
Fotó: Bone Ewald
2012. április 20., 11:022012. április 20., 11:02
A SecurEnvoy mobiltelefon-biztonsági cég megbízásából elvégzett közvélemény-kutatás során megkérdezett 18 és 28 év közötti fiatalok körében 76 százalékos volt ez az arány. A megkérdezettek 40 százaléka mondta azt, hogy két mobiltelefonja van. „Az okostelefonok és a korlátlan átalánydíjak megjelenésével a jelenség csak tovább erősödött. Mindenkinek egész sor szolgáltatáshoz van hozzáférése. Hol vagyok? Van-e étterem a közelben? Megveszem a vonatjegyet a hétvégére, megtervezem az esti programomat” – összegezte Damien Douani, a FaDa ügynökség újtechnológia-szakértője.
„Néhány éve az SMS volt a nomofóbia egyik formája. Hüvelykujj-generációnak hívták azokat, akik megállás nélkül üzeneteket pötyögtek. Az internetes okostelefon azonban az SMS tízezerszeresével ér fel” a szakértő szerint. „A Google-reflex mobiltelefonra került – ha szükségem van egy információra, bárhol megtalálom a választ, ez a megtestesült lehetőség” – hangsúlyozta Damien Douani.
A franciák 22 százaléka vallotta be, hogy nem képes egy napot eltölteni a mobiltelefonja nélkül a Mingle cég által márciusban 1500 felhasználó körében elvégzett felmérés szerint, a 15-19 évesek között ez az arány 34 százalékos volt. A megkérdezettek 29 százaléka válaszolta azt, hogy nehezen, de kibírja több mint 24 órán át a mobiltelefonja nélkül, míg 49 százalékuk „gond nélkül” megvan nélküle.
„Érthető, hogy az emberek függővé válnak az okostelefontól, hiszen benne van az egész életük, s ha elveszítik vagy elromlik, a világtól teljesen elzárva érzik magukat” – hangsúlyozta Phil Marso író, a február 6–8-áig évente megrendezett mobiltelefon-mentes világnapok szervezője. „Ez az eszköz elembertelenít. Láttam egyszer egy embert, aki az okostelefonján nézte a városnegyed térképét, ahelyett, hogy megkérdezte volna tőlem, hol az az utca, amelyet keres” – mesélte
. „Ezzel párhuzamosan a közösségi hálózatok közösségekkel teremtenek kapcsolatokat, ami az állandó aktualizálás és konzultáció igényét váltja ki. Ha lenne a telefonon egy olyan számláló, amely mutatná, hogy hányszor nézi meg az ember, sokan meglepődnének” – így Damien Douani. A szakértő szerint a „függés területének valódi kiszélesedéséről” van szó. „Megjelent egy új tünet: állandóan rajta vagyok a hálózaton, megnézem a telefonomat, hátha…”
„Robotszerűen működő társadalomban élünk, ahol egy sor dolgot kell egyszerre csinálni. A lakosság egy része azt hiszi, ha nincs bekapcsolva, lemarad valamiről. Márpedig ha lemarad az ember valamiről, vagy nem tud azonnal reagálni, idegesség alakul ki. Az emberek türelmetlenek” – mondta Phil Marso, aki 2004-ben első könyvét teljes egészében SMS-ekben írta. „Az okostelefon tönkretesz egyfajta fantáziát. Mindent tálcán kap az ember, nincs többé olyan spontaneitás vagy meglepetés. Kiirtunk egyfajta váratlanságot az életünkből” – vélte az író.
|
Ez egy negatív élménnyel kapcsolatban hasznos lehet, pozitívnál viszont nem túl szerencsés. Az érzelmek „kibeszélése” hasonlóan működik, mint a traumák feldolgozásában alkalmazott klinikai módszerek: az átélt negatív élmények elemzése és kibeszélése csökkenti az érzelmek intenzitását, így rendkívül fontos része a feldolgozási folyamatnak. A pozitív élmények esetében ugyanez történik, ezért azokra úgy lehet a legjobban vigyázni, ha nem beszélünk róluk, helyette egyszerűen megéljük azokat. Érdekes módon a praktikus információkkal kapcsolatban mindez pont fordítva működik. Egy autómárkával, légitársasággal vagy szoftverrel kapcsolatos pozitív vagy negatív élményről való beszéd inkább felerősíti az azokhoz fűződő érzéseinket, mintsem tompítja. A szakember szerint ez azért lehetséges, mert ezek az élmények konkrét dolgokra irányulnak, és a hozzájuk fűződő élmények érzelmi helyett inkább tapasztalati jellegűek. Minél többet gondolkozunk ezeken a gyakorlati dolgokon, annál határozottabban és magabiztosabban alkotunk véleményt – írja a MedicalXpress.com. |
Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.
Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.
Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.
Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.
Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.
A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.