap szerint viszont nem kis összeg állt a szervezők rendelkezésére, ezért a hozzá nem értést, nem pedig a pénz hiányát teszik felelőssé az elmaradt fesztivál miatt. Összesen 1,8 millió lejt, azaz 400 ezer eurót irányoztak volna elő a marosvásárhelyi és Maros megyei alapokból. A Transindex hírportál értesülései szerint ugyanakkor a Vásárhelyi Forgatag kaphatja meg a Félsziget Fesztivál számára elkülönített összeg egy részét.
Kérdés, hogy a Félsziget halott,vagy csak átmeneti kómába süllyedt? A szervezők mindenesetre remélik, hogy „a 2015-ös év kedvezőbb lesz a nagyléptékű kulturális események rendezésére és arra, hogy a Félsziget Fesztivál visszanyerhesse megérdemelt helyét közöttük”. Azt a szervezők is elismerik, hogy az „idő túl rövidnek bizonyult ezen átalakítások megvalósításához”, mivel „új koncepcióval” érkeztek volna, hogy – nyilván a tavalyi példával ellentétben, amely a közlemény szerint az „örökölt imázsveszteséghez” nagyban hozzájárult – „ismét a közönség által elismert és profin megszervezett rendezvények között tartsák számon”. Ezért érdemes az egyik internetes hozzászóló véleményét szem előtt tartva talán már most elkezdeni a jövő évre beígért Félsziget szervezését.
Szeptemberi piknik
Januárban jelentették be, hogy a Félsziget korábbi kolozsvári szervezőcsapatának egy része Le Grand Picnic (A nagy piknik) címmel összművészeti rendezvényt szervez Kolozsváron. „Mi Kolozsváron megszervezzük ezt, Marosvásárhelyen pedig megtartják a Félsziget nevű fesztivált. Próbáljuk összehozni ugyanazt, amit eddig. Most tárgyalunk a partnerekkel és a szponzorokkal” – nyilatkozta a maszol.ro-nak az év elején Bodor László. Márciusban a Ziar de Clujnak Horváth Anna kolozsvári alpolgármester úgy nyilatkozott, hogy a Le Grand Picnic a Félsziget kolozsvári változata lesz, de a név megváltozásával a célközönség is változik. Főszervezőként akkor a Félsziget volt fesztiváligazgatóját, Bodor Lászlót jelölték meg, míg a városi tanácshoz a Kolozsvaros.ro-t kiadó Dialógus Egyesület adott be 93 ezer lejes finanszírozási kérelmet. Márciusban a szervezők az összköltségvetést 279 500 lejre irányozták elő, és még abban a hónapban 50 ezer lejjel támogatta a városvezetés a nagy pikniket.
„Már a Félsziget tavalyi kiadása után elkezdtünk gondolkodni azon, hogy mi az, amire kereslet van – mondta el lapunknak a Le Grand Picnic főszervezője, Száfta Szende. – Olyan rendezvényt akarunk létrehozni, amelyet a kolozsváriak magukénak érezhetnek, és a család valamennyi tagjának változatos programot tud nyújtani. Nem titok, hogy a Félsziget korábbi szervezőcsapatának nagy része dolgozik ezen a rendezvényen, de a Le Grand Picnic teljesen új koncepció. Nem a Félsziget ellenében, vagy annak pótlásaként, és semmiképpen sem arra reagálva született, teljesen új dolgot akartunk létrehozni. Nem is szoktuk fesztiválnak nevezni: családi piknik lesz a szabadban szeptember 5-6-án, a Gorbó völgyében.”
A „nagy piknik” típusa egyébként csak nálunk számít újdonságnak. Lényege, hogy különböző művészeti ágazatokat bevonva nyújt színes programokat a 25 év feletti korosztálynak, fiatal értelmiségieknek. „Mert azt látjuk, hogy a fiatalokat nagyon sok rendezvénnyel megszólítják, bizonyos szintű telítettség is van ezen a téren” – magyarázta Száfta Szende, aki a régi idők piknikhangulatát szeretné visszahozni utcaszínház, utcazene és képzőművészet kíséretében. A kolozsvári családi piknik pedig azért nem a szokásos későtavaszi, kora nyári időpontban lesz, mert a szervezők szerint akkor sok más program közül választhatnak a családok, míg nyaralás utáni és iskolakezdés előtti idényzárásnak épp megfelelő a tervezett közösségi esemény. S hogy se a nyaralás, se a tanszervásárlás ne befolyásolja a döntést, a Le Grand Picnicet szimbolikus áron igyekeznek minél szélesebb közönség számára elérhetővé tenni a szervezők.
Miccs és gourmet falatok
A tervek szerint már szeptember 4-én megnyitják a pikniket, hogy ismerkedni lehessen a helyszínnel, borudvarral, vidámparkkal, majd a következő két nap egész napos programok lesznek gyerekeknek és felnőtteknek. Családi jellege miatt nem vasárnap este zár a rendezvény, ám péntek és szombat éjszaka lesznek dj-koncertek is a fiataloknak. No meg lesz piknikzóna, ahol ki-ki megsütheti, elfogyaszthatja az otthonról hozottakat, vagy kész ételeket vásárolhat, netán főzési workshopokon maguk készíthetik el az étket. Papa la Şoni fogásai, országok jellegzetes ételei, fresh-bár, salátabár áll majd rendelkezésre, így nemcsak a miccset és a flekkent lehet majd megtalálni, hanem különlegességeket is – mondta a főszervező. „Művészeti ágakra osztottuk a programot, a bűvészvonalért például Cristian Gog, a Românii au talent elnevezésű verseny nyertese felel majd meghívottaival, de lesz utcaszínház, zenei műsorok, unplugged- és folkkoncertek is. Létesítünk parkolóhelyeket, igyekszünk buszjáratokat is indítani, de bátorítjuk a kolozsváriakat, hogy jöjjenek gyalog vagy biciklivel, hogy a családi tevékenység minél zöldebb legyen e tekintetben is” – tájékoztatott Száfta Szende.
A fesztivál költségvetése és a konkrét szervezeti háttér épp a véglegesítés fázisában van, így a főszervező most csak annyit árult el, hogy nem számítanak óriási összegekre, mivel első kiadást szerveznek. „Úgy szervezzük a programokat, hogy bemutathassuk vele, mit is szeretnénk a jövőben továbbfejleszteni. Ezért az elkövetkező hónapokban az a feladatunk, hogy megismertessük a közönséggel elképzeléseinket. Mindezt nem feltétlenül hagyományos népszerűsítési módszerekkel tervezzük, hamarosan újabb bejelentésekkel is jelentkezünk” – mondta a főszervező. Folytatása és – remélhetőleg pozitív előjelű – fejlemények következnek.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!