
Kocsis Máté szerint az új frakcióban „most a spártaiakra van szükség, nem az athéniakra”
Fotó: Kovács Attila
„Sok hiba, bűn és árulás történt, sok sunyi, pénzéhes potyautas utazott velünk” – írta Kocsis Máté, a Fidesz leköszönő frakcióvezetője vasárnap a Facebookon a Tisza Párt kétharmados győzelmét hozó választási eredmény okait elemző posztjában. Kocsis Máté hangsúlyozta: a Fidesz-KDNP veresége nem végzetes, és újra „hadrendbe állnak”.
2026. április 19., 20:072026. április 19., 20:07
A Fidesz-KDNP szavazóinak szánt írásban a Kocsis Máté a választások óta eltelt hetet rendkívül fájdalmasnak és nehéznek értékelte, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az eredményt „nem szabad, nem lehet és nem is kell megkérdőjelezni”. A kétharmados Tisza-győzelemmel kapcsolatban emlékeztetett, hogy a Fidesz-KDNP négyszer volt ilyen helyzetben. Ezért arra figyelmeztetett: ne becsüljék le a kétharmad erejét, de kerüljék a túlzó képzelgéseket is. Nem érdemes annál jobban dramatizálni a helyzetet, mint amilyen amúgy is – tette hozzá.
Arra is felhívta a figyelmet, hogy a „parlamenti patkó arányainak látványa torzít, ahogy korábban is tette”, mert valójában mintegy „3,4 millió szavazat áll szemben kb. 2,5 millióval”.
Értékelése szerint a leadott szavazatok megoszlása alapján a vereségben „semmi történelmi nincs”, hanem azt az elmúlt 16 év teszi azzá: a nemzeti korszak hosszúsága, megszokottságának megszakadása. „Attól történelmi ugyan, de a számokból eredően nem végzetes” – fogalmazott.
A vereség okai között sorolta fel, hogy a háború kitörése óta gyakorlatilag „letérdelt az európai, benne a magyar gazdaság, és szerinte alaposabb értékelést igényel majd az is, hogy az ukrán beavatkozás a magyar választásokba” mit okozott. Szerinte igazat mondtak azzal, hogy baj közeleg, veszélyek jönnek, ahogy azzal is, hogy mindezt megsínyli majd az emberek pénztárcája.

Teljes megújulásra van szükség, mert lezárult egy politikai korszak– jelentette ki Orbán Viktor leköszönő miniszterelnök a Patrióta YouTube-csatornáján. Orbán Viktor először szólalt meg az április 12-ei országgyűlési választás óta.
Arra is kitért: az elmúlt években kíméletlenül, válogatás nélkül építették fel a baloldali sajtóban a korrupciós vádakat, és azt is, hogy a korrupció kizárólag Fidesz-közeli lehet. De elismerte, hogy mindez nem sikerülhetett volna az ellenfélnek, ha „néhányan nem szolgáltatnak muníciót hozzá”. Szerinte néhány milliárdos nem érti, hogy a hivalkodó életmód – még ha nem is korrupcióból fedezik – brutálisan rombolja a kormányzó politikai közösség megítélését.
Szerinte az államgépezet nagyot hibázott azzal, hogy máig nem lépett semmit, és az ilyen esetek miatt gondolhatják sokan az országot következmények nélkülinek, „miközben nem az”. Megerősítette, amit a kampányban mondott Matolcsy Ádámról, ma is fenntartja: „ha igaz, amit mondanak róla, akkor börtönben a helye.”
Kocsis Máté írásában az „árulókról” is szólt, megnevezve Borbás Marcsi műsorvezetőt, Balogh Levente vállalkozót és Wáberer György volt kormánybiztost. Úgy vélte: sok ilyen bújik még elő. Arról is írt: a vereség okai között „bizonyosan ott van önmagában a 16 év”.
„Lássuk be. Sok hiba, bűn és árulás történt, és sok sunyi, pénzéhes potyautas utazott velünk” – összegzett, hozzátéve, hogy ezek jó része meg fogja találni korrupciós számításait a Tisza-kormány környékén is. Hangsúlyozta: a „mi oldalunk 99,9 százaléka nem ilyen, az a 0,1 százalék hurkolta a kötelet a nyakunk köré, és ez nem mehet így tovább”, ennek terheit a jobboldal tisztességes és nagy többsége nem veheti többé magára.
Kocsis Máté – aki listán mandátumot szerzett az új Országgyűlésben – jelezte: a parlamenti frakcióba nem férnek bele azok, akik már nem tudnak teljes erejükkel harcolni, vagy megunták, elfáradtak. „Most a spártaiakra van szükség, nem az athéniakra” – fogalmazott. Szerinte a Fidesz-KDNP – várhatóan 52 fős – frakciójába azok sem férnek bele, akik nem tudnak elszámolni a vagyonukkal, a rájuk bízott feladatokkal, hivatalukban töltött idővel, valamint a „barátság és bajtársiasság megtartása mellett azok sem, akik a liberális lejárató-gépezet áldozatai lettek, és ezért már nem tudnak hozzátenni”.

Olyan Fidesz-frakció kell, amely képes a párt megújulását szimbolizálni – közölte Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter újságírókkal.
Azt írta, lesznek, akik maguk döntenek a sorsukról, lesznek, akikről a közösség. „Egy azonban biztos: újra hadrendbe állunk” – ígérte.
Kocsis Máté azt is hangsúlyozta: a Fidesz-KDNP-nek most sem igaza van, hanem igaza lesz, mert a következő években ki fog derülni, hogy a Tisza becsapta az embereket. „4:3-ra kikaptunk, de lesz visszavágó” - ígérte, hangsúlyozva, hogy a vereséget méltósággal elviselik, az állami vegzatúrát kiállják és soha nem adják fel. „Adjunk hálát az Istennek a nemzeti korszakért, álljunk a vívmányai mellett, fel a fejjel, és rendeződjünk!” – üzente.

Pénteken elrajtoltak az Országgyűlés alakuló ülését előkészítő tárgyalások az Országházban, amelyen mindhárom bejutott párt képviselői jelen vannak.
Irán hétfőn kijelentette, hogy az ENSZ nukleáris felügyeleti szervezetével való együttműködése „a jelenlegi eljárások szerint” folytatódik.
Észak-Komárom gasztronómiai ízvilágát, történelmét és pezsgő kulturális életét bemutató, Kárpát-medencei újságíró-találkozót szerveztek a felvidéki városban. Ebből az alkalomból beszélgettünk Keszegh Béla, Észak-Komárom polgármesterével.
Az Európai Unió eltökélt abban, hogy Moldova uniós csatlakozásának minden szakaszában támogatást nyújtson, és a bővítési folyamat révén egy erős és prosperáló országot üdvözöljön majd az európai családban.
A „tisztítótűz-művelet” elindítását jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben Magyarország „orbáni maffiától” történő megszabadítása érdekében.
Távozik a kormányzó brit Munkáspárt éléről Keir Starmer miniszterelnök, akinek így kormányfői megbízatása is véget ér.
Négy ember meghalt, 28-an pedig megsebesültek egy dróncsapás során a Krím-félszigeten – közölte Szergej Akszjonov, a Moszkva által kinevezett kormányzó, miközben számos robbanásról és tűzről érkeztek hírek.
Donald Trump amerikai elnök szerint sem a tűzszünet idején, sem azt követően nem kell áthaladási díjra számítani a Hormuzi-szoroson, legfeljebb az Egyesült Államok kérhet majd anyagi ellentételezést a hajózási útvonal biztonságának fenntartásáért.
Sulyok Tamás jogi eszközök alkalmazásával is harcolni fog a maradásáért, és azzal vádolta meg az új kormányfőt, hogy összeesküvést sző az állami intézmények feletti ellenőrzés megszerzésére.
Nicușor Dan államfő szombaton Isztambulban részt vett a román haditengerészet Törökországtól vásárolt új korvettjének ünnepélyes szolgálatba állításán.
Irán legfelsőbb közös katonai parancsnoksága szombaton bejelentette a Hormuzi-szoros újabb lezárását a hajóforgalom elől.
1 hozzászólás