
Fotó: Veres Nándor
Sokak számára jelenti a hideg, őszi időszak a megfázásos, influenzás megbetegedések korszakának kezdetét. A megbetegedésre hajlamosak ilyenkor multivitaminnal, csodaszernek titulált készítményekkel próbálják erősíteni szervezetüket.
2016. november 13., 13:262016. november 13., 13:26
Lorenzovici Anna marosvásárhelyi háziorvos (portrénkon) elmondta, minden nátha, minden vírus, amivel találkozik a szervezetünk, erősíti az immunrendszert, mert amikor már másodlagosan találkozunk ugyanazzal a vírussal, szervezetünk jobban tud védekezni ellene. Hozzátette, ezért van az is, hogy amikor bölcsődébe vagy óvodába kerül a gyerek, újra meg újra megbetegszik, ez az állapot eltarthat akár egy évig is, amíg a szervezet a legtöbb vírussal találkozik, de a következő évre már jóval ellenállóbb lesz a kis óvodás.
A betegség is immunizál
Akinek nagyobb testvére van, az már a közösségbe kerülés előtt megismerkedhet a vírusokkal, ugyanis a nagy testvér „hazahozza\" azokat, így a kicsi már jobban bírja az óvodát. „Bár rettegnek az emberek a betegségektől, kétségbeesnek, hogy állandóan beteg a gyerek, gondoljunk arra, hogy ezek a betegségek úgy működnek, mint egy-egy vakcina. Az orvosok a rendelőkben is azért nem kapnak el mindent, mert nagyon sokféle vírussal találkoztak már\" – tette hozzá Lorenzovici Anna.
Bár az immunrendszer működik, és előbb-utóbb úgyis legyűri a kórt, amikor megbetegedett az ember, érdemes erősíteni a szervezet védekezőmechanizmusát. De akkor is fölösleges egy rakás vitamint bevenni – fejtette ki Lorenzovici Anna, aki szerint a C-vitamin, a sok folyadék és a pihenés hármasa gyorsítja leginkább a gyógyulást. „Ilyenkor szoktam felírni az ágyba bújást, meseolvasást, -nézést a gyerekeknek is, mert ha nem ugrabugrálunk, gyorsabban végzi a dolgát az immunrendszer is. Emellett a kiegyensúlyozott táplálkozás és a rendszeres levegőzés is nagyon fontos\" – fogalmazott a szakember.
Nem mindegy, hogyan adagoljuk a C-vitamint
Lorenzovici Anna rámutatott, a C-vitamin adagolására oda kell figyelni, mert bár betegség esetén egy felnőtt embernek 1000 milligrammnyi C-vitaminra van szüksége, a szervezet egyszerre csupán 30-50 milligrammot tud felhasználni, éppen ezért érdemes vagy olyan, úgynevezett retard-C-vitamint bevenni, amely fokozatosan szívódik fel, vagy a nagy, csipkebogyó-kivonatú tablettákat érdemes apró darabokra tördelni, s 3 óránként bevenni belőle egy darabot. „Magyarországon nemrég jelent meg egy kutatás, amelyben a felnőttek és a gyerekek D-vitamin-szintjét is vizsgálták, s kiderült, hogy súlyosan D-vitamin-hiányos a populáció. Ott már tudják ezt, sokan szedik is, a felnőttek is 2000 egységet, nálunk azonban még csak a csecsemőknek ajánlják. Aztán lassan mi is felzárkózunk\" – mondja Lorenzovici Anna, aki a nagyobb gyerekeinek is adja a D-vitamint, de ő maga is szedi.
„Nem vagyok híve a sok multivitamin-szedésnek. A vitaminok túladagolásának mindenféle mellékhatása is lehet. Az egyik legalapvetőbb, hogy megdobja az étvágyat, és túl sokat eszik a gyerek, ezért elhízhat. A D-vitamin túlzott használata is felborítja az kalcium-anyagcserét, valamint hipercsontosodást okoz\" – fejtette ki az orvos. Azt is elmondta, óvodába menés előtt vakcinát szoktak ajánlani, ami jól immunizálja a gyereket. „Például a Pneumococcus elleni védőoltás nagyon beteg gyerekek esetében is működni szokott, miután bekapták, a rendelő felé sem jöttek. Ezt ajánlja a minisztérium is, de eddig nem volt keret rá, most 2017-től talán minden gyerek megkapja majd. Ha meg kell venni, nem olcsó, legutóbb 250 lejbe került\" – mondta a háziorvos.
Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.
Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.
Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.
Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.
Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.
A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
szóljon hozzá!