
Botrányt okozott az orosz zászló Kolozsváron (képünk illusztráció)
Fotó: Pexels.com
Novák Károly Eduárd, Románia történetének első paralimpiai bajnoka, az RMDSZ korábbi sportminisztere pénteken úgy fogalmazott: „az orosz sportolók részvételének megtagadása” a kolozsvári ritmikus gimnasztika világkupán azzal a kockázattal jár, hogy negatív precedenst teremt a román sport számára a nemzetközi porondon.
2026. június 26., 21:292026. június 26., 21:29
2026. június 26., 21:322026. június 26., 21:32
„Az orosz sportolók részvételének megtagadása a Kolozsváron megrendezett Torna Világkupán sajnálatos módon negatív precedenst teremthet a román sport számára a nemzetközi színtéren. Függetlenül attól, hogy Románia politikailag milyen érzékeny helyzetben van ezzel a konfliktussal kapcsolatban,
Amennyiben Románia rendezőként megtagadja olyan sportolók részvételét, akik a nemzetközi előírások szerint jogosultak indulni, az a nemzetközi sportszövetségek szabályainak figyelmen kívül hagyásaként értelmezhető, és veszélyeztetheti Románia hitelességét mint nemzetközi sportesemények házigazdája.
A nemzetközi sport közös szabályok alapján működik. Bármilyen politikai álláspontot is képvisel egy ország, ha továbbra is a nemzetközi sportélet megbecsült szereplője kíván maradni, tiszteletben kell tartania azoknak a nemzetközi sportszövetségeknek a szabályait, amelyek versenyeinek megrendezését vállalja” – írta Facebook-bejegyzésének magyar nyelvű szövegében Novák.
Aki azok után foglalt állást a közösségi médiában, hogy az orosz ritmikusgimnasztika-válogatott úgy döntött,
– közölte pénteken az Orosz Tornaszövetség (RGF) sajtóirodája a TASZSZ hírügynökség jelentése szerint.
Oroszország romániai nagykövetsége közleményében rámutat, hogy „az orosz sportolók kénytelenek voltak lemondani a 2026. június 26–28. között Kolozsváron zajló FIG World Challenge Cup ritmikusgimnasztika-versenyen való részvételről a román fél álláspontja miatt, amely nem biztosította az orosz válogatott teljes körű részvételének lehetőségét, a Nemzetközi Tornaszövetség (FIG) 2026. május 17-i és az Európai Tornaszövetség (European Gymnastics) 2026. május 24-i azon döntései ellenére, amelyek a korábban alkalmazott korlátozó intézkedések (Ad-Hoc Rules) eltörléséről és az orosz sportolók jogainak teljes körű visszaállításáról szóltak”.
„A helyi hatóságok megtagadták, hogy delegációnk számára biztosítsák az Oroszországi Föderáció állami zászlaja alatti versenyzést és az Oroszországi Föderáció állami himnuszának elhangzását.
amelyek előírják a sportversenyek résztvevőinek egyenlőségét, valamint az állampolgárságon vagy nemzeti hovatartozáson alapuló megkülönböztetés megengedhetetlenségét. A sport küldetése, hogy egyesítse a népeket, elmélyítse a kölcsös megértést és a békét szolgálja, nem pedig az, hogy a politikai konjunktúra túszává és a kollektív felelősség eszközévé váljon” – áll a nagykövetség üzenetében.
A reakció azt követően született, hogy Kolozsvár polgármestere, Emil Boc bejelentette: a versenyen nem vonják fel Oroszország zászlaját, és nem fogják lejátszani az ország himnuszát.
„Ez a döntés nem a sportolók elleni tiltakozás; semmi bajom a sporttal, támogatom a sportot,
egy olyan országban, amely oly sokszor kifejezte álláspontját Oroszország Ukrajna elleni agressziójával szemben, és az Európai Unió is határozottan elítélte Oroszország Ukrajna elleni agresszióját” – szögezte le Boc.
Amint arról beszámoltunk, nemrég az oroszbarátsággal is vádolt román szélsőségesek által használt panelek használatát vetette Novák Károly Eduárd egykori sportminiszter szemére Csoma Botond, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője. A szövetség szóvivője a Román Paralimpiai Bizottság elnöki tisztségét betöltő Novák azon nyilatkozatára reagált, amelyben több okból bírálja az RMDSZ-t, ugyanakkor olyasmit is mond, hogy nincs szükség etnikai alapon szerveződő pártokra Romániában.

Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Magyarországnak nemcsak politikai, hanem szerződéses alapja is van arra, hogy megszólaljon az erdélyi magyarságot ért jogsérelmek ügyében, így a premontrei apát kilakoltatásának ügyében is – hívta fel Orbán Anita külügyminiszter figyelmét Izsák Balázs.
A bukaresti ügyvivő kormány pénteki ülésén hivatalosította Hargita megye címerét – tájékoztatott a szövetség sajtóirodája, jelezve, a döntés az RMDSZ javaslatára született.
Az Arad megyei Borossebesen működő előtisztító derítőállomásból áradó bűzre panaszkodnak a helyi lakosok, a környezetőrség ellenőrzése pedig súlyos szabálytalanságokat tárt fel. Az üzemeltetőt 100 ezer lejre bírságolták.
Újabb riasztásokat adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt. Vasárnap 16 megyében a legmagasabb fokú hőségriasztás lesz érvényben.
Heves reakciót váltott ki Moszkvában, hogy Emil Boc, Kolozsvár polgármestere nem engedélyezte az orosz zászló kitűzését egy, a városban zajló sporteseményen.
Egy 12 éves gyermek csütörtökön életét vesztette, miután ráesett egy kereszt egy Kolozs megyei temetőben.
Levélben fordult Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez Bíró Barna Botond, a Hargita megyei önkormányzat elnöke, amelyben európai fellépést sürget az ember és barnamedve közötti, egyre súlyosbodó konfliktusok kezelésére.
A jubileumi, 35. Tusványoson idén is a magyar és a határon túli közélet számos ismert szereplője vesz részt. A közéleti programok középpontjában a béke és a gazdasági kihívások állnak, a Tisza-frakció meghívott képviselői távol maradnak a rendezvénytől.
Megindokolta Németh Zsolt fideszes országgyűlési képviselő, hogy miért nem hívták meg Magyar Péter miniszterelnököt a szervezők a Tusványos idei rendezvényeire. A kormányfő a napokban kifogásolta, hogy nem kapott meghívást.
Radikális döntést hozott a Máramaros megyei önkormányzat, miután az Óvásokat Elbíráló Országos Tanács (CNSC) helyt adott a megyeszékhely körgyűrűjének megvalósítására kiírt pályázat elleni óvásnak.
szóljon hozzá!