
Énekkel, verssel, adventhez, ünnephez kapcsolódó kézműves foglalkozásokkal készültek a sepsiszentgyörgyi Váradi József-iskola előkészítős kisdiákjai a karácsonyra.
2015. december 23., 19:382015. december 23., 19:38
Bedő Magdolna és Koncz Árpád tanító osztályában adventi koszorú készült, de a mesék is az ünnepről, a várakozásról szóltak. A step by step osztályban úgynevezett központokban dolgoznak a gyerekek, ezekben több apróságot barkácsoltak, amelyek mindig egy-egy meséhez vagy adventi történethez kapcsolódtak.
Még a szomszéd is kapott ajándékot
„Az adventi naptárban minden reggel meglepetés várta a gyerekeket: mese, édesség, színező, rejtvény vagy játék. A várakozást a szülőkkel közösen, kézműves tevékenységgel kezdtük, több mindent lehetett készíteni: adventi koszorút, asztali díszt, ajtódíszt és füzért\"– mesélte lapunknak Bedő Magdolna. A tanítónő elmondta, az osztályban az adventi koszorún minden reggel meggyújtották a gyertyát, énekeltek, meditációs zenét hallgattak, beszélgettek vagy csak csendben figyelték a lángocskákat.
Az ünnepre hangolódott gyerekek szívesen megosztották a karácsonnyal, az angyalvárással kapcsolatos gondolataikat. Bartha Martin Áron arra emlékszik, hogy tavaly az angyal hozta a karácsonyfát, de ő nem látta, mert éppen templomban voltak, viszont kapott távirányítós autót és egy mágneses valamit. Hidi Csongor Zsolt arról mesélt, hogy Kökösben laknak, és soha nem látta sem az angyalt, sem a Mikulást, ám nem kell levelet írni nekik, el is lehet mondani a kívánságokat, mert hallgatóznak. „Gondolni is lehet, de az nem annyira biztos\" – vélekedik a kisfiú.
Asztalos Örs kifejtette, a Mikulást leültették a kanapéra, megkínálták sütivel és vízzel, megpihent, majd elment. Nagyon el volt fáradva, pedig rénszánnal közlekedik. Ikertestvére, Jázmin felidézte, hogy édesapjuk az emeleten nézte a rajzfilmet, és mire lejött, elment a Mikulás, pedig még a szomszédnak is hozott ajándékot. Bogyó Beáta gyémántot, miás blúzt, koronát, fizetős játékot kért, de nem tudja, megkapja-e, mert nem mindig tudnak mindent elhozni az angyalok, hiszen sok gyereket meg kell ajándékozni.
„Gyorsan vártam az angyalt”
Finta Tihamér úgy készül az angyallal való találkozásra, hogy nagyon várja, a szülei pedig úgy készülnek, hogy takarítanak. Bedő Gergő jóban van a Mikulással, ugrándozott, amikor meglátta, sőt azt is látta, amikor repült a szánnal, öreg volt és fehér szakállú. Szikszai Petra Panna játékkiskutyát szeretne, de nem tudja, hogy jó kislány volt-e, mert még nem kérdezte meg az édesanyjától, azt viszont már tudja, hogy miután az utolsó gyertyát is meggyújtják az adventi koszorún, hamarosan jön az angyal.
Demjén Tamás azt mondta, ő is nagyon várja már a karácsonyt, hiszen a Mikulás is nagy meglepetést okozott: leste, aztán egyszer csak már ott voltak az ajándékok a tiszta csizmákba téve. Benedek Dávid sokszor és jól sakkozik, szerinte ennek az angyal is örülni fog, és elhozza a kisfiú kedvenc játékait. Fazekas Bernadett arról mesél, hogy tavaly a konyhában főztek, még a dédmamája is ott volt, és egyszer csak besurrant az angyal, a Mikulás pedig az édesanyja rendelőjébe látogatott el, hogy gyógyítsák meg, mert a sok cipeléstől megfájdult a háta.
Rácz Berecz Mátyás is a tavalyi emlékeit idézi fel, amikor „gyorsan várta az angyalt\", és nézte, hol van a „boldog karácsonyfa\". Mikor otthon felkapcsolták a villanyt, ott volt a fa és a sok ajándék, Mátyás már a sötétben is látta, de az édesapja erősítette, hogy akkor még nem voltak ott. Korodi Kriszta arról számol be, hogy karácsony estéjén édesanyja meggyújtja a gyertyát, aztán elmennek sétálni, és mire hazaérnek, jön az angyal. Sütnek kalácsot, kekszet és bundáskenyeret. Legtöbbször az angyalka kihúzza az asztalt és tesz rá angyalkás cukorkát.
Gál Gergő az iskolai készülődésről is számot ad, elmondja, hogy a díszteremben készítettek adventi koszorút, négy gyertyát tettek rá: három rózsaszínt és egy lilát. Ajtódíszt is készítettek, írt levelet, „tiszta legó van benne\", még távirányítós is. A gyerekek az idei utolsó iskolanapon mézeskaláccsal és nyalánkságokkal búcsúztak egymástól, tanítójuktól és indultak angyalt várni, vakációzni.
Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.
Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.
Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.
Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.
Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.
A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.
szóljon hozzá!