
Az e-cigaretta használatával a fiatalok jóval korábban válhatnak nikotinfüggővé
Fotó: Gecse Noémi
Noha világszerte csökken a hagyományos dohányzók száma, a WHO szerint új nikotinfüggőségi hullám bontakozott ki: az e-cigaretták rohamos terjedése miatt már 15 millió 13 és 15 év közötti fiatal használ e-cigarettát. A szervezet arra figyelmeztet, a nikotinfüggőség továbbra is valós veszélyt jelent, és évtizedek alatt elért egészségügyi eredmények kerülhetnek veszélybe.
2025. október 07., 21:372025. október 07., 21:37
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) felhívja a figyelmet, hogy noha a hagyományos dohányzás visszaszorulóban van, világszerte valós veszélyt jelent a nikotinfüggőség, melynek oka az e-cigaretták széles körű elterjedése. A szervezet hétfőn közzétett, az e-cigaretta használatáról készített első jelentése szerint világszerte több mint 100 millió ember, köztük legalább 15 millió gyermek használ elektronikus cigarettát.
Étienne Krug, a WHO megelőzésért felelős osztályának vezetője rámutatott arra, hogy
Hozzátette: az e-cigaretták évtizedekre vetik vissza a dohányzás terén elért eredményeket. A jelentés rámutat arra is, a fiatalok átlagosan kilencszer nagyobb valószínűséggel használnak e-cigarettát, mint a felnőttek, a jelenség egyébként a magasabb jövedelmű országokban elterjedtebb.
A WHO jelentése kiemeli továbbá, hogy
A csökkenés országonként eltér: globálisan Délkelet-Ázsiában mérték a legnagyobb arányt, ahol a dohányzó férfiak száma csaknem a felére esett vissza 2000 és 2024 között.
A jelenlegi adatok szerint a dohányzás leginkább Európában elterjedt, a kontinensen élők közel egynegyede (24,1 százaléka) dohányzik, beleértve a nők több mint 17 százalékát. Ez utóbbi azt jelenti, hogy Európában dohányzik a legtöbb nő a világon.
Az e-cigaretta nem éget dohányt, így nem keletkezik kátrány vagy szén-monoxid, de a nikotin jelenléte miatt függőséget okoz
Fotó: Gecse Noémi
A WHO főigazgatója, dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus szerint a dohányipar „agresszíven célozza a fiatalokat”.
„Világszerte milliók hagyták abba vagy el sem kezdték a dohányzást a kormányzati intézkedéseknek köszönhetően.
– hangsúlyozta.
A WHO emellett arra is figyelmeztetett, hogy világszerte csaknem minden ötödik felnőtt még mindig használ dohánytermékeket, és az ezen termékekre vonatkozó szabályozások szigorítását és az újonnan megjelent nikotintermékek – például az e-cigaretták – szabályozását sürgette.
A londoni székhelyű Cochrane nemzetközi egészségügyi szervezet 2024-es vizsgálata szerint
A WHO figyelmeztetett arra is, hogy a téren további vizsgálatokra van szükség, hozzátéve, hogy az e-cigaretták hosszú távú egészségügyi hatásai egyelőre nem eléggé ismertek. Az e-cigaretta nem éget dohányt, így nem keletkezik kátrány vagy szén-monoxid,
A WHO szerint az e-cigaretta-használatról szóló adatok hiányosak, mivel 109 ország – köztük sok afrikai és délkelet-ázsiai – egyáltalán nem gyűjt ilyen információkat. Bár számos állam az utóbbi években szigorította a szabályozást a gyermekek védelme érdekében, 2024 végéig még mindig 62 országban nem volt semmilyen jogi korlátozás, és 74-ben nem írtak elő minimális vásárlási életkort – írja a WHO jelentését ismertető BBC-re hivatkozva a Digi24.

Egy hetedikes tanulót mentővel kellett elszállítani az óráról, miután tiltott anyagot tartalmazó elektronikus cigarettát fogyasztott egy iași-i iskolában. A toxikológiai vizsgálatok megerősítették a drogok jelenlétét a vérében.
Alig telt el néhány óra azután, hogy a kormányzó jobbközép pártok (PNL, USR és az RMDSZ) Siegfried Mureșan személyében önálló miniszterelnök-jelölttel rukkoltak elő, többen máris azzal vádolják az EP-képviselőt, hogy idegen érdekek szolgálatában áll.
Nicușor Dan elnök közölte, hogy a pártok visszatértek a „politikai patthelyzethez”, miután a PNL kedden még kötelezettséget vállalt egy kisebbségi PSD-kormány megszavazására, ám később megváltoztatta az álláspontját.
Románia a német technológiai megoldást alkalmazza az európai digitális pénztárca saját verziójának kifejlesztéséhez. Az Európai Unió tagállamaként az országnak 2026 decemberéig kötelezően implementálnia kell a digitális tárcát.
2026 júliusától ismét emelkedik a nők öregségi nyugdíjkorhatára: 62 éves és 7 hónapos koruktól kérhetik a nyugdíjazásukat. Ez egy hónappal magasabb korhatárt jelent az év első felében nyugdíjba vonuló nőkhöz képest.
A PNL, az USR, valamint az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért – szögezte le pénteki közleményében a PSD.
A barna medve szigorú uniós védettségének lazítását sürgeti Románia több tagállammal közösen, mert Tánczos Barna ügyvivő miniszter szerint a jelenlegi szabályozás nem teszi lehetővé a túlszaporodott állomány hatékony kezelését.
Az Országos Egészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
Sorin Grindeanut tartják a legesélyesebbnek a miniszterelnöki tisztségre a Polymarket előrejelzési platformon, amelyet a román hatóságok hivatalosan letiltottak.
Siegfried Mureșan, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) európai parlamenti képviselője, az Európai Néppárt (EPP) alelnöke lehet a PNL, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje sajtóértesülések szerint.
szóljon hozzá!