Hirdetés

Több mint 70 ezer adaggal oltottak Romániában az AstraZeneca Itáliában betiltott szállítmányából

Oltási igazolás, miszerint az AstraZeneca ABV2856 jelzésű oltóanyagával immunizáltak Kolozsváron is •  Fotó: Krónika

Oltási igazolás, miszerint az AstraZeneca ABV2856 jelzésű oltóanyagával immunizáltak Kolozsváron is

Fotó: Krónika

Romániában több mint 77 ezer dózist felhasználtak az AstraZeneca gyár koronavírus elleni oltóanyagának ama szállítmányából, amelyet az olasz hatóságok óvintézkedésként bevontak – közölte csütörtökön este az oltási folyamat koordinálásáért felelős országos bizottság. Hozzátették: több mint 4000 dózist „karanténba helyeztek”. Az Európai Gyógyszerügynökség szerint nincs arra utaló jel, hogy az AstraZeneca vakcinája okozott volna vérrögképződést, a brit-svéd gyógyszergyártó és az Oxfordi Egyetem közösen fejlesztett oltóanyag továbbra is beadható.

Rostás Szabolcs

2021. március 12., 00:022021. március 12., 00:02

2021. március 12., 19:472021. március 12., 19:47

Az illetékes bukaresti testület azután szólalt meg, hogy a nap folyamán Dánia, Norvégia és Izland, korábban pedig Ausztria úgy döntött, elővigyázatosságból ideiglenesen felfüggesztik az AstraZeneca oltóanyagának használatát, miután több olyan esetet is jelentettek, amikor vérrög képződött a beoltottak szervezetében. Hozzájuk csatlakozott Olaszország is, amely az ABV2856 jelzésű szállítmányban lévő vakcinával történő oltást tiltotta meg. Bukaresti kormányzati illetékesek – köztük Florin Cîțu miniszterelnök – csütörtökön arról beszélt, hogy Románia nem kapott abból az AstraZeneca vakcinaszállítmányból, amelynek beadása után két esetben súlyos mellékhatásokról számoltak be Ausztriában.

Utólag viszont kiderült, hogy az Itáliában bevont, ABV2856 jelzésű szállítmányból több tízezer érkezett az országba, és ezek túlnyomó többségét már beadták.

Hirdetés

Az oltási koordinálásért felelős országos bizottság közölte, Romániába február 2-án 81 600 dózis érkezett ebből a szállítmányból, február 15-étől pedig 77 049 vakcinát már fel is használtak. Ezekkel az oltóanyagokkal az ország 22 megyéjében immunizáltak, köztük Erdélyben Arad, Bihar, Beszterce-Naszód, Kolozs, Hunyad, Máramaros, Szilágy, Szatmár és Temes megyében. Lapunknak sikerült több olyan beoltottal is értekeznie, akit ebből a szállítmányból származó vakcinával immunizáltak. Közülük többen hidegrázásra, fejfájásra, lázra, ízületi fájdalmakra panaszkodtak az oltást követően, súlyosabb problémák azonban nem merültek fel.

Az oltási koordinálásért felelős országos bizottság tájékoztatása szerint ugyanebből a szállítmányból 4 257 adag 12 megye oltóközpontjában található, ezeket azonban „maximális elővigyázatosságból” ideiglenesen „karanténba helyeztek” az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) kivizsgálásának eredményéig. Ezeket a dózisokat más szállítmányokból származókkal pótolják, ugyanakkor folytatják a védőoltást az AstraZeneca más szállítmányból származó vakcináival. „Megjegyezzük, hogy ez a döntés szélsőséges elővigyázatossági intézkedésként született, anélkül, hogy jelen pillanatban létezne tudományosan megalapozott érv ennek a határozatnak a meghozatalára. A még használatlan vakcinák karanténba helyezése kizárólag az olaszországi események nyomán történt” – szögezte le a bukaresti kormányzati testület.  Az ABV2856 jelzésű szállítmányban lévő vakcinával történő oltást Olaszország állította le, mert Szicíliában két személy is elhunyt, miután megkapta a védőoltást. Az ABV5300 jelzésű szállítmányból, melynek használatát több európai országban betiltották, nem érkezett Romániába.

Valeriu Gheorghiță, az oltási akció országos koordinátora csütörtökön este több televíziós adásban is igyekezett megnyugtatni a lakosságot, hogy nincs mitől tartania, mindazok pedig, akik már megkapták az oltást a szóban forgó szállítmányból, csak abban az esetben forduljanak orvoshoz, ha rosszul érzik magukat.

Romániában eddig több mint 1,3 millió személyt oltottak be koronavírus ellen (több mint 680 ezren a második, emlékeztető adagot is megkapták), közülük pedig 214 494-en a brit-svéd gyógyszergyártó és az Oxfordi Egyetem közösen fejlesztett AstraZeneca-vakcináját kapták.

Eközben Ausztriában továbbra is oltanak az AstraZeneca gyár koronavírus elleni vakcinájával, erről döntött csütörtökön – a tartományokkal és szakértőkkel folytatott hosszas tanácskozás után – az osztrák szövetségi egészségügyi hivatal (BASG), a Nemzeti Oltási Tanács és az egészségügyi minisztérium. „Az oltóanyag hatásossága és biztonságossága bizonyított, és a szakértők nem látják szükségét az oltás leállításának” – idézte az MTI a közleményt. Ausztriában vasárnap egy 49 éves ápolónő elhunyt véralvadási komplikációk következtében, ő halála előtt tíz nappal kapta meg az AstraZeneca vakcináját. Tüdőembóliával kezelt 35 éves kolléganőjét – aki azóta már jobban van – ugyanezzel a vakcinával oltották be ezt megelőzően.

Az osztrák szövetségi egészségügyi hivatal még vasárnap közölte, hogy nincs bizonyíték ok-okozati összefüggésre az oltás és a haláleset, illetve a megbetegedés között, de mindkettőt alaposan kivizsgálják, és amíg az összefüggést teljes mértékben ki nem zárják, elővigyázatosságból felfüggesztik az oltást az érintett AstraZeneca-szállítmány maradék vakcináival. „A saját érdekünkben és minden érintett érdekében messzemenőkig támogatjuk a sajnálatos eset kivizsgálását” – közölte az oltóanyagot gyártó AstraZeneca cég már vasárnap, jelezve, kapcsolatban áll az osztrák hatóságokkal, és teljes mértékben támogatja a vizsgálatot. Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) pedig szerdai közleményében arról tájékoztatott, hogy nincs olyan bizonyíték, amely kapcsolatba hozná a két ausztriai esetet a vakcinával, a beoltott embereknél a trombózisos esetek gyakorisága nem magasabb, mint átlagosan a lakosság körében.

Így csütörtökön Ausztriában lezárult a vizsgálat, és megszületett a döntés arról, hogy az AstraZeneca vakcinájának további oltása semmiféle kockázatot nem jelent, az oltóanyag hatásos és biztonságos.

Nincs ok felfüggeszteni az AstraZeneca gyár koronavírus elleni oltóanyagát Franciaországban – jelentette ki csütörtökön Olivier Véran egészségügyi miniszter a járványhelyzetről tartott heti sajtótájékoztatóján. „Az oltás egyelőre többet használ, mint amennyit árt” – fogalmazott a tárcavezető. Jóllehet Dánia, Norvégia és Izland csütörtökön úgy döntött, hogy elővigyázatosságból ideiglenesen felfüggesztik az AstraZeneca oltóanyagának használatát, miután több olyan esetet is jelentettek, amikor vérrög képződött a beoltottak szervezetében, a kockázat statisztikailag nem nagyobb a beoltottak esetében, mint másoknál – hívta fel a figyelmet Olivier Véran. Hasonló álláspontot fogalmazott meg az Európai Gyógyszerügynökség (EMA), amely szerint az AstraZeneca oltóanyaga továbbra is beadható.

„A vizsgálatok még folyamatban vannak Franciaországban és külföldön is. Angliában, ahol milliókat oltottak be az AstraZenecával, folytatódik a kampány, és nem tapasztalták nagyon széles körben súlyos mellékhatásnak a fokozott veszélyét” – hangsúlyozta a miniszter. Emlékeztetett arra, hogy március 10-ig összesen 30 vérrögképződéses esetet jelentettek közel 5 millió AstraZeneca oltóanyagával Európában beoltott ember közül, kiemelve, hogy ez nem jelent statisztikailag nagyobb kockázatot, mint a be nem oltott emberek esetében. A tárcavezető ugyanakkor jelezte, hogy minden esetet kivizsgálnak annak megállapítására, hogy van-e összefüggés az oltás és a vérrögképződés között. „Amennyiben a helyzet változna, döntéseket hozunk, de jelenleg nincs ok a vakcina felfüggesztésére” – jelentette ki Olivier Véran.

 

 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 22., hétfő

Elbukott Nicușor Dan második kormányfőjelöltje is, Simion adta meg a kegyelemdöfést

Hétfőn késő este megkezdődött a kétkamarás bukaresti parlament ülése, napirendjén az Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormányról szóló szavazással.

Elbukott Nicușor Dan második kormányfőjelöltje is, Simion adta meg a kegyelemdöfést
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Két másik párttal egyetemben az RMDSZ-től is „megszabadulna” egy brassói férfi

A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ feloszlatására irányuló kérelmeket nyújtott be egy brassói férfi a bukaresti bírósághoz.

Két másik párttal egyetemben az RMDSZ-től is „megszabadulna” egy brassói férfi
2026. június 22., hétfő

Veștea házhoz ment az AUR-hoz a szélsőjobb szavazatokért

Bár Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kész megvizsgálni az AUR által szorgalmazott gazdasági intézkedéseket, George Simion szerint pártja egyelőre nem támogatja az új kabinet beiktatását.

Veștea házhoz ment az AUR-hoz a szélsőjobb szavazatokért
2026. június 22., hétfő

Simion tiszta vizet öntött a pohárba annak kapcsán, hogy az AUR bizalmat szavaz-e a Veştea-kormánynak

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) nem szavaz bizalmat az Adrian Veştea kijelölt miniszterelnök, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vezette kormánynak – jelentette be George Simion, az AUR elnöke.

Simion tiszta vizet öntött a pohárba annak kapcsán, hogy az AUR bizalmat szavaz-e a Veştea-kormánynak
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Lejárt az ultimátum: nem léptek ki önként, így kizárják a PNL-ből a „renitens” politikusokat

Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.

Lejárt az ultimátum: nem léptek ki önként, így kizárják a PNL-ből a „renitens” politikusokat
2026. június 22., hétfő

Nicuşor Dan leváltását pedzegeti egy volt miniszterelnök

Nicuşor Dan leváltásának szükségességét vetette fel Ludovic Orban volt nemzeti liberális párti miniszterelnök.

Nicuşor Dan leváltását pedzegeti egy volt miniszterelnök
2026. június 22., hétfő

Ez gyors lesz: estére már ki is derülhet, hogy Adrian Veşteának hívják-e majd Románia következő miniszterelnökét

Hétfő késő estére már le is tudhatják az Adrian Veştea kijelölt kormányfő által összeállított kormányról szóló bizalmi szavazást a parlamentben.

Ez gyors lesz: estére már ki is derülhet, hogy Adrian Veşteának hívják-e majd Románia következő miniszterelnökét
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Elkezdődött a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgája

Elkezdődött hétfőn az országos képességfelmérő vizsga, amelyre több mint 148 ezer nyolcadik osztályt végzett tanuló iratkozott fel. Az oktatási minisztérium tájékoztatása szerint a felmérőt 2956 vizsgaközpontban szervezik meg.

Elkezdődött a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgája
2026. június 22., hétfő

Bolojan: nem feszült a viszonyom Nicușor Dannal, Veștea a leggyengébb láncszem

A Nemzeti Liberális Pártban (PNL) Adrian Veștea a leggyengébb láncszem – jelentette ki Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök, a párt elnöke a kijelölt miniszterelnökről.

Bolojan: nem feszült a viszonyom Nicușor Dannal, Veștea a leggyengébb láncszem
2026. június 22., hétfő

Az AUR, a PNL és az USR elárulta, bizalmat szavaz-e a Veștea-kormánynak

Bár Adrian Veștea kijelölt minisztereln9k, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) kizárás előtt álló első alelnöke vasárnap este beterjesztette leendő kormánya névsorát, továbbra sincs sok esély arra, hogy a parlament bizalmat szavazzon neki.

Az AUR, a PNL és az USR elárulta, bizalmat szavaz-e a Veștea-kormánynak
Hirdetés
Hirdetés