Ha krónikus beteg vagy és 700 lejnél kevesebb nyugdíjat kapsz, 50 helyett 90 százalékos állami támogatással juthatsz gyógyszerhez. Elvben. A gyakorlatban ezért alaposan meg kell „dolgozni”: hivatalokba kell elzarándokolni és jónéhány igazolást begyűjteni.
2014. február 08., 10:462014. február 08., 10:46
2014. február 08., 10:472014. február 08., 10:47
Ha az idős, kisnyugdíjas beteg korábban igénybe kívánta venni a 90 százalékos gyógyszertámogatást, magával vitte az orvoshoz utolsó nyugdíjszelvényét, mellé egy nyilatkozatot írt, amelyben saját felelősségére kijelentette: nincs más jövedelme. Amíg a számvevőszék éber ellenőrei le nem leplezték a „csalást”. Kiderült ugyanis, hogy nem mindenki előtt világos: bérbe adta-e az a nyugdíjas lakása egyik szobáját vagy kicsinyke földterületét? Az ily módon befolyt összeg ugyanis jövedelemnek számít, amellyel esetleg épp átlépett a 700 lejes határon, s így nem jogosult az extra támogatásra. A számvevőszék lecsapott a pénzt kiutaló Egészségügyi Biztosítóra, amely aztán számon kérte az orvosokat, akik kitalálták: hozzanak a betegek naprakész jövedelmi igazolást az adóhivataltól.
A megoldás
Az orvosok szerint, ha a beteg tévedett, az Egészségbiztosító Pénztár tőlük követeli, hogy behajtsák a pénzt a pácienseken. Ez azonban nem mindig olyan egyszerű, mint amilyennek látszik. „Szóltam az egyik kedves betegemnek, hogy gond van a nyilatkozatával, mert nem számította bele minden jövedelmét. Ő készségesen elismerte, mondván, hogy azt hitte, csak a nyugdíjat kell beírnia. A pénzt is visszaadta volna, de nem volt neki, így aztán egyféle hitelvonalat nyitottam: én visszaadtam a pénztárnak, hogy hagyjanak békén, a páciens pedig néhány hónap alatt részletekben megadta nekem” – meséli dr. Sipos Erzsébet családorvos.
A Családorvosok Kovászna megyei Szövetségének elnöke szerint nem szerencsés, hogy „adóellenőröket” csinálnak az orvosokból. „Az orvosnak nincs honnan tudnia, kinek milyen jövedelme van, ezért – megkímélve magát az utólagos kellemetlenségektől – elküldi a beteget az adóhivatalba olyan papírért, amely igazolja, hogy a nyugdíjon kívül nincs más bevétele. Talán nem a legjobb módszer, de nincs jobb” – mondja dr. Şeres Lucia. Formailag nem az orvos, hanem a hamisan nyilatkozó páciens vétett a törvény ellen, tehát neki kellene fizetnie. A családorvosok vezetője szerint azonban az Egészségügyi Pénztár arra hivatkozik, hogy nekik nem a betegekkel, hanem az orvosokkal van szerződésük, tehát az orvos fizessen, aztán vasalja be az adósságot a pácienstől – akár polgári per útján is.
ªeres doktor szerint az egészségügyi kártya bevezetése sem old meg semmit, sőt. „Az egészségügyi kártyát abból a használhatatlan adatbázisból fogják feltölteni, ami az Egészségügyi Pénztár rendelkezésére áll. Az akár most is elérhető az orvosok számára, csak éppen nincsenek benne a szükséges adatok, mert azokat a megyei pénzügyi hivatal őrzi. Most legalább elküldjük a beteget a pénzügyhöz, hoz egy papírt, de ha a kártyája esetleg helytelen adatokat tartalmaz, azt majd ki kell cserélnie, addig nem írhatunk fel gyógyszert. Az pedig nem fél napba, hanem három hétbe telik” – vázolja a háromszéki családorvosok szövetségének vezetője.
Bokszzsákhivatal
Ambrus Attila, a Kovászna megyei pénzügyi igazgatóság igazgatója szerint bokszzsáknak használják a hivatalt, hogy legyen, aki elvigye a balhét. „Nehogy már a mi érdekünk legyen, éppen most, harminc százalékos állománycsökkentés után, hogy naponta több tucat embert fogadjunk hasonló ügyekben. Többször felajánlottam az Egészségbiztosító Pénztárnak: olyan listát küldünk, amilyet parancsolnak, ha kell, előre megszűrve a kért szempontok szerint. Csak kérjék, írjanak egy három soros igénylést” – fakad ki.
A megyei pénzügyi igazgató egyébként úgy vélekedik, semmi értelme ennek az igazolványnak, hiszen az ilyen típusú jövedelmeket évente egyszer kell bevallani május 25-i határidővel, a tárgyév előtti esztendőre. Azaz, aki most kér egy ilyen papírt, az nem arról szól, hogy pillanatnyilag van-e jövedelme, hanem hogy 2012-ben volt-e. Ha most kiadta a lakását, arról a pénzügyi hivatal legközelebb 2015 májusában értesül” – magyarázza az igazgató.
Az Egészségbiztosító Pénztár szóvivője, Irina Curea vitatja az orvosok álláspontját, és a pénzügyi hivatal igazgatójával sem ért egyet. Szerinte fel sem merül, hogy az orvosnak kellene visszafizetnie a be nem vallott jövedelem után kapott kedvezményt. Ilyen csak akkor fordulhat elő, ha az orvos maga nem tartotta be a törvényt, azaz nem kért nyilatkozatot a betegtől. Ha kért, és a páciens esetleg valótlan adatokat tüntetett fel, azért a beteg a felelős, és valóban behajtják rajta a különbséget. De ez nem az orvos, hanem az ellenőrző szerv feladata – állítja Irina Curea.
Létezik egy országos szintű megegyezés az Országos Egészségbiztosító Pénztár és az Országos Adó- és Pénzügyi Hivatal között az adatok átadására, de az nem nyilvános, azaz az orvosok sem „látják” – jelzi a szóvivő. „Mi saját kezdeményezésre semmilyen helyi megállapodást nem köthetünk a pénzüggyel, így nem kérhetjük az említett listát sem” – mondja a szóvivő, aki egyébként azt is erősen kétli, hogy a pénzügy „csak úgy” átadná nekik a lajstromot.
Háromszéken amúgy kevés, összesen 30-40 nyugdíjast találtak, aki valótlan adatokat tartalmazó nyilatkozatot tett. Az okozott kár néhány ezer lej lehet. Sokkal kevesebb, mint amennyibe az a procedúra kerül, amellyel – a törvényes előírásoknak megfelelően – visszaszerzik a pénzt.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!