2009. február 20., 12:052009. február 20., 12:05
Nagyon sok családnak központi problémája az ágybavizelés, és mindenki szégyell róla beszélni – fejtette ki Mártha Orsolya urológus. Egyéves korban még mindenki „ágyba”, vagyis pelenkába végzi a dolgát, de az első osztályosoknak a 15 százaléka még ágyba vizel, sőt 1 százalékos gyakorisággal a húszévesek körében is előfordul a jelenség, amely tulajdonképpen akaratlan működési zavar. Erről a betegségről írt átfogó tanulmányt Mártha Orsolya, aki 1991-től tanít a marosvásárhelyi orvosi egyetemen, 2003-től adjunktus, most pedig egyetemi előadótanár, az urológiai klinika szakorvosa. Az orvosnő, aki ultrahang-diagnosztikában is képesítést szerzett, könyvének megírásával könnyíteni szeretne azoknak a családoknak az életén, ahol az ágybavizelés mindennapi gondot jelent.
A kötet szaklektora, dr. Kiss Éva gyerekgyógyász professzor szerint a gyermekkori betegség egyik fő oka a „pampers”, az egyszer használatos pelenka, amely kényelmessé tette a gyermeket. „Régebben keményen büntették a szülők az ágybavizelést, ma viszont semmiképpen sem értünk egyet azokkal a »kezelési módszerekkel«, amelyek során próbálták megszégyeníteni a kisgyerekeket. Segíteni kell rajtuk, hogy a lelki világukat ne viselje meg ez a számukra is kellemetlen periódus” – fejtette ki a gyerekgyógyász.
Volt idő, amikor csalánnal való veréssel és korbácsolással próbáltak hatni a bepisilő kisgyerekre, vagy sóoldat befecskendezésével, péniszre helyezett szorítókötésekkel, amelyek fertőzést is okozhattak. Sajnos nemcsak a múlté ez a felfogás. A primitív kultúrkörökben napjainkban is kuruzslással próbálják gyógyítani. Nigériában például varangyokat kötöznek a bepisilő kisfiú péniszére, mert ha megtörténik az ágybavizelés, a béka brekegni kezd, felébreszti a gyerekeket. A bantu négerek bevagdossák a gyerekek arcbőrét, hogy kiengedjék a rossz vért” – mondta el a gyermekgyógyász.
„A szakirodalom szerint a kisgyerekeknek körülbelül a 15 százaléka szenved ebben a betegségben, amely fiúknál és kislányoknál körülbelül ugyanolyan arányban fordul elő” – fejtette ki Mártha Orsolya. A pelenkahasználat valóban kényelmessé teszi a csecsemőket, kisgyerekeket, hiszen az új, nedvszívó pelenkák szárazon tartják a testüket, tehát nincs meg az a kellemetlen érzés, amit a nedvesség okoz. A régi pelenkákat gyakrabban kellett cserélni, a gyerek hamarabb vált szobatisztává.
„Az új körülmények között akkor tekintjük az ágybavizelést betegségnek, ha ötéves kor után is előfordul. Ilyenkor kell elkezdeni a kezelést, az életmód-változtatást, egy sereg olyan dolgot, aminek az elvégzése egyrészt a szülőkre hárul, másrészt az orvosi kezelésre. A szobatisztaságra való szoktatás legideálisabb időszaka a hároméves kor. „Azelőtt nem kell ebből sportot űzni” – tanácsolja dr. Mártha Orsolya, aki szerint ha gond van, nem kell várni, elsősorban a háziorvoshoz kell fordulni, hiszen gyakran előfordul, hogy konkrét betegség, rendellenesség van a jelenség hátterében.
Megtörténik, hogy a gyerek éjszaka azért vizel ágyba, mert hólyagürítési zavara van, vagy vese-rendellenességgel jött a világra. Ha nem derítik ki idejében a betegség okát, lehet, hogy később az egyetlen megoldás a műtéti beavatkozás lesz. Persze pszichés alapon is létrejöhet a rendellenesség. Immár több évtizedes praxisa során Mártha Orsolya olyan esetekkel is találkozott, amikor a szülők válása, a kislányok esetében a gyerekkori szexuális agresszió okozta a bajt. „Meg vagyok győződve, hogy olyan okai is lehetnek, amiről még most sem tudunk. Egy kisfiúnál például a hoszszan tartó számítógépezés volt a kiváltó ok.
Miután ez a gyanú felmerült, a gyereket kevesebb ideig engedték a számítógéppel játszani, és az ágybavizelés megszűnt. Általában azoknál a gyerekeknél, akik mélyen alszanak, nem fordul elő, viszont akik nem mélyen alvók, gyakran azt képzelik, hogy a vécén ülnek, és akkor már megtörténhet a baj. Ez is okozhatja az enuresis nocturnát” – osztotta meg velünk tapasztalatait a szakorvos. A szakirodalom az okok között továbbá a fejlődési rendellenességeket, a szerzett húgyivarszervi megbetegedéseket, az endokrinológiai tényezőket, a nőgyógyászati betegségeket is megemlíti.
Igen fontos, hogy a gyerekekben tudatosítsuk, próbáljanak ők is hozzájárulni ennek a kellemetlen folyamatnak a megszüntetéséhez. „Azt szoktam mondani a szülőknek, hogy érdekeltté kell tenni a gyereket. A bevizelés másnapján ők is vegyenek aktívan részt az ágynemű, a lepedő lecserélésében, mert akkor jobban odafigyelnek az orvosi és környezeti segítségre, amiket felajánlunk nekik. A felelősségérzetüket is fokozni kell – véli dr.
Kiss Éva gyermekorvos. – Léteznek úgynevezett sikernaptármodellek. Vagyis ha a kisgyerekek száraz reggelre ébrednek, próbáljuk meg őket jutalmazni, mosolygós figurákat ragaszszunk a sikernaptárukba ezeken a napokon, a nedves napokon pedig szomorú figurát ragasszunk be.”
Mártha Orsolya kötetében az egyik fejezet kimondottan az enuresis nocturna kezelésére vonatkozik, és ebben nemcsak a szakorvosok, háziorvosok, de a szülők is további hasznos tanácsokat olvashatnak.
Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.
Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.
Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.
Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.
Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.
A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.