A 65 év feletti embereknek különösen oda kell figyelniük, mit esznek. Ebben a korban előfordulhat, hogy az emésztés, így a tápanyagok felszívódása sem működik megfelelően – hívták fel a figyelmet a budapesti Semmelweis Egyetem szakemberei.
2015. március 01., 11:552015. március 01., 11:55
Különösen fontos az idősek számára a fehérjebevitel, a rendszeres folyadékfogyasztás, illetve szükség esetén a kalcium, a B12- és a D-vitamin pótlása. A kor előrehaladtával a gyengülő ízérzékelés miatt sokan nem érzik elég sósnak, édesnek az ételt, így utólag túlízesítik, ami bajokat okozhat.
Három főétkezés
Az idősebbeknek három főétkezést javasol a dietetikus, mindegyik tartalmaz állati eredetű fehérjét, mely kulcsfontosságú az izomtömeg megőrzéséhez. A tej és tejtermékek fogyasztása a magas kalciumtartalom, a csontritkulás megelőzése vagy előrehaladásának lassítása miatt elengedhetetlen.
Ajánlatos a kevés zsír, sok zöldség, gyümölcs, teljes kiőrlésű gabona, illetve a hidegen sajtolt olajak fogyasztása is, mert ezzel lassítható az érelmeszesedés folyamata. Aki nagyon nem kívánja a húst, a tejtermékeket vagy a tojást, az fogyasszon babot, lencsét, csicseriborsót, mert ezekben a hüvelyesekben különösen sok a fehérje.
Veresné dr. Bálint Márta, a Semmelweis Egyetem ETK dietetikai és táplálkozástudományi tanszékének docense szerint a hús, tej és tojás fogyasztása azért is szükséges, mert csak ezekben található elegendő, a vérképzéshez nélkülözhetetlen B12-vitamin. Aki idősebb korban nem fogyaszt elég húst, könnyen vashiányos lehet. A vérképzéshez szintén nélkülözhetetlen a folsav is, ami bár megtalálható a leveles zöldségekben (spenót, sóska, madársaláta, kínai kel, rukkola), azonban nehéz belőle eleget fogyasztani.
Fontos a kellő mennyiségű folyadék
Az idősebbek közül sokan ki sem mozdulnak otthonról, ezért napfény hiányában ugyancsak gyakori náluk a D-vitamin-hiány. Ezért főleg november és március között, de a dietetikus szerint egész évben ajánlatos pótolni.
65 év felett csökken az energiaszükséglet, nőknél 1800, férfiaknál pedig legfeljebb 2300 kilokalóriára van szükség. Aki mégis túl sok kalóriát visz be, észrevétlenül hízni kezd, mely az ízületeire, a keringésére és az anyagcseréjére is többletterhet ró. Az életkor előrehaladtával a gyomorsav és az emésztőenzimek mennyisége is csökken, így a „túlevés” hasmenést, puffadást okozhat.
A cukorból is kevesebb kell, mert ez csak energiát ad, viszont az életkor előrehaladtával élettanilag is csökken az izomtömeg, és növekszik a zsírtömeg aránya. A folyamat lassításáért minél több testmozgás ajánlatos, ami azért is hasznos, mert csökkenti az étvágytalanságot. Fontos a kellő mennyiségű folyadékfogyasztás, mert az idősebbek kevésbé érzik a szomjúságot, vagy elfelejtenek inni. A besűrűsödő vér megnehezíti a szív munkáját, és a vesét is károsíthatja, fejfájást, fáradékonyságot, sőt feledékenységet is okozhat, amit gyakran az időskornak tudnak be.
Nőknél kettő, míg férfiak esetében két és fél liternyi az ajánlott napi folyadékmennyiség, aminek egy részét leves, gyümölcs, zöldség formájában lehet elfogyasztani. A dietetikus azt tanácsolja, készítsenek ki már reggel másfél liter vizet, és azt apránként estig igyák meg.
A kiegyensúlyozott táplálkozást ebben az életkorban a hiányos fogazat is akadályozhatja, ám a szakember szerint a pépes étrend csak átmenetileg lehet megfelelő. Idővel minden egyenízű, egyenszínű lesz, így elvész az evés élvezete. Ha egy ideig mégis erre kényszerülnek, fogyasszanak fasírtot, krémlevest, pürét, lágy tojást vagy pudingot, de ez hosszú távon nem elegendő.
Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.
Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.
Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.
Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.
Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.
A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
szóljon hozzá!