Legyek és emberek megtévesztő cselei

Legyek és emberek megtévesztő cselei

Fotó: Pethő Melánia

Minden élőlény manipulál a baktériumoktól kezdve az emberig – hangzott el Dósa Zoltán székelyudvarhelyi egyetemi docens Biopóker. Blöff és egyéb fondorlatok című könyvének bemutatóján, Gyergyószentmiklóson. 

Tamás Gyopár

2016. december 04., 13:292016. december 04., 13:29

„Az élet minden területe tele van a csalás és megtévesztés különböző módozataival. A megtévesztés bejáratott stratégia arra, hogy mások viselkedését manipuláljuk, ugyanakkor nem emberi kiváltság a csalás. Az élet minden szintjén nemhogy megengedett, szinte kötelező, hogy hazugsággal éljünk, hangozzék bármennyire is hátborzongatóan\" – utalt a kötet címére a szerző, megemlítve az élővilág átverési technikáinak kutatását.

Ha sok a csaló, a közösség nem éli túl

„Egy közösségben kontrollálni kell valamiképpen a csalók számát, hiszen ha nagyon elszaporodnak, a közösség halálra van ítélve\" – mondta a szakember, aki példákkal is alátámasztotta kijelentését. Többek között a társas kolóniákban élő hangyákat, termeszeket, méheket említette. Mint mondta, sokszor példázódunk, hogy milyen önzetlenek ezek az állatok, mi mindent megtesznek a közösségért. Kevesen tudják, hogy ez valójában kikényszerített önzetlenség, nem jószántukból vállalják: beprogramozott viselkedés, de ők is megpróbálnak csalni, aminek a vége az, hogy elpusztítják a csalót. Vannak olyan fajok, amelyek éppen azért tűntek el, mert elszaporodtak az önző példányok, és kevés volt az altruisztikus egyed, amelyek eltartották volna őket.

„Ez az emberi történelem során is nyomon követhető, mert ha nem jött volna egy-egy megtisztító forradalom, az emberiségnek is vége lett volna. Most pedig éppen ismét lefelé haladunk a lejtőn: az önzők és csalók kezdenek elszaporodni, a normák fellazultak. Régebb a faluközösségekben mindent tudtak egymásról, létezett egy közösségi kontroll\" – fogalmazott Dósa. Példát is említett: az autós forgalomban mindig akadnak, akik icipicit csalnak, gyorsabban haladnak, vagy ott előznek, ahol nem szabad. Nos ha mindenki így viselkedne, teljes káosz lenne, majd egy idő után megszűnne a forgalom. A szakember szerint a közösségi normák ellen vétő önzőséget büntetni kell, akár a szemetelést is.

A gyermekek a felnőttektől tanulják

A csalásra vagyunk predestinálva? – adódott a kérdés, amire szintén példákkal válaszolt Dósa Zoltán. Többek között említette, hogy a gyerekek korán megtanulják a felnőttektől, hogy hazudni nem szabad, viszont ha nem ízlik nagymama főztje, akkor illemből rájuk szólunk, hogy ne mondjanak igazat. Mosolygunk azoknak is, akikkel nem szimpatizálunk, a hölgyek sminkelik magukat, ezek mind a megtévesztő viselkedésnek a részei. Az előadáson az iskoláról is szó esett, Dósa Zoltán szerint az iskola jó színtere annak, hogy minél nagyobb a követelmény, a diákok annál jobban felkészülnek arra, hogy miként ne teljesítsék azokat. A tanárok annyit kérnek, hogy ne lehessen megtanulni, így azt is meg kell tanulniuk, hogy ezeket a helyzeteket hogyan éljék túl.

„Kipuhatolják, hogy a tanár milyen ember, finom közösségi szervezkedések indulnak, és megküzdenek az idősebb generációval. De amit így megtanulnak, az a későbbiekben nagyon fontos lesz. Egy jól kitervezett iskolai csalás többet ér, mint egy unalmas óra, többet tanulnak belőle a gyerekek\" – mondta a pszichológus. Hozzátette, ő olyan iskolát képzel el, ahol rend van, szigorúság, de a gondolkodásnak szabad teret adnak, ahol a gyerekek el is mondhatják, amit gondolnak.

Az ember saját magát is megtéveszti

„Az önmegtévesztés abból áll, hogy azt hisszük, rendelkezhetünk mindennel, mert az élőlények közül mi vagyunk a legintelligensebbek. Csakhogy ez odavezet, hogy mindjárt nincsenek erdeink, egyes állatfajokat kipusztítottunk, másokat pedig nagyon önző módon felhasználunk, hogy minket szolgáljanak. De egyénenként is megtévesztjük önmagunkat, ha az egónk veszélyben van: ha valaki azt képzeli magáról, hogy szép, okos, de mások mind az ellentétjét mondják, nem hiszi el, beindul az önvédelmi mechanizmus\" – fejtette ki a szakember.

Példaként említette, hogy a csecsemők jóval okosabbak, bölcsebbek, mint gondolnánk. De sajnos mi úgy gondoljuk, hogy mivel felelősséget vállalunk értük, úgy formálhatjuk őket, ahogyan mi szeretnénk. Dósa Zoltán rámutatott, a divattal is megpróbáljuk „megvezetni\" egymást. Régebben azt gondolták, hogy a divat „leszivárog\" a szegényebbek felé az olyanoktól, akik megengedhetik maguknak, hogy divatosak legyenek. Aztán ez a folyamat megfordult, a divat megmutatta igazi arcát, elkezdett alulról felszivárogni: ilyen például a farmernadrág hódítása. Ezzel egy időben pedig más is megváltozott, például manapság elég, ha egy hölgy vonzó, nem kitétel az, hogy dolgos is legyen.

A hölgyek a férfiakat bájaikkal manipulálják, és ezt a divat jól alátámasztja – tette hozzá a pszichológus. Az őszinte üzenetekre is kitért, ennek kapcsán említette azt, hogy akik nagy fogyasztású, négykerék-meghajtású járgányokkal járnak például a városban, bár nincs felszántva az aszfalt, ezzel azt az őszinte üzenetet közvetítik: megengedhetik maguknak, hogy költsenek erre.

Az erő ellenszere a furfang

„Vannak kifejezetten becsületes sportok: egy maratoni futó például hiába fut kevesebbet, miközben azt mondja, hogy lefutotta a köreit, önmagát csapja be. De a fociban rengeteget cseleznek: a legszebb gól is, ami alapján Puskás-díjat alapítottak, csellel született. (1953. november 25-én 2-1-re vezetett az Aranycsapat a Wembley-stadionban, amikor a balszélső Czibor elfutott a jobb szélen, középre gurított. Puskás Ferenc pedig nem egyből lőtt, hanem bal lábbal visszahúzta a labdát, ezzel csúnyán becsapta a világ egyik legjobb hátvédjét, Wrigh­tot, majd a rövid sarokba lőtt. A visszahúzós csel, amit Puskás bemutatott, szinte a névjegyévé vált. A harmadik magyar gólt gyakran nevezik az „évszázad góljának\" – szerk. megj.) Sportban a csalásnak sok válfaja fellelhető és megengedett, és az ajzószerek buta csalások, ugyanakkor a háborúban is fellelhető a csalás, taktikázás, cselezés összes technikája\" – mondta az előadó.

Kitért arra is, hogy az erő ellenszere a furfang. Példát is hozott: az erőfitogtatás kifejezésére sok őszinte közlés létezik, egyike ezeknek az egyenruha például, de ennek is megvan az ellenszere. Az amerikai függetlenségi háborúban az egyik sereg éppen a piros egyenruhája miatt vesztett, hiszen az erdőben virított az uniformis, így könnyen megtámadta őket az ellenség. Dósa Zoltán azt is elmondta, az üzleti élet etikája különbözik az átlagember etikájától: a jó üzletemberek játékot játszanak, amelynek keretében közmegegyezéssel lehet blöffölni. Kitért arra is, hogy a kereskedelemben óriási hatása van a megindoklásnak még akkor is, ha irracionális. „Így nap mint nap becsapnak, elhitetik az emberrel, hogy szüksége van a 44. pár cipőre is. A piac és a fogyasztói világ térhódítása miatt nem tudjuk a vágyainkat »elhalasztani«, minden most kell, vagy inkább tegnap\" – mondta a könyv szerzője.

Táncos legyek csalásai

A megtévesztés kifinomult formái közül kedvencét is elmesélte a szerző. A táncos legyeknél a hím a nőstényt nagy ajándékkal lepi meg: a táplálékot becsomagolja egy óriási selyemgubóba. Amíg a nőstény kibontja, addig tart a kopuláció az utódnemzéshez. Ám nem minden ajándékban van táplálék, bár a csomagolás gyönyörű. Olyan, mintha a férfi csak a jegygyűrű dobozát nyújtaná át a nőnek. Ugyanakkor a nőstény legyeknek is van válaszuk erre. A megnövekedett potrohuk jelzi, hogy termékenyek, de a fiatal egyedek képesek megnöveszteni potrohukat mesterségesen, így néha olyan ajándékhoz jutnak, amit nem érdemelnek meg.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. március 22., péntek

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”

A REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről, a tudatos vásárlóvá válásunk lépéseiről beszélgettünk Szólláth Tiborral, Hajdúnánás város polgármesterével, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Környezetért és Fenntarthatóságért felelős alelnökével.

„Ha egészségesebben szeretnénk élni, akkor tudnunk kell, hogy mit eszünk”
2024. március 08., péntek

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”

Ezen a héten Gergely Leventét, agrárszakembert és gyümölcstermesztőt kérdeztük a REL, azaz a rövid ellátási láncok előnyeiről.

„Ha megvan a bizalom, akkor termelő és vásárló kölcsönösen előre viszi egymást”
2024. február 09., péntek

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)

Cilip Árpád, a Hargita Megye Fejlesztési Ügynökségének igazgatójával és a Székely Termék védjegy koordinátorával beszélgettünk a rövid ellátási láncok létjogosultságáról és a Székelyföld-szerte egyre megerősödő tudatos vásárlói rétegről.

„Tudatos vásárlók nélkül nem maradhatnak életben a kistermelők” (x)
2023. december 23., szombat

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)

Csak az elmúlt héten több mint 1300 üveg bort rendeltek a platform kliensei, különböző borfajtákból. Az ügyfelek átlagosan egy rendelésben négy üveg bort rendeltek, amire átlagosan 206 lejt költöttek. A romániai borok vezetik az eladási listákat.

Online italrendelések az ünnepek alkalmával az eMAG-ról (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2010-ben találkozott először a rövid ellátási lánc fogalmával, miután kollégái segítségével megismerte a nyugat-európai REL-ek közösségépítő és gazdasági erejét. Smaranda Enache kapcsolatát a REL-el a következőkben ismerhetjük meg.

A REL-közösségekben az erő (x)
A REL-közösségekben az erő (x)
2023. december 15., péntek

A REL-közösségekben az erő (x)

2023. december 08., péntek

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)

Az év végéhez közeledve fejtörést okozhat, hogy mivel lepjük meg szeretteinket, kollégáinkat. Érdemes lehet olyan szempontokat figyelembe vennünk vásárlásaink alkalmával, mint tudatosság, hozzáadott érték és megbízhatóság.

„A Helyénvaló bolt egy igazi színfolt a város szövetében” (x)
2023. december 02., szombat

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)

A székelyudvarhelyi Helyénvaló helyi bolt igazgatóját és REL-szakértőt, Molnár Judithot kérdeztük arról, milyen célok mentén építették fel a már 5 éve működő vállalkozást. Milyen előnyökkel jár, ha rövid ellátási láncokból szerezzük be élelmiszereinket.

„A székelyföldi táj veszne el, ha nem lennének kistermelőink” (x)
2023. november 24., péntek

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)

Helyi termelőtől származó termék versus hipermarketben található paradicsom. Mi a minőségbeli különbség? Hogyan találjuk meg a saját utunkat a REL-hez, azaz a rövid ellátási láncokhoz? Kádár Annamária pszichológust kérdeztük saját tapasztalatairól.

„A helyi termék mögött ott van egy életmese” (x)
2023. november 17., péntek

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)

A REL, azaz a rövid ellátási láncokról, a tudatos vásárlás előnyeiről, a Műanyagmentes júliusról és arról beszélgettünk Dávid Panni, bloggerrel hogy miért éri meg helyi termelőktől vásárolni.

A helyi gazdák a legjobb minőséget nyújtják (x)
2023. november 10., péntek

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)

Mit jelent a rövid élelmiszerellátási lánc, mit érdemes tudni a REL-ről, és hogyan kapcsolódik a Civitas Alapítvány ehhez a projekthez? Orbán Árpádot, a Civitas Alapítvány fejlesztési igazgatóját kérdeztük.

Orbán Árpád: „felelősek vagyunk egymásért. A REL célja közösen megmaradni” (x)