Hirdetés

Újabb nacionalista támadás a marosvásárhelyi katolikus gimnázium ellen – Paşcan, Tanasă és egy román iskola perli az intézményt

Tamási Zsolt igazgató szerint a felpereseket politikai érdekek vezérlik •  Fotó: Haáz Vince

Tamási Zsolt igazgató szerint a felpereseket politikai érdekek vezérlik

Fotó: Haáz Vince

Nem nyugszanak a magyarellenességükről elhíresült román politikusok, civilek és pedagógusok, és peres úton szeretnék kicsikarni a 2018 nyarán újonnan létrehozott marosvásárhelyi római katolikus iskola felszámolását. A jogi eljárás beindítását Marius Paşcan, az ellenzéki Népi Mozgalom Pártja (PMP) ügyvezető elnöke jelentette be.

Szucher Ervin

2019. április 17., 19:052019. április 17., 19:05

2019. április 17., 19:092019. április 17., 19:09

Húsvéti „ajándékkal” lepte meg tegnap délelőtt a marosvásárhelyi magyar közösséget Marius Paşcan, az ellenzéki Népi Mozgalom Pártja (PMP) parlamenti képviselője. A honatya Facebook-oldalán tette közzé a hírt, miszerint politikai alakulata a notórius feljelentőként közismertté vált Dan Tanasă vezette civil szervezettel, valamint az Unirea Főgimnáziummal és annak szülői bizottságával közösen

pert indított a román oktatásügyi minisztérium és a marosvásárhelyi II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Líceum ellen a felekezeti iskola törvénytelennek vélt újjáalakítása ellen.

Hirdetés

A politikus szerint a kormánykoalíciót alkotó Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE), valamint az RMDSZ „gonosz politikai húzásukkal” Orbán Viktor magyar kormányfő utasítását követve szegtek alkotmányt és törvényt, amikor 2018 nyarán újból létrehozták a már megszüntetett tanintézetet.

Törvénytisztelet mögé bújtatott magyarellenesség

Felvezetőjében Paşcan megismétli az utóbbi két-három évben többször hangoztatott álláspontját, miszerint személy szerint neki semmi baja nincs a felekezeti oktatással, a magyar nyelvűvel sem, csakhogy azt szeretné, ha Romániában mindenki betartaná a 2011/1-es számú tanügyi törvény előírásait. Szerinte a 2018/48-as számú, a Rákóczi-gimnázium újraalapítását előíró sürgősségi kormányhatározat és az annak alapján született rendelkezések

alkotmányellenesek és diszkriminatív jellegűek a román nemzetiségű diákokkal szemben.

„Az oktatáshoz való jog eddig is biztosított volt Marosvásárhelyen, méghozzá a magyar nyelvű felekezeti oktatáshoz. Sőt mi több, a római katolikus felekezeti oktatás is biztosított volt, hisz a város egyik híres, kizárólag magyar tannyelvű iskolájában voltak katolikus osztályok” – mutat rá közleményében a magyarellenes magatartásáról elhíresült marosvásárhelyi politikus, aki korábban nem csak a két kormánypártot bírálta, hanem egykori felettesét és barátját, Dorin Florea polgármestert is, amiért nem próbálta meg visszaállamosíttatni a katolikus egyháznak visszaszolgáltatott Klastrom (Mihai Viteazul) utcai épületegyüttest.

Visszafogottan optimista az igazgató

Bár Marius Paşcan és magyarellenes elvbarátai lépése jóformán borítékolható volt, a tegnapi bejelentés mindenkit meglepett. Tamási Zsoltot, az iskola régi-új igazgatóját nem érte váratlanul a perbe hívás, annál is inkább, mivel az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) által meghurcolt pedagógus tudta, hogy számíthat a szolgálatos feljelentők bosszújára.

Idézet
Az elmúlt években történtek ellenére sem hinném, hogy ezúttal gondjaink lennének. Annál is inkább, mivel 2018 nyarán ugyanazzal a jogi eljárással a minisztérium két iskolát hozott létre: a marosvásárhelyi római katolikus gimnáziumot és a temesvári ortodox líceumot”

– adott hangot visszafogott optimizmusának a Krónikának nyilatkozó Tamási. Az igazgató szerint a felperesek többsége csak politikai tőkekovácsolásra próbálja használni a vásárhelyi magyar nyelvű felekezeti oktatás elleni fellépést.

Politikai akciót sejt az államtitkár

Kovács Irén Erzsébet oktatási államtitkár tegnap lapunk érdeklődésére elmondta, a minisztériumhoz eddig nem érkezett semmilyen hivatalos okirat a perről, így a szaktárca jogi osztálya nem értesült arról, mire vonatkozik a kereset. „A Marosvásárhelyi Táblabíróság honlapján valóban be van jegyezve a 95/43/2019-es számú dosszié, de a hivatalos idézés megérkezéséig ennél többet nem tudok mondani az üggyel kapcsolatosan. Egyedül a bíróság jogköre megítélni, hogy egy perbeadvány indokolt-e vagy sem” – vélekedett a minisztérium kisebbségi oktatásért felelős államtitkárságának vezetője. Szerinte mivel egy politikai párt is a felperesek közt szerepel, több mint valószínű, hogy politikai akcióról van szó, amely az európai parlamenti választások kampányának része. „Vannak, akik folyamatosan a magyar iskolák ellen dolgoznak, nekünk az a feladatunk, hogy megvédjük az iskolák és a magyar diákok érdekeit” – tette hozzá Kovács Irén Erzsébet.

Iskolakálvária vétón át Budapest kiállásig

A marosvásárhelyi katolikus iskola miniszteri rendelettel indulhatott újra tavaly ősszel, miután több jogi eljárás az intézmény megszűnéséhez vezetett. A korrupcióellenes ügyészség (DNA) 2016 októberében kezdte vizsgálni a tanintézet létrehozásának körülményeit, és 2017 szeptemberében emelt vádat ez ügyben Ștefan Someșan és Tamási Zsolt ellen. Az ügyészségi vizsgálat és az iskola létrehozásának részleteit rögzítő tanfelügyelőségi határozat bírósági felfüggesztése a Római Katolikus Gimnázium megszűnéséhez vezetett. Azóta a bíróság visszaküldte a Someșan és Tamási elleni vádiratot a DNA-nak. A magyar kormány 2017 szeptemberében bejelentette: a tanintézet jogi státusának megszűnte miatt vétót emel Románia OECD-csatlakozása ellen, majd később, amikor Liviu Dragnea PSD-elnök biztosította Orbán Viktor miniszterelnököt az iskola újraalapításáról, Magyarország visszavonta a vétót. Az iskola újraalapításáról 2018 februárjában törvényt fogadott el a román parlament, ezt azonban az alkotmánybíróság egy hónappal később alkotmányellenesnek minősítette. Az iskola végül az oktatási tárca tavaly augusztus 9-én elfogadott rendelete alapján nyithatta meg ismét kapuját a szeptemberi tanévkezdéskor, immár II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Gimnázium néven. A tanintézet élére ismét Tamási Zsoltot nevezték ki igazgatónak, aki februárban sikeresen versenyvizsgázott is az igazgatói kinevezésért.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben

A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
Hirdetés
Hirdetés