Hirdetés

Autonómiaértekezlet az EMNP kongresszuson

Az autonómia melletti elkötelezettség jegyében rendezte II. Országos Küldöttgyûlését az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP). A rendezvényenaz erdélyi magyarság önrendelkezése mellett álltakki a magyarországi és a Kárpát-medencei magyar pártok képviselõi. A néppárt új, héttagú országos elnöksége a gyors ütemû pártépítést tartja legfontosabb feladatának.

Makkay József

2013. május 03., 20:132013. május 03., 20:13

2013. május 03., 20:592013. május 03., 20:59

Egy kolozsvári fiatalember mondta ki a lényeget az EMNP II. kongresszusán: olyan ez, mintha autonómiakonferencián lennénk. Az erdélyi, a magyarországi, a kárpát-medencei magyar pártok és szervezetek képviselőit kiegészítve a katalán küldöttnek a működő autonómiát körüljáró beszéde csak hab volt a tortán: a rendszerváltás óta eltelt mintegy 24 esztendő talán az első olyan magyar politikai csúcsfóruma volt a Kolozsváron megtartott néppárti kongresszus, ahol szilárd magyar-magyar összhang alakult ki az erdélyi és a Kárpát-medencei autonómiatörekvések szükségességéről. A megállapítás akkor is kétségbevonhatatlan, ha a küldöttgyűlésen nem vett részt a Magyar Polgári Párt, illetve az RMDSZ. Az erdélyi magyar önrendelkezéshez háttértámogatást nyújtó Magyarország pártjai – kormánypártok és ellenzékiek egyaránt – egy emberként sorakoztak fel az autonómia ügye mögé, jelezve, hogy a székelyföldi, illetve a többi erdélyi magyar autonómiaformák akkor valósíthatók meg, ha azt egységesen kérjük.

Nemzeti egység

Védnöki beszédében Tőkés László EP-képviselő már az elején megadta az alaphangot: Trianonért autonómiát követelünk cserébe. „Formálódik az egységes nemzetpolitikai, határon túli stratégiai szemlélet, ennek jegyében fejti ki tevékenységét az Erdélyi Magyar Néppárt. Területért jogokat követelünk mindenütt a Kárpát-medencei magyarság számára. Nemzetpolitikai alapelvünknek tekintjük, hogy nem külön-külön, kisebbségi mivoltunkban, magunkban maradva folytatjuk harcainkat, hanem erőnket összeadva a nemzet egésze harcol valamennyi nemzetrész jogáért\". Az autonómia mellett kialakítandó nemzeti egységről beszélt Németh Zsolt külügyi államtitkár is, aki a helyi kezdeményezés fontosságát helyezte mindenek elé: „Ti magatok vagytok a kiáltó szó Erdélyben, és erre a kiáltó szóra nagyobb szükség van, mint bármikor korábban\" – fogalmazott a politikus.

Miközben RMDSZ-es berkekben egyféle értetlenkedés fogadja az ellenzéki pártok hangsúlyos autonómia-elkötelezettségét – nem kevesen politikai öncélként jellemzik a másik tábor autonómiával kapcsolatos diskurzusát –, jó volt hallani Rétvári Bence, a magyarországi kormánykoalíciós Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) alelnöke eszmefuttatását. A magyarországi politikus példázatában arról beszélt, ha az erdélyi magyarok hátrakötött kezét végre kioldanák, és engednék, hogy maguk oldják meg saját ügyeiket, a létrejövő autonómiával gyakorlatilag minden rendeződne abból a problémacsomagból, amellyel oktatási-kulturális-gazdasági szempontból szembesül az erdélyi magyarság. Hasonló elkötelezettséggel fejtette ki autonómiával kapcsolatos álláspontját Szili Katalin, a Nemzeti Összetartozás Bizottsága Autonómia Albizottságának elnöke, Szávay István, a Jobbik Magyarországért Mozgalom Nemzetpolitikai Kabinetjének elnöke, és Schiffer András, a Lehet Más a Politika társelnöke. Toró T. Tibor, a néppárt újraválasztott elnöke a konferencia szünetében tartott sajtóértekezletén szóvá is tette: Magyarországon már-már nemzeti egység tapasztalható az erdélyi magyarság autonómiaköveteléseinek ügyében. A szocialista, illetve a Gyurcsány-féle pártot leszámítva – amelyek továbbra is elzárkóznak az erdélyi magyarság ügyeitől – a többi párt keresi a megoldási lehetőségeket.

Nehéz esztendő

A kongresszus behatóan értékelte a párt elmúlt esztendejét. Beszédében Tőkés László részletesen kitért a támadások kereszttüzében építkező néppártnak a megalakulás óta eltelt nehéz időszakára. A pártot ért folyamatos RMDSZ-es és román hatósági támadássorozatnak okait a volt püspök egyetlen mondatban foglalta össze: „Bennünket nem lehet megvásárolni\". Tőkés szerint a mindenkori román hatalomnak csak olyan magyar pártra van szüksége, amelynek fontosabb az önérdek, mint a köz boldogulása, és akik Erdélyben jól el tudják magyarázni, miért nem aktuális az önrendelkezés ügye.

Elnöki jelentésében Toró T. Tibor az elmúlt esztendő „választási pergőtüzek\" közötti építkezéseiről szólt, másfél évnyi pártépítés során 14 megyei szervezet és 179 helyi szervezet alakult. A tavalyi választási eredmények szempontjából több partiumi régió is jeleskedett: a magyarság számarányához képest a néppárt ott jobban teljesített, akárcsak Máramarosban, ahol a tavaly őszi parlamenti választásokon arányaiban a legtöbb szavazatot kapta az EMNP. Zatykó Gyula, a néppárt partiumi régióelnöke ezt azzal magyarázta, hogy a pártnak határozott válasza van a Székelyföldön kívül élő erdélyi magyarság számára is, kiemelten kezeli a partiumi magyar autonómia ügyét is.
A beszámolók rendjén több felszólaló a pártépítéshez elengedhetetlen kemény munka folytatására figyelmeztetett. Szilágyi Zsolt alelnök szerint az elért eredményeknek egyetlen magyarázatuk van: „Másfél év alatt többet dolgoztunk,mint mások évek alatt\". A kampányban megedződött fiatal pártnak „hét nap alatt hét évet kell dolgoznia\", ha mind az erdélyi politikában, mind az újjáépítésre váró erdélyi külpolitikában sikeres, eredményes akar lenni.

Alapszervezetek szükségszerűsége

A párt fő stratégiáját megfogalmazó, a különböző erdélyi autonómiaformák kiharcolását célul kitűző kongresszuson az építkezés alapfeltételének tartották, hogy valamennyi olyan településen, ahol legalább 10 százaléknyi magyar él, alakuljon néppárti alapszervezet. A 2016-os választásokra kitűzött sikeres megmérettetés alapfeltétele ez. Ezt a célt szolgálja a közelmúltban megalakult Országos Önkormányzati Tanács (OÖT) és az Országos Választmány is. Toró T. Tibor szerint az ellenzékben politizáló helyi önkormányzati képviselőknek napi munkájukkal kell bizonyítaniuk, hogy reális alternatívát kínálnak a hatalmon levő RMDSZ-tisztségviselőkkel szemben.
A szünetben több küldöttel is beszélgetve az az általános kép rajzolódott ki, hogy az alulról történő, sikeres építkezésnek nem lehet alternatívája. Ezt legjobban Sándor József szilágysági küldött fogalmazta meg, amikor azt mondta: a helyi, falusi vagy városi néppártos aktivista a párt legfontosabb katonája, aki szűkebb és tágabb körben igyekszik oldani, ellensúlyozni az immár több mint két évtizedes tévhitet, hogy az eddigi politizálásnak nem lehet alternatívája. A tavalyi választások is azt bizonyították, hogy önkormányzati képviselőt csak ott sikerül bejuttatni, ahol aktív helyi szervezet van. Ahogyan Papp Előd székelyföldi alelnök fogalmazott: „nagyon sok kiváló emberünk van, tehát sok kiváló helyi szervezetet kell építenünk\". Az igazi, kemény, „békeidőbeli\" építkezésre a következő két esztendőben kerül sor, a kongresszus egyik szünetében az újságírókkal folytatott beszélgetésén Toró is ezt nevezte a párt legfontosabb feladatának.

Régi-új elnökség

A tisztújítás során Toró T. Tibor a 384-ből 374 szavazattal simán nyerte el az elnöki tisztséget, kihívója nem volt. Az eddigi ötről hét fősre bővült országos elnökség összetétele: Toró T. Tibor elnök, Király Melinda, Papp Előd, Szilágyi Zsolt és Zatykó Gyula alelnökök, valamint Zakariás Zoltán, Országos Választmány elnöke és Benedek Erika, az Országos Önkormányzati Tanács elnöke.

Az egyetlen nagy meglepetéssel Gergely Balázs szolgált, aki születendő második gyerekére hivatkozva visszalépett a jelöléstől, így a Közép-Erdélyi Régió ügyeit intéző eddigi alelnök helyét Király Melinda, a párt Fehér megyei szervezetének elnöke vette át. Meglepetésnek számított talán Tőkés László bejelentése is, aki újságírói kérdésre válaszolva elmondta, nem szándékszik indulni a következő EP-választáson. Ezzel kapcsolatban Toró T. Tibor úgy fogalmazott: a párt igyekszik minden lehetőséget megkeresni, hogy „a romániai magyarság nagy személyiségét\" mégis mandátumhoz juttassa az Európai Parlamentben.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés