
Fotó: Krónika
2007. május 02., 00:002007. május 02., 00:00
Máshol vizet húz a kútból, segít megmosakodni és felöltözni, injekciót ad, megigazítja a párnát, a takarót, lázat és vérnyomást mér, ellenőrzi a gyógyszer szavatossági idejét. Közben beszélget és simogat, nyugtat vagy csupán meghallgat. Az egyedül maradt idős embereknek sok a mondanivalójuk. „Ritkán kopogtatnak az én ajtómon. A gyermekeim külföldön élnek, egyedül vagyok, és állandóan gondolkozom, miért is maradtam ilyen magányos” – panaszolja Annamáriának egy másik néni.
Önzetlen segítség
Az erdélyi magyar falvakban egyre több az egyedül élő, magára maradt öreg. A magányért, az öregségért nem lehet senkit hibáztatni, felelősségre vonni. Feltétel nélkül kell elfogadni, szeretni és segíteni mindenkit – ez a diakóniai szolgálat egyik alapelve. Az erdélyi református egyház a Diakónia Keresztyén Alapítvány segítségével otthoni betegápolói szolgálatot szervez olyan munkatársakkal, akik nemcsak megbízható szakemberek, de az adott faluközösség tagjai is, ismerik, szeretik őket, megbíznak bennük. A bizalom nagyon fontos, hiszen idegen embertől nehéz elfogadni a segítséget, még ha önzetlenül, szeretetből adja is. Az alapítvány marosvásárhelyi fiókszervezete nemrég nyitotta meg munkapontját Nagyernyében, ahol Ivácson Annamária ápolót foglalkoztatja. Annamária a Maros megyei Nagyernyében született és nőtt fel, a marosvásárhelyi Református Egészségügyi Főiskolán végzett 2001-ben, azóta kisebb megszakításokkal betegápolói munkát végez. Örült, ha segíthetett egy-egy öreg, magára maradt emberen. „Azok a betegek, akiket naponta látogatok, szinte valamennyien magányosak. Gyerekeik a városban élnek vagy valahol a nagyvilágban. Olyan is van, akinek itt élnek a hozzátartozói, de szüksége van a szakszerű egészségügyi ellátásra és arra is, hogy valaki meghallgassa az idős ember gondolatait” – fogalmaz Annamária. Az ápolónak minden házba végtelen türelemmel és megértő készséggel kell belépnie.
„A lábamon a fekély nem akar begyógyulni, gyakran kell kötözni, és meg tudom csinálni. Mégis jól esik, ha Annamária bejön hozzám, és miközben bekötözi a sebem, elbeszélget velem” – meséli Juliska néni, aki eltemette már három fiát és férjét, csupán az unokái maradtak. A 81 éves asszony kis házában rend és tisztaság van: bár mindene fáj, mégis ragaszkodik az évtizedek óta kialakított rendszerhez, a napi takarításhoz, főzéshez, mosáshoz. A diakóniai szolgálatban kisebb házimunkák elvégzése is szerepel. Bevásárlás, főzés, kisebb mosás. A nagymosás csak azért nem, mert időigényesebb munka, és mindenhol egyformán várják az ápolót, nem késhet sehonnan.
Test és lélek gondozása
Annamária reggel korán kezdi a napot: 15 beteget kell végiglátogatnia. Sok házat, sok emberi sorsot ismer meg, sok nehézséget, asszonyi sorsokat, megözvegyült férfiak bánatát. De ő csak mosolyog és hallgat, megfogja az öreg kezet, megsimogatja a ráncos arcot, megértően figyel. Jelenleg ötven betege van, akikhez egy hét alatt legalább egyszer-kétszer bekopog, de a figyelmesebb gondozást, több ellátást igénylő súlyosabb betegekhez gyakrabban jár. Ha valakinek napi háromszori injekciót írt fel az orvos, azt naponta háromszor kell meglátogatni. Olyan idős asszony is él a faluban, aki fizikailag jól érzi magát, mégis arra kérte Annamáriát, hogy hetente egyszer látogassa meg, hadd beszélgethessen valakivel. „A léleknek is szüksége van a gondozásra, nemcsak a testnek. Mi lesz, ha nem mondhatom el senkinek azt, ami a lelkemet nyomja? – tette fel a kérdést a kertészkedő asszony.
„Ezt a munkát csak szeretetből, hivatástudatból lehet végezni. A szeretet hangján kell szólni a beteghez még akkor is, ha rossz kedvében van, ha előzőleg valaki megbántotta, és a haragját éppen rám zúdítja” – mondja Annamária, miközben becsukja maga mögött a kaput, és máris arra koncentrál, hogy a következő betegnek hogyan szerezhet néhány kellemes percet.
Február 8. és 15. között ismét a házasság és a család értékeire irányul a figyelem a Kárpát-medencében: a történelmi magyar egyházak A hűség szabadsága mottóval szervezik meg az idei Házasság hetét.
Riasztó mértékű növényvédőszer-maradványokat mutattak ki európai országokban forgalmazott almában egy friss civil jelentés szerint. A PAN Europe által végzett vizsgálat arra figyelmeztet: a gyümölcsök döntő többsége egyszerre több vegyi anyagot tartalmaz.
Az uniós tagállamok és az európai parlamenti képviselők tárgyalásokat folytatnak a „vegetáriánus burger” és a „növényi kolbász” elnevezések jövőjéről, amelyeket az állattenyésztők vitatnak.
Szeptember 4-től az Amintiri Gustoase YouTube-csatornán debütál a Helyi gasztronómiai portré című dokumentumfilm-sorozat, amely az egész országból bemutatja a helyi gasztronómiai pontok példáit.
Bár a legtöbb erdélyi háztartásban a húsvéti sonka és bárányhús nem hiányozhat az ünnepi asztalról, összeállítottunk néhány menüelképzelést, amely a család vegetáriánus vagy vegán tagjainak, illetve hasonló étkezési formát követő vendégeknek szól.
A zene iránti szeretet, a közösségi programok ösztönzik azokat a gyerekeket, akik rendszeresen járnak a Fazakas Emília által Bánffyhunyadon tartott zenekarórákra. A Kalotazengők zenekar vezetője a hangszeroktatásról, a gyerekek elhivatottságáról beszélt.
Helyi alapanyagokból elkészíthető ételek versenye várja a benevezőket szerte a Kárpát-medencéből, a kiírást az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete hirdette meg. A versenyzőknek 8 adag ételt kell elkészíteniük a szolnoki döntőben.
Görögország is intézkedéseket tervez foganatosítani, hogy megvédje a gyermekeket a közösségi médiától való függőségtől. Az EU-ban azt fontolgatják, hogy a szabályozásokat unió-szerte kiterjesztik.
Szent Dömötör-napi behajtási hagyományokat elevenítik fel a Hortobágyon, a hétvégén. A rendezvény keretében az érdeklődők a Hortobágyi Nemzet Park Igazgatóság leglátványosabb eseményét a daruvonulást is megtekinthetik szervezett túrák keretében.
A marokkói Fez városában járt a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának három küldöttje. Lengyelné Püsök Saroltával az észak-afrikai országban látottakról és tapasztaltakról beszélgettünk.