Hirdetés

„Felvirrad” a napelemprogram: a lakosság másfél hét múlva szerződést köthet a kiválasztott szakcéggel, ám még sok a kérdőjel

Tető fölé hozzák. A napelemeket a szerződés-aláírást követő nyolc hónapban kell felszerelni •  Fotó: Barabás Ákos

Tető fölé hozzák. A napelemeket a szerződés-aláírást követő nyolc hónapban kell felszerelni

Fotó: Barabás Ákos

Több hónapos várakozás után szeptember 9-én a magánszemélyek is bekapcsolódhatnak a lakosság számára kiírt napelem-telepítési programba, amelyben legtöbb 20 ezer lejes állami támogatást kínálnak az érdeklődőknek. A lebonyolítás azonban még most sem teljesen világos.

Bíró Blanka

Páva Adorján

2019. augusztus 29., 14:512019. augusztus 29., 14:51

2019. augusztus 29., 14:562019. augusztus 29., 14:56

Rég várt bejelentést tett lemondása előtt Grațiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter: szeptember 9-én elérhetővé válik a lakosság számára a villamosenergiát előállító napelemek telepítését támogató program.

A Környezetvédelmi Alap által lebonyolított projekt keretében az érdeklődők 20 ezer lejig terjedő támogatást hívhatnak le napelemek megvásárlására és felszerelésére.

Hirdetés

A határösszegig az állami támogatás az összköltségek 90 százalékát teszi ki, 10 százalék az önrész. Ám az utolsó szakasz kiírása – amikor a programba jelentkező napelem-forgalmazó cégek után a lakosság is bekapcsolódhat – hónapok óta késik. Végül a héten aláírták a szerződést a finanszírozó fejlesztési minisztériummal, és 656 millió lejt különítettek el a programra: ez az összeg 33 ezer rendszer telepítésére elég.

A program beindításáról még az elmúlt év végén döntött a kormány, aztán hónapokig nagy csend volt körülötte, pedig sokan várták a kiírást. Első körben az állam az akkreditált cégekkel kötött szerződést: a pénzt is a feltételeknek megfelelő vállalkozások kapják meg, miután felszerelik az igénylőknek a megpályázott rendszereket. A közreműködő cégek listája a napokban felkerült a Környezetvédelmi Alap honlapjára (amely a túlterheltség miatt alig-alig működik).

A pályázó magánszemélyeknek az általuk kiválasztott cég címére kell majd benyújtaniuk a dokumentációt szeptember 9-től.

A módszer azonban még most sem világos: valószínűleg elektronikus formátumban kell feltölteni a pályázatot. Eközben már megjelentek a közvetítő cégek, melyek vállalják a teljes ügyintézést, a legközelebbi akkreditált kivitelezőnek leosztják a munkát, sőt meg is előlegezik annak az értékét.

Az állami finanszírozás a teljes kiadás legtöbb 90 százalékát fedezi, ám a támogatás nem haladhatja meg a 20 ezer lejt. Tehát

a maximális finanszírozás egy legkevesebb 22 ezer lejbe kerülő rendszer megvásárlásakor illeti meg az igénylőt, akinek minimum 2 ezer lejes önrészt kell kifizetnie.

Viszont ha valaki egy nagyobb teljesítményű, például 30 ezer lej összértékű napelemes rendszert szereltetne fel háza tetejére, akkor a tulajdonosnak 10 ezer lejt kell fizetnie. Tudomásunk szerint azonban vannak olyan cégek, melyek azt kérik a pályázótól, hogy a teljes összeggel előlegezze meg a projektet, a pénzét pedig akkor kapja vissza, amint az állam utalja a támogatást. Ez viszont hatalmas terhet ró a magánszemélyekre. A jóváhagyással rendelkező cégek, sőt a közvetítők egy része is csak az önrészt kéri, a fennmaradó 90 százalékot előteremti. Ezért sem mindegy, hogy az érdeklődők melyik céggel kötnek szerződést, ám egyelőre még mindenki csak tapogatózik, vagy közvetítőre bízta a pályázat menedzselését.

•  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Fotó: Barabás Ákos

Azt biztos, hogy a program olyan napelemek beszerzését támogatja, melyek legalább 3 kWp teljesítményűek (a kWp – kilowatt peak mértékegység a pillanatnyi csúcsteljesítményt jelöli).

Szakértők szerint ez a rendszer egy átlagos háztartás energiafogyasztásának mintegy felét állíthatja elő.

Szigetüzemű (akkumulátoros) rendszer megvásárlása esetén – amely jóval drágább – a pillanatnyi túltermelést tárolni lehet az esti időszakra. Ugyanakkor a hagyományos áramszolgáltató hálózatára kapcsolt (on grid) rendszerben lehetővé válik, hogy a fel nem használt áram a szolgáltatóhoz jusson: azaz a napelem-tulajdonos áramot adhat el az energiavállalatnak.

A héten lemondott Grațiela Gavrilescu környezetvédelmi miniszter szerint a szerződés aláírása után nyolc hónap alatt kell telepíteni a fotovoltaikus rendszereket. 

Menet közben változtattak a feltételeken

A napelemprogram elérhetővé tétele a lakosság számára többek között azért késlekedett, mert

a környezetvédelmi minisztérium a nyár folyamán – azaz több hónappal az eredeti kiírás után – változtatni kívánt a feltételeken,

a módosításokat pedig közvitára bocsátotta. A szaktárca utólag ki akarta zárni a programból azokat az igénylőket, akik jelzáloghitel segítségével vásárolták meg házukat, illetve azokat, akiknek ingatlana cég székhelyéül is szolgál. A tervezett módosítások nagy felháborodást váltottak ki, hiszen az elmúlt években rengetegen vásároltak házat bankhitellel, így az igénylők számottevő része közülük kerülhet ki. A minisztérium képviselői által megfogalmazott egyik érv szerint a hitelt törlesztő háztulajdonosokat azért szerették volna kizárni a programból, mert „rajtuk már segített valaki”, mégpedig a bank, ezért „nem lenne méltányos” másokkal szemben, ha az állam is segítséget nyújtana a hiteleseknek.

Aztán az utolsó métereken bebizonyosodott, hogy a sokakat felháborító érv gyenge lábakon állt.

Cornel Brezuică, a Környezetvédelmi Alap elnöke az Economica.net gazdasági hírportálnak szerdán azt nyilatkozta, végül a jelzáloghitelesek is pályázhatnak napelem-telepítésre, ám csak megkötéssel: hat éven keresztül nem adhatják el házukat, amelyre a program révén szereltek napelemeket. Ha mégis tulajdonosváltás történne, az igénylőnek vissza kell fizetnie az állami támogatást. Ugyanakkor

a cég székhelyéül szolgáló ingatlanok tulajdonosai valóban nem pályázhatnak.

A módosítások csak ezek után jelennek meg a Hivatalos Közlönyben.

Egyébként eleve nem vehetnek részt a programban, akik olyan házra igénylik a befektetést, amelynek tulajdonjoga bírósági per tárgyát képezi, visszaigénylés vagy kisajátítás folyamata alatt áll. A feltételeknek megfelelő pályázók iratcsomójának tartalmaznia kell a támogatási kérvényt, személyazonossági igazolványuk másolatát, a lakóház telekkönyvi kivonatát, valamint egy-egy igazolást az illetékes polgármesteri hivataltól és az országos adóhatóságtól, miszerint az igénylőnek nincs felhalmozott tartozása a helyi önkormányzat, illetve az állam felé. Az iratcsomót a kiválasztott napelem-forgalmazónak kell elküldeni.

Mint ismeretes, a korábban Zöld ház programnak nevezett kezdeményezés mindig rendkívül népszerű volt, nagy érdeklődés övezte, ám forráshiány miatt eddig csak két alkalommal írták ki – legutóbb 2016-ban –, de akkor is korlátozott számú igénylő kapta meg a támogatást.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 28., vasárnap

Ittas sofőr ütött el két kerékpározó kislányt, egyikük meghalt

Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél (Gelu) településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.

Ittas sofőr ütött el két kerékpározó kislányt, egyikük meghalt
Hirdetés
2026. június 27., szombat

„Ha nem foglalkozunk a gyerek lelkével, hogyan várjuk el, hogy jól tanuljon? – Vass Vilmos „a pedagógia lelkéről”

Vajon mi lehet a gépi tudás korában a pedagógia, a tanár–diák kapcsolat lelke, fő benső mozgatóereje? Többek közt erre a kérdésre keres és ad válaszokat Vass Vilmos magyarországi egyetemi docens, a neveléstudományok számos mesterének könyve.

„Ha nem foglalkozunk a gyerek lelkével, hogyan várjuk el, hogy jól tanuljon? – Vass Vilmos „a pedagógia lelkéről”
2026. június 27., szombat

Posztumusz díszpolgári címet kapott Kincses Előd

A marosvásárhelyi önkormányzati képviselő-testület posztumusz díszpolgári címet adományozott Kincses Előd néhai ügyvédnek, emberjogi harcosnak.

Posztumusz díszpolgári címet kapott Kincses Előd
2026. június 26., péntek

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat

Novák Károly Eduárd pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.

Volt magyar miniszter is védelmébe vette a Kolozsvárról „kiutált” oroszokat
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe

Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.

Izsák Balázs: az alapszerződés szerint joga van „beleszólni” Magyarországnak a premontrei ügybe
2026. június 26., péntek

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány

A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.

Székelyföldi megye címerét fogadta el a bukaresti kormány
2026. június 26., péntek

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség

Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.

Bűzlő szennyvíztisztító miatt szabott ki jókora bírságot a környezetőrség
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak

Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.

Kánikulát hoz a hétvége, vörös hőségriasztást is kiadtak
2026. június 26., péntek

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt

Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.

Kiakadtak az oroszok egy erdélyi város polgármesterére az orosz zászló és himnusz betiltása miatt
2026. június 26., péntek

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt

Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.

Meghalt egy gyerek Kolozs megyében, miután ráesett egy sírkereszt
Hirdetés
Hirdetés