Hirdetés

Nagyváradi premontrei-ügy: apró reménysugár a rend számára, párbeszédet szorgalmaz az RMDSZ

Nagyvárad

Segítség? A nagyváradi premontrei apát szerint a törvényszéki döntés az igazság felé mozdítja el az ügyüket

Fotó: Balogh Levente

Apróbb sikerről számolt be Fejes Rudolf Anzelm nagyváradi premontrei apát azt követően, hogy kedden csendőri kíséretben végrehajtó foglalta le a rendházat és a templom sekrestyéjét az önkormányzat követelése nyomán.

Krónika

2026. április 17., 09:012026. április 17., 09:01

A nagyváradi apát közlése szerint csütörtökön volt a törvényszéken annak a bírósági végzésnek a fellebbezési tárgyalása, amit kedden végrehajtottak a helyi önkormányzat kezdeményezésére.

Idézet
A bírói testület a tárgyaláson elrendelte, hogy a nagyváradi önkormányzat határozza meg, hogy hol van az az ingatlan, amelyik a Roman Ciorogariu utca 16. szám alá van beosztva. Ugyanakkor elrendelte egy kataszteri szakvélemény készítését az épületeink, udvaraink régi helyrajzi számai alapján.

Az újabb tárgyalás május 14-én lesz és addig a bírói testület helyszínelésre fog kiszállni, hogy megtekintse a végrehajtás tereit. A helyszínelés nem lesz nyilvános, csak a prépostság és a polgármesterség képviselői vannak meghívva. Úgy értékelem, hogy ezek a rendelkezések az igazság felé mozdítják el az ügyünket” – fogalmazott az apát.

Hirdetés

Mindez azért fontos, mert – mint arról beszámoltunk – az apát nemrég azzal szembesült, hogy a román irányítású önkormányzat, amely mindent megtesz annak érdekében, hogy a premontrei gimnázium megszerzése után az iskolát a templommal összekötő rendházra is rátegye a kezét,

eltüntette a telekkönyvi nyilvántartásból az Úri (hivatalos román nevén Roman Ciorogariu) utca 16. helyrajzi számú helyszínt, azaz a rendházat jelölő számot, és azt önkényesen a 14. szám alatt szereplő iskolaépület részeként tüntette fel.

Mindeközben az RMDSZ Bihar megyei szervezete közleményt bocsátott ki az ügyben, miután a katolikus hívek, illetve a nagyváradi magyar közösség részéről számos bírálat érte, hogy nem lépett fel határozottan az ügyben. Ebben a keddi végrehajtási akció kapcsán leszögezi: elfogadhatatlannak tartja, hogy bármilyen indokkal – akár bírósági végzés alapján – hatóságok karhatalmi erő kíséretében lépjenek be templomba.

Idézet
A szabad vallásgyakorlásukat végző hívekre és egyházi elöljárókra gyakorolt ilyen jellegű nyomás a román állam legsötétebb korszakait, reflexeit idézi”

– mutat rá az alakulat közleménye. Hozzáteszik: a nagyváradi premontrei rendtől az ingatlanügyeinek jogi képviseletére az RMDSZ, valamint annak jogi képviselői, vezetői az elmúlt 36 évben soha nem kaptak megbízatást.

A közlemény szerint az RMDSZ és vezető tagjainak hivatalos köz-, illetve jogképviseleti munkájának köszönhetően ma Nagyváradon a három legnagyobb magyar középiskola – az Ady Endre Gimnázium, a Lorántffy Zsuzsanna Református Gimnázium, a Szent László Római Katolikus Teológiai Gimnázium – is a történelmi egyházainknak visszaszolgáltatott épületben működik.

„A rend és az apát által megbízott jogi képviselők jó szándékát nem vitatva, rögzíteni kell, hogy a visszaszolgáltatási folyamatok, bírósági perek a most kilakoltatás alatt álló ingatlan esetében – tudomásunk szerint – jogerős bírósági döntéssel lezárult, a rend számára kedvezőtlenül. A kialakult helyzet feloldása érdekében szövetségünk kompromisszumos megoldást javasolt. Az önkormányzat nyitottnak mutatkozott egy olyan megállapodásra, amely a jelenleg is használt ingatlanrészekre vonatkozóan részbeni tulajdonba adást, használati jog biztosítását, felújítást, valamint új ingatlanrész építésének lehetőségét is magában foglalta.

A javaslat a nagyváradi rend, az apát részéről nyilvános elutasításra talált. Kollégáink jószándékú törekvései, próbálkozásai sokoldalú, megbélyegző nyilatkozatok és reagálások tömkelegét kapták. Mindezek ellenére

Idézet
úgy értékeljük, hogy a jelen helyzetben továbbra is a jogi realitásokra épülő párbeszéd lehet a megoldás.
Az önkormányzatnak komoly felelőssége van abban, hogy még a számára kedvező bírósági döntések birtokában is úgy járjon el, hogy a város közösségi békéje ne sérüljön, és egyetlen közösség se érezze magát üldözöttnek vagy kiszolgáltatottnak”

– áll a Bihar megyei RMDSZ közleményében.

Mint arról beszámoltunk, kedden jelentős létszámú, fegyveres csendőrkontingens kíséretében végrehajtó szállt ki a premontrei rendházba, hogy lefoglalja azt. Először rátörtek a templomban misén részt vevő hívekre, majd hétórás eljárás keretében a végrehajtó felleltározta és lefoglalta a rendházat.

Ráadásul az önkormányzat nem elégszik meg ennyivel: immár a templomudvart és a sekrestyét is magáénak követeli, holott utóbbi – mint az ismeretes – a katolikus templomok szerves része, amely nélkül nem lehet az előírt szertartás szerint lebonyolítani egy misét.

korábban írtuk

Nagyváradi premontrei-ügy: mise közben érkezett a végrehajtó, drámai órák a templomban
Nagyváradi premontrei-ügy: mise közben érkezett a végrehajtó, drámai órák a templomban

Kedden reggel pontban kilenc órakor megérkezett a végrehajtó a nagyváradi premontrei templomhoz, ahol a Fejes Rudolf Anzelm apáttal szolidarizáló hívek fogadták. Ez sem akadályozta meg abban, hogy mise közben, csendőrök kíséretében behatoljon a templomba.

Az apát egyébként még hétfőn délután közzétette válaszát a pénteken megkapott végrehajtói felszólításra. Ebben leszögezte, hogy

az egyházügyi államtitkárság igazolása szerint is a vallásgyakorlathoz szükséges terek ki vannak véve minden elidegenítés és végrehajtás alól.

„A város által kívánt tereket a Premontrei Prépostság tölti ki, aki nem volt fél az én kilakoltatási peremben. Ezek a terek nem az én privát vagyonom, hanem a prépostságé, ahová a végrehajtó holnap be kíván lépni. Ráadásul a prépostság székhelye is. Én mint a prépostság törvényes képviselője tartózkodom ezekben a terekben, tehát a végrehajtónak semmilyen jogcíme nincs a kilakoltatási elsőfokú végzés értelmében ide bejönni. Amennyiben megteszi, közrendet, alkotmányt és vallásszabadságot is sért vele. Ellenfeleim azt gondolják, hogy személyemen keresztül el tudják lehetetleníteni a prépostságot, de ez nem így működik, mert avval, hogy ezeket a tereket védem, az általam vezetett egyházi intézményt védem, amely része a Római Katolikus Egyháznak. Következtetésképpen az Egyházat védem. Ezért ez az ügy nem az én személyes magánügyem, hanem az Egyház ügye, még akkor is, ha elsődlegesen személyemet érinti” – szögezte le válaszában az apát.

Mint megírtuk, az apát először február 23-ára kapott kilakoltatási végzést, de az önkormányzat végül a kilakoltatás halasztását kérte

– hivatalosan azzal az indokkal, hogy a síszünet után akkor kezdődött el a tanítás a szomszédos Mihai Eminescu Főgimnáziumban, azaz az egykori premontrei gimnáziumban.

Ugyanakkor a halasztásról szóló váratlan döntés vélhetően annak is betudható, hogy a román hatóságok megrettentek az apát védelmére a templom előtt összegyűlt mintegy kétszáz fős tömegtől.

Az apát ellen a város önkormányzata indított kilakoltatási pert, arra hivatkozva, hogy a rendház az önkormányzat tulajdonában van, és a mellette levő iskolaépülettel együtt – amely korábban premontrei gimnáziumként működött, de az államosítás után a Mihai Eminescu Főgimnáziumnak ad otthont – európai uniós forrásokból fel akarják újítani. A kilakoltatást a nagyváradi bíróság január végi ítélete mondja ki, amely ugyan alapfokú, tehát nem jogerős, azonban mivel az önkormányzat sürgősségi eljárást kért, ennek ellenére végrehajtandó.

Egyébként az önkormányzat akkor nem engedélyezte a CitizenGo Magyarország által az épület elé szervezett tiltakozó megmozdulást – ürügyként azt hozták fel, hogy a bejelentésben szereplő cím – Úri/Roman Ciorogariu utca 16 szám – nem létezik.

Ugyanakkor a Google térképen az illető cím nagyon is létezik, és a premontrei rendház található ott.

Az apát február elején kapta kézhez a végrehajtói felszólítást, hogy legkésőbb 23-án reggel tíz óráig hagyja el a rendházat. Emellett összesen 3 121 lej kifizetését is követelte – ebből a felszólítás szerint 363 lejt a kényszer-kilakoltatáshoz kapcsolódó dokumentáció összeállítása, 96 lejt a postaköltség, 2662 lejt pedig a végrehajtói honorárium tesz ki.

Az apát akkor a Krónika kérdésére kijelentette: fellebbezést nyújt be az alapfokú ítélet ellen. „Nyilvánvaló, hogy meg fogom fellebbezni. Az ítéletben olvasható kitételek ugyanis nem teljesen törvényesek. Egy telekkönyv alapján akarnak kilakoltatni, de se név, se cím nem szerepel benne. Nyilván megpróbálják majd végrehajtani az ítéletet, de mi megteszünk minden lépést, hogy az igazság szempontjából mégis megpróbáljuk megakadályozni” – közölte lapunkkal az apát.

Leszögezte: „én innen nem tudok elmenni hivatalomnál fogva”.

„Magánszemélyként akarnak kilakoltatni, de nekem van itt munkaszerződésem is, ami ide köt. A helyzet az, hogy az önkormányzat fordítva ül a lovon, mert a prépostságot kellett volna kilakoltatni, nem engem, és akkor a prépostsággal együtt nyilván mentem volna én is” – mutatott rá. Az apát akkor egyúttal támogatást is kért a végrehajtási költségek fedezésére, ami nyomán gyűjtés indult.

Amúgy múlt héten az apát azt is tudatta, hogy levelet kapott Szabó Ödön nagyváradi RMDSZ-es parlamenti képviselőtől, amelyben a honatya az arról tájékoztatta, hogy az ügyben megpróbált közbenjárni az önkormányzatnál, és szóbeli ígéretet kapott arra, hogy a templomot és a mellette levő területet a premontrei rendre íratják át, és lehetőséget biztosítanak egy új rendház félépítésére.

Az apát közösségi oldalán leszögezte: nem tud szóbeli ígéreteket elfogadni.

Mint arról beszámoltunk, az önkormányzat még májusban küldött kilakoltatási végzést Fejes Rudolf Anzelm premontrei apátnak, váradhegyfoki prépost-prelátusnak, amelyben felszólította, hogy öt munkanapon belül hagyja el a premontrei rendházat, mivel azt a város tulajdonának tekintik, és fel akarják azt újítani.

Fejes Rudolf Anzelm a Krónikával közölte, jogi lépéseket tervez az ügyben.

Mivel nem tett eleget a felszólításnak, az önkormányzat bírósághoz fordult.

Májusi közleményében az apát úgy fogalmazott: a szerzetesi örökfogadalom által megszentelt életforma nem visszavonható, nem időhöz vagy hatósági engedélyhez kötött, és nem sorolható be a polgári jog kategóriái alá. A rendház nem bérelhető, nem birtokba vehető, nem felmondható – mert nem szolgálati lakás, hanem az Egyház domus Dei-ja: Isten háza és a megszentelt élet tere, amelyet egyházi kánoni klauzúra védelmez. Ezért minden olyan állami megnyilatkozás, amely az e helyen történő jelenlétemet jogcím nélkülinek minősíti, nemcsak szakmailag téves, hanem a vallásszabadság és az egyházjogi autonómia szempontjából is elfogadhatatlan.

A Krónika megkeresésére, hogy milyen jogcímen akarja kilakoltatni az önkormányzat, kinek a tulajdonában áll most a rendház, leszögezte:

az ingatlan a premontrei rend tulajdonában van a legfelsőbb bíróságon született ítélet nyomán.

„A mi tulajdonunkban van nemcsak a rendház, hanem az egész ingatlan, mivel Bolojan úr (Nagyvárad korábbi polgármestere, jelenlegi miniszterelnök – szerk. megj.) annak idején kitöröltette az állam egyetlen jogcímét, az államosítást. És ezt perrel tette, tehát visszafordítani nem lehet. Mi próbáltuk ennek a pernek az iratait megnézni, de nekünk soha nem adták ki az anyagot, mivel azt mondták, hogy illetéktelenek vagyunk. Bolojan úr rájött arra, hogy csak az épület közepe van államosítva, és akkor, amikor államosították, ezt át is vitték egy más telekkönyvi betétbe. Tehát nem volt nehéz elfogadni, amit a prépostság mindig is mondott, hogy csak a közepe van államosítva, a többit csak úgy elfoglalták” – mutatott rá az apát. Hozzátette: a volt polgármester biztos akart lenni a dolgában, mert ilyen ingoványos jogi helyzetben levő ingatlan kapcsán nem lehet munkálatokat végezni és pályázni sem. Mivel kitöröltette az államosítást, a jogcím visszaszállt ránk. Közben, mikor már ez megtörtént, ők körülbelül hat telekkönyvre feldarabolták kataszterileg az épületet, úgyhogy a régin már csak a templom maradt. Ennek nyomán ilyen tiszta, úgynevezett tiszta telekkönyvekkel pályáztak. A saját nevükre telekkönyveztették azt, ami nem az övék” – hangsúlyozta az egyházi vezető.

A Krónika megkeresésére a nagyváradi önkormányzat ingatlanügyi osztályának helyettes ügyvezető igazgatója, Cristian Popescu ugyanakkor tagadta, hogy visszaélést követtek volna el.

Az igazgatóhelyettes szerint az apát „olyan helyiségeket foglal el, amelyek nincsenek a tulajdonában”.

„Létezik egy bírósági ítélet, amelyet nem kíván elismerni. Az ítélet arra az ingatlanra vonatkozik, amelyben ma a Mihai Eminescu Főgimnázium működik. Az általa használt öt helyiség ugyanis a gimnáziumhoz tartozik. A szóban forgó ingatlan az Eminescu-gimnáziummal azonos helyrajzi számmal rendelkezik. Hozzáépült a templomhoz” – mondta.

Kérdésünkre, hogy amennyiben az apátot kilakoltatják, mi a tervük a szóban forgó ingatlanrésszel, az igazgatóhelyettes kifejtette, a főgimnáziumnak adnák át a helyiségeket. „A teljes ingatlanban felújítás kezdődik. Ennek során a jelenleg az iskolához tartozó helyiségek mellett ezeket a helyiségeket is felújítják, majd átadják őket az iskolának” – mondta.

Azóta – az ügyet övező közfelháborodás nyomán – olyan nyilatkozat is elhangzott, hogy a helyiségeket a felújítás után ismét az apát rendelkezésére bocsátanák.

A premontrei apát egyébként hosszú évek óta pereskedik az államosított ingatlanai visszaszolgáltatása érdekében – többek között a ma a Mihai Eminescu Főgimnáziumnak otthont adó, a kilakoltatási felszólításban is szereplő és az igazgatóhelyettes által is említett rendház tőszomszédságában álló Premontrei Gimnázium épületéért is –, de máig csupán a korábbi tulajdona elenyésző részét szolgáltatta vissza a román állam.

korábban írtuk

„A cél a teljes kiszorítás”: jogsértésre és a jogállamiság semmibe vételére panaszkodik a nagyváradi premontrei apát
„A cél a teljes kiszorítás”: jogsértésre és a jogállamiság semmibe vételére panaszkodik a nagyváradi premontrei apát

Kiszorítási kísérletnek és a jogállamiság megsértésének tekinti Fejes Rudolf Anzelm nagyváradi premontrei apát, hogy a bihari megyeszékhely bírósága csütörtökön a rendházból való kilakoltatásáról döntött az önkormányzat által indított perben.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben

A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.

Kánikula miatt adtak ki figyelmeztetést, több erdélyi megyében viharriasztás van érvényben
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz

Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.

Nem is olyan sokára elkészül egy székelyföldi autópálya-szakasz
2026. június 23., kedd

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat

Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.

Kriptovaluta-bányászat: a túl nagy villanyszámla buktatta le az adócsalókat
2026. június 23., kedd

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért

Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.

Nem játék: már több tízezer lejnyi bírságot róttak ki a medvék etetéséért
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás

Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.

Amikor a legjobban kéne öntözni, akkor nem üzemel a felújított szivattyúállomás
2026. június 23., kedd

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket

Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.

Sokan autóval mennek a Kárpátokba, leszedik, tönkreteszik a védett növényeket
2026. június 23., kedd

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása

Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.

Egy lépéssel közelebb Parajd több millió eurós támogatása
Hirdetés
2026. június 23., kedd

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók

Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Erdélyt sem kímélte az ítéletidő, újabb viharok várhatók
2026. június 23., kedd

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe

Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.

Orbán Anita a nagyváradi apát kilakoltatásáról: a kormány nem kíván beleszólni más országok belügyeibe
2026. június 22., hétfő

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra

Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.

Erdély-szerte kezdődik a parlagfű virágzása, kemény bírságok várnak a hanyag telektulajdonosokra
Hirdetés
Hirdetés