
2009. január 30., 12:302009. január 30., 12:30
Az elegáns fekete szoknya, a csillogó felső és kis kabátka megunhatatlan. Nagyestélyit és fürdőruhát próbálni egyik nő sem szeret. Ilyenkor ugyanis kiderülnek az alak nehezen korrigálható hibái.
Az „ápol és eltakar” alapelve kortól független igény, hiszen 20 évesen is lehet valaki alacsony, duci, csapott vállú vagy görbe lábú, akárcsak 50 felett – ettől még lehet azonban ragyogó, hódító nő a bál estéjén. A felül szinte semmi, mélyen dekoltált, bő szoknyás, túldíszített vagy éppen uszályos nagy ruhák hátránya, hogy keveseknek állnak jól, és egy szezonban maximum kétszer veheti fel őket tulajdonosuk. Minél egyedibb, karakteresebb az estélyi, annál ritkábban viselhető. A közéleti személyiségekre és a sztárokra ez még inkább igaz: ugyanabban a ruhában nem illik kétszer bálozni. Ezért is alakult ki – először külföldön – az az újkori szokás, hogy a híres divatszalonok kölcsönöznek ilyenkor a hírességeknek, természetesen rájuk igazítva a ruhát, kitalálva hozzá a kiegészítőket, hozzáillesztve az ékszert is. Ez mindkét félnek hasznos: a divattervező, ahol csak lehet, hírül adja, kiket öltöztet – ez számára reklám –, a híresség pedig ingyenöltözékben mulathat.
A bál nem az az esemény, ahol elsősorban az avantgárd stílusú fiatal tervezők fantáziadús, ám hordhatatlan kollekciójára van igény, inkább a kissé konzervatívabb, elegáns, de hordható holmik válnak be. Külön estélyi ruhadivat általában nincsen, inkább a világmárkák terveznek külön kollekciókat ilyen célra. Az általános divattrendek és a hagyományok érvényesülnek azoknál a divatházaknál is, amelyek kifejezetten az alkalmi öltözékekre szakosodnak. Akit nem zavar, hogy feltűnést kelt megjelenésével, az rendkívül kivágott és „botrányos” színű holmikat is választhat. Az viszont fontos, hogy a bálozó nő érezze jól magát a kiválasztott öltözékben. A báli titkok tudói azt szokták javasolni, jó pár nappal az esemény előtt (akárcsak az esküvőknél) járassák be a nők a szoknyát, a felsőt, a fűzőt, a melltartót, és a kabátkát – ez utóbbi lehet boleró, stóla is – és ha k
A báli ruhákra is érvényes, hogy azt kell hangsúlyozni egy alakon, ami szép. A telt keblű nőknek értelemszerűen a dekoltázst, de ne legyen túl merész a kivágás, mert kényelmetlen, ha állandóan igazgatni kell a fűzőt vagy melltartót alatta, főleg tánc közben. A melltartó ne legyen vadonatúj, de persze sokat használt se. A vadonatújról kiderülhet, hogy kebel alatt nyom – pláne a báli vacsora és a szénsavas pezsgő után –, a régi, kényelmes használtnál pedig kínos lehet, ha kilátszik a pántja. A kis mellű nők nyugodtan alkalmazhatnak a felsőn masnit, művirágot, dupla fodrot, kitűzőt, ami teltebbnek mutatja a keblet. Az alul ducik részére a kifelé szélesedő, lehetőleg részekből szabott, jó anyagból varrt fekete szoknya ajánlott. Ne takarja el a bokát, ha az szép és karcsú, mert akkor rövidíti az alakot és elrejti a cipőt. A felső, azaz a vállpántos vagy pánt nélküli top és a kiskabát legyen hangsúlyos, színes, csillogó, hogy elterelje a figyelmet a teltebb combról. Csapott vállú nő ne viseljen váll nélküli felsőt és stólát se – testmagasságtól függetlenül – mert még csapottabbnak mutatja a vállat. A most divatos boleró, kissé emelt vállcsúccsal előnyösebb számukra. A külön szoknya és a változtatható, variálható felsőrész azért is praktikus, mert így szinte mindig más öltözékben lehet az elegánsabb eseményeken megjelenni. A magas sarkú cipő viselése a bálokon kötelezőnek számít.
A báli retikül mindig kicsi, bársonyból varrt, gyöngyözött vagy gobelinhímzésű, arany csatos. Hátránya, hogy nem fér bele szinte semmi. Régi trükk, hogy egy szebb, de nagyobb táskában a bálozó hölgy vigyen magával a bálba sminkkészletet, hajlakkot, az arcot felfrissítő buborékmentes ásványvizet, nedves illatos törlőkendőt, dezodort, tűt, cérnát, gyógyszert, tartalékcipőt, és azt hagyja a ruhatárban. A bál vége felé nyugodtan át lehet venni a régi, de ugyancsak elegáns fekete cipőt, ha szorítana az új szandál. Főleg a pántokból álló, arany, ezüst, nagyon magas sarkú szandálok kényelmetlenek. Tartalékcipőt azért is érdemes vinni, mert a szandál sarka tánc közben kitörhet.
Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.
Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.
Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.
Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.
Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.
A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.